آب یونیزه قلیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آب یونیزه قلیایی هیدروژنه یونیزه‌ی قلیایی توسط دستگاه تصفیه، و یونیزه کننده اب و الکترولیز ایجاد و به منظور بالا بردن پی‌اچ-PH آب آشامیدنی و آزادسازی مولکولهای هیدروژن و اکسیژن موجود در آب تولید می‌شود. آب یونیزه‌ی قلیایی ترکیبی از آب‌های غنی از هیدروژن،غنی از اکسیژن و آب قلیایی است. این محصولات در ابتدا در ژاپن و خاور دور و سپس در ایالات متحده و اروپا محبوبیت یافت و در حال حاضر در ایران نیز عرضه می‌گردد.آب قلیایی یونیزه در اروپا و آمریکا با نام آب یونیزه( ionized water)، آب قلیایی( alkaline water)، آب الکترولیز شده (electrolyzed water), آب زیستی(bio-water)، از آب معمولی (water) تفکیک می‌گردد.

هیچ نوع شواهد پزشکی ای دال بر وجود اثرات مثبت آب قلیایی بر سلامت انسان وجود ندارند [۱].

مکانیسم عمل[ویرایش]

[۱]با اینکه این دستگاه ها، «یونیزه کننده آب» نامیده میشوند، در واقع مکانیسم به کار رفته در آنها همان برقکافت یا الکترولیز آب است[۲]. این یک واکنش الکترو-شیمیایی است که طی آن، مولکول های آب، به مولکول های اکسیژن و هیدروژن تجزیه می شود. در این پروسه، آب کنار قطب منفی کمی قلیایی و آب کنار قطب مثبت کمی اسیدی می شود. که این واقع تست شده است. این دستگاه ها، آب نزدیک قطب منفی را جمع و ذخیره می کنند، که pH بالاتری دارد و نسبتا قلیایی است[۳].

تاثیر گذاری این پروسه بدون اثبات و زیر سؤال است، زیرا که برقکافت آب، نیازمند صرف انرژی و زمان زیادی است، در واقع مقدار یون های قلیایی کننده، در آب جاری از یک شیر ، در بهترین شرایط ، بسیار کم خواهد بود. و نیز، واکنش برگشتی برای این پروسه ، انرژی بسیار کمی را می طلبد، و اگر آبهای اسیدی و قلیایی کمترین ارتباطی داشته باشند، به حالت اولیه باز خواهند گشت[۳].

ادعاها در مورد سلامت[ویرایش]

یونیزه کننده های آب، اغلب به خاطر تاثیراتشان بر سلامتی، به فروش می روند که مبنای این ادعاها، قلیایی تر کردن آب است. انواع بسیاری از تاثیرات ادعا شده اند که کندتر شدن پیری، جلوگیری از بیماری ها، انرژی بخشی و خنثی سازی تاثیرات غذاهای اسیدی از شایع ترین ها هستند.

تاکنون هیچ یافته ی تجربی برای اثبات این ادعاها، و یا اثبات ایجاد تغییرات قابل توجه در بدن، یافت نشده است. نوشیدن آب قلیایی، تغییری در pH بدن ایجاد نمی کند(به علت هومئوستازی اسید-باز بدن)[۴][۵]. علاوه بر این، بسیاری ادعا می کنند که پروسه مذکور، خوشه های آبی بزرگ (؟!!) را به خوشه های کوچکتر تبدیل می کند و این باعث آبرسانی بهتر به سلول ها می شود و نیز قدرت حل کردن املاح را در آب افزایش می دهد. هیچ مدرک علمی ای برای اثبات این تغییرات وجود ندارد و این گفته ها، با قوانین پایه ای شیمی و زیست در تناقض است[۶][۳]، و حتی اگر چنین تغییراتی به وقوع می پیوستند، برای بدن مخاطره آمیز به شمار می رفتند[۶].

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «ویکیپدیای انگلیسی».
  2. Johannes, Laura (2012-04-09). "The Positives and Negatives of Ionized Water".
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ «"Ionized" and alkaline water».
  4. Woolston, Chris (2007-01-22). "The Healthy Skeptic; It'll quench your thirst, of course; But whether ionized water can slow aging and fight disease is another matter". Los Angeles Times. Retrieved 2008-10-30.
  5. «Dunning, Brian (February 3, 2009). "Skeptoid #139: Alkaline Water Systems: Change Your Water, Change Your Bank Balance"».
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ «MICROCLUSTERING: The Making of a Myth (Part 1 Facts, Claims and History) | Molecular Hydrogen Institute».


آب یونیزه قلیایی، آب هیدروژنه، آلکالاین‌واتر، بایوواتر، بیوواتر، آب سلامت بخش، آب حیات،magicwater،biowater