«قهرمانان» (ترانه دیوید بویی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«'قهرمانان'»
جلد یکی از نسخه‌های بریتانیا
تک‌آهنگ دیوید بویی
از آلبوم «قهرمانان»
بی-ساید«V-2 Schneider»
تاریخ پخش۲۳ سپتامبر ۱۹۷۷ (۱۹۷۷-09-۲۳)
تاریخ ضبطژوئیه–اوت ۱۹۷۷
استودیوهانسا (برلین غربی)
ژانرآرت راک
زمان
  • ۶:۰۷ (آلبوم)
  • ۳:۳۲ (تک‌آهنگ)
ناشرآرسی‌ای
ترانه‌نویس(ها)
تهیه‌کننده(ها)
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های دیوید بویی
«همسرم باش»
(۱۹۷۷)
«'قهرمانان'»
(۱۹۷۷)
«دیو و دلبر»
(۱۹۷۸)
موزیک ویدئو
"قهرمانان" در یوتیوب

«"قهرمانان"» (انگلیسی: "Heroes") ترانه‌ای از موسیقی‌دان انگلیسی دیوید بویی است که در دوازدهمین آلبوم استودیویی او به همین نام قرار دارد. سرایش این ترانه بر عهدهٔ بویی و برایان اینو بوده و توسط بویی و تونی ویسکانتی تهیه شده‌است. این ترانه در اواسط سال ۱۹۷۷ در برلین غربی ضبط شد. با استفاده از توالی آکوردی GD، قطعهٔ پشتیبان ترانه به‌طور کامل پیش از نوشتن متن آن ضبط شد. بویی و اینو در حالی که رابرت فریپ گیتارنواز آن بود، ساخت سینتی‌سایزر آن را به عهده داشتند. ویسکانتی برای ضبط آواز، یک سیستم «چندضامن» ابداع کرد که در آن سه میکروفون در فواصل مختلف طرف بویی قرار می‌گرفتند و زمانی که او با صدای بلند می‌خواند باز می‌شدند. بویی همانند دیگر قطعات آلبوم، در حالی که پشت میکروفون ایستاده بود، متن ترانه‌ها را بداهه می‌سرود.[۱]

«"قهرمانان"» ترانه‌ای آرت راک است که در مدت زمان اجرایش، ریتم آن شدید می‌شود. اشعار آن مربوط به دو معشوقه است که یکی از آن اهل برلین شرقی و دیگری اهل غرب است. آن‌ها از مرگ ترس دارند، و خواب می‌بینند که آزاد هستند و با دلفین‌ها شنا می‌کنند. بویی عنوان ترانه را به‌منزلهٔ بیان گواژه دربارهٔ کلمات و موسیقی عاشقانه یا پیروزمندانه در گیومه قرار داد. همچنین این ترانه مستقیماً از بوسهٔ ویسکانتی و یک خواننده به‌نام آنتونیا ماس که در کنار دیوار برلین بودند، و بویی شاهد آن بود، الهام گرفته شد. دیگر منابع الهام برای ساخت این ترانه شامل عاشقان بین دیوارهای باغ اثر اتو مولر (۱۹۱۶) و گوری برای دلفین اثر آلبرتو دنتی دی پیراژنو (۱۹۵۶) می‌شوند.

«"قهرمانان"» به‌شکل ویرایش‌شده در ۲۳ سپتامبر ۱۹۷۷ به‌عنوان تک‌آهنگ آغازین آلبوم به‌وسیلهٔ آرسی‌ای رکوردز منتشر شد. نقدهای‌های اولیهٔ این ترانه عمدتاً مثبت بود، و برخی از آن به‌عنوان عضو ماندگار جدیدی به آثار هنرمند استقبال کردند. بویی تا حد زیادی این ترانه را با یک موزیک ویدیو به کارگردانی نیک فرگوسن تبلیغ کرد و آن را در برنامه‌های تلویزیونی متعددی در طول سپتامبر و اکتبر ۱۹۷۷ اجرا کرد. او همچنین نسخه‌های آلمانی و فرانسوی‌زبان این ترانه را ضبط کرد. «"قهرمانان"» علی‌رغم تبلیغات گسترده‌اش، تنها به رتبهٔ ۲۴ جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا رسید و به هیچ وجه موفق نشد در بیلبورد هات ۱۰۰ ایالات متحده حضور پیدا کند، اما در چندین کشور اروپایی و استرالیا به جایگاه ۲۰ ترانه برتر رسید.

«"قهرمانان"» با گذشت زمان به‌طور قابل توجهی شهرت یافته و به عنوان یکی از بهترین ترانه‌های بویی شناخته می‌شود و برخی آن را یکی از بهترین ترانه‌های تاریخ می‌دانند. پس از مرگ بویی در سال ۲۰۱۶، این ترانه به رتبهٔ ۱۲ جدول تک‌آهنگ‌های بریتانیا رسید. این ترانه در طول تورهای کنسرتی و اجراهای زنده او به عنوان اثری اصلی باقی مانده بود. این ترانه پس از «ربل ربل» دومین ترانهٔ بویی با بیشترین مقدار بازخوانی است. نسخهٔ دیگری از ترانه با اجرای فینالیست‌های ایکس فاکتور در سال ۲۰۱۰ شمارهٔ یک جدول بریتانیا بود. این ترانه همچنین در طول سال‌ها عمدتاً در تبلیغات استفاده شده و در چندین مجموعه و فیلم تلویزیونی از جمله مولن روژ! (۲۰۰۱) و نمایش منظم (۲۰۱۷) حضور یافته‌است.

منابع[ویرایش]

  1. O'Leary, Chris (2019). Ashes to Ashes: The Songs of David Bowie 1976–2016. London: Repeater. ISBN 978-1-912248-30-8.