گور اوزلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پُرتره نقاشی‌شده گور اوزلی که مدال‌های سلطنتی‌اش را بر سینه‌اش نشان می‌دهد.

سِر گور اوزلی (به انگلیسی: Sir Gore Ouseley) (۶ دسامبر ۱۷۷۰ - ۱۸ نوامبر ۱۸۴۴) دیپلمات بریتانیایی و اولین سفیر بریتانیا در ایران بود.[۱] گلستان سعدی تحت نظارت گور اوزلی در لندن به چاپ رسید و تسلط وی به زبان فارسی به آن حد بود که می‌توانست ادبیات و شعرای فارسی زبان را مورد نقد و ارزیابی قرار دهد.

گور اوزلی سفیر انگلیس در ایران به علت در خطر بودن منافع بریتانیا در هندوستان دستور داشت به گونه ای ایران را در برابر سلطه روسیه مصون نگه دارد تا ایران بتواند حائلی باشد بین مستعمره هندوستان و روسیه. خطر تسلط روسیه زیاد بود و گور اوزلی می‌بایست راهی برای پایان جنگ بیابد تا جلوی پیشرفت روسیه به سمت ایران گرفته شود. او دیپلماتی کارکشته بود و توانست مقدمات مصالحه بین دو کشور را فراهم کند. یکی از دلائلی که باعث شد فتحعلی‌شاه به امضای قرارداد (عهدنامه گلستان) رضا دهد، اصرار و ابرام گور اوزلی بود. در تنظیم قرارداد صلح (عهدنامه گلستان، وی به عنوان میانجی حضور داشت.)

عهدنامه گلستان[ویرایش]

در سال ‎۱۸۱۳‎ ‎میلادی، و در زمان سلطنت فتحعلی‌شاه قاجار، معاهده‌ای‎ صلحی ‎در ‎در قریه گلستان بین‎ ‎ایران ‎و‎ ‎روسیه منعقد شد که در پی آن عهدنامه، مناطقی از خاک ایران جدا شده و به خاک روسیه ضمیمه شد.

نوشتن این عهدنامه بر عهده گور اوزلی بود.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع