گل ساعت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گل ساعت
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
زیررده: رزمانندها
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: مالپیگی‌سانان
تیره: گل‌ساعتان[۱]
سرده: Passiflora
L.
گونه‌ها

در حدود ۵۰۰

مترادف‌ها

گل ساعت گونه‌ای از گیاهان گلدار است که بیشتر در نواحی استوایی آمریکا و آفریقا رشد می‌کند.[۲] این گیاه رشد سریع و ساقه‌هایی بلند بالارونده دارد که قلمه گرفتن از آن را آسان می‌کند.[۳] گل ساعتی گیاهی است زینتی از تیره موردیها که دارای بوته‌ای بلند و برگهای‌بیضی شکل متصل بهم و شامل ۵ تقسیم کامل است. گلهای آن درشت و به‌شکل‌ساعت است. رنگ گلها قرمز، ارغوانی، آبی و بنفش می‌باشد. ساقه آن چون به‌درختان مجاور می‌پیچد و بالا می‌رود. از این رو آنرا پیچ ساعتی زیر می‌نامند.میوه‌اش سبز و زرد رنگ است. این گیاه حاوی فلاونوئید و آلکالوئیدهای گروه‌هارمالا Harmalaواسیدسیانیدریک، در میوهٔ آن اسید سیتریک و نیز دارای پرولین ، مالتول و اتل مالتول است . قسمت مورد استفاده: از برگ و میوه و گلهای گیاه پاسیفلور استفاده دارویی‌به‌عمل می‌آید.

خواص دارویی[ویرایش]

تجارب آزمايشگاهي و باليني اثر ضد اضطراب و آرام بخشي عصاره گل ساعتي را نيز به اثبات رسانده است. فلومازنيل داروي آنتاگونيست بنزود يازپين ها مانع ظهور اثر عصاره گل ساعتي نگرديد، كه اين امر نشانه متفاوت بودن مكانيسم اثر آرام بخشي اين عصاره از مكانيسم اثر بنزودي ازپين ها مي باشد. [۴]

منابع[ویرایش]

  1. Passifloraceae
  2. «شرح تیره گل ساعت»(فارسی)‎. دانشنامه رشد. بازبینی‌شده در ۱۰ شهریور ۱۳۸۹. 
  3. «گل ساعت»(فارسی)‎. آفتاب. بازبینی‌شده در ۱۰ شهریور ۱۳۸۹. 
  4. Dhawn K et al.. Evaluation of central nervous system effects of Passiflora incarnata in experimental animals.. Pharm Biol.، 2003. 
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Passion flower»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ آوریل ۲۰۱۰).