ویکی‌پدیا:میز کمک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
به میز کمک ویکی‌پدیا خوش‌آمدید!
 • این صفحه، تنها برای سؤالات پیرامون چگونگی استفاده از ویکی‌پدیاست. آیا مطمئنید به جای مناسبی برای بیان مشکل خود آمده‌اید؟
 • اگر سؤالتان فنّی نیست و دربارهٔ موضوع‌های علمی‌است، آن را در میز مرجع بنویسید یا از جعبهٔ جستجوی زیر استفاده کنید.
 • برای امنیت خودتان، لطفاً جزئیات تماس و ایمیل‌تان را در اینجا ننویسید. پاسخ‌هایتان تنها در این صفحه نوشته می‌شوند؛ ما از فرستادن پاسخ به ایمیل شما معذوریم.
جستجو یا مطالعهٔ پرسش‌های رایج:
جستجو در بایگانی‌های میز کمک:
ردکردن تا شروع سؤال‌های امروز · رد کردن تا پایان · بحث‌های بایگانی‌شده · راهنمای پاسخ‌دادن
بایگانی‌ها:۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۳، ۳۴، ۳۵، ۳۶، ۳۷، ۳۸، ۳۹


میانبر:

محتویات

ایجاد مجدد مقاله حذف شده با همان نام[ویرایش]

وقت بخیر قبلا صفحه ای با نام پژوهیار صفحه پژوهیار در ویکی پدیا که معرفی یک نرم افزار استناددهی برای پژوهشگران و مولفان است ایجاد کرده بودم که حذف شد. با توجه به اینکه نرم افزارهای مشابه استناددهی مثلZoteroوجود دارد.و در فارسی نیز در یکی از مفاله های ویکیپدیا نام پژوهیار برده شده است صفحه مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی . میخواهمصفحه پژوهیار را مجدد ایجاد کنم . آیا مجدد حذف نمیشود پس از ایجاد و یا نکته ای برای در نظر گرفتن هست؟ مرسی

Maryjobs (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۰۲ (UTC)


مشکل در ورود به حساب کاربری[ویرایش]

با سلام! مدتی است که صفحه مربوط به ورود به حساب کاربری برایم نمایش داده نمی‌شود، در حالی که همه صفحه‌های دیگر دانشنامه بدون هیچ مشکلی نمایش داده می‌شوند.--188.211.216.199 ‏۲۲ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۲۳:۵۸ (UTC)

سلام. نام کاربریتون یا لینکش رو بنویسید.--Freshman404Talk ‏۲۳ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۰۵ (UTC)

با نام فرزند ایران اسلامی در این دانشنامه فعالیت می‌کنم.--2.179.158.154 ‏۲۷ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۱۸ (UTC)

از ویکی های دیگر لاگین سراسری کنید. احتمالا بشه.--Freshman404Talk ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۰۶ (UTC)

الگوهای تغییر مسیر[ویرایش]

سلام. تفاوت {{تغییرمسیر}} با {{تغییر مسیر}} (جدا از تفاوت در جمله‌بندی سرنویس) چیست؟Saeidpourbabak (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۳:۱۲ (UTC)

@دالبا: جان به راستی چیست؟ -- نوژن (بحث) ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۰۸ (UTC)
تا پیش از این تغییر (که از جنس این تغیییرها است) نتیجهٔ الگو چنین بود:
 • {{تغییر مسیر|پارامتر۱|پارامتر۲|پارامتر۳}}: «پارامتر۱» تغییرمسیری به این مقاله است. پارامتر۲.
 • {{تغییر مسیر|پارامتر۱|پارامتر۲}}: «پارامتر۱» تغییرمسیری به این مقاله است. پارامتر۲.
 • {{تغییر مسیر|پارامتر۱}}: «پارامتر۱» تغییرمسیری به این مقاله است. برای کاربردهای دیگر به پارامتر۱ (ابهام‌زدایی) مراجعه کنید.
ولی در حال حاضر نتیجه چنین است:
 • {{تغییرمسیر|پارامتر۱|پارامتر۲|پارامتر۳}}: «پارامتر۱» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای پارامتر۲، پارامتر۳ را ببینید.
 • {{تغییرمسیر|پارامتر۱|پارامتر۲}}: «پارامتر۱» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای پارامتر۲، پارامتر۱ (ابهام‌زدایی) را ببینید.
 • {{تغییرمسیر|پارامتر۱}}: «پارامتر۱» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای دیگر استفاده‌ها، پارامتر۱ (ابهام‌زدایی) را ببینید.
(واضح است که در گذشته پارامتر۳ برای الگو تعریف نشده بوده و پارامتر۲ به صورت یک جملهٔ دست‌نویس به کار می‌رفته است و حالت تک‌پارامتری در دو الگو معادل هم بوده‌اند)
خلاصه اگر امروز در سرنویس بسیاری از مقاله‌ها مثل [۱] یا [۲] یا خیلی‌های دیگر می‌بینید که مثلاً نوشته است:
«آنجل» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای برای آبشاری با این نام آبشار آنجل را ببینید. آنجل (ابهام‌زدایی) را ببینید.
و جمله‌بندی به نظرتان مسخره و دارای تکرار می‌رسد، بدانید که این‌ها در گذشته سالم بوده‌اند و به صورت:
«آنجل» تغییرمسیری به این مقاله است. برای آبشاری با این نام آبشار آنجل را ببینید.
نمایش میافته‌اند؛ ولی به علت اینکه الگویشان بدون تدبیراندیشی برای اصلاح پارامترها تغییر یافته است به این روز افتاده‌اند.
من مدتی هست که متوجه این موضوع شده‌ام، ولی از وقتی این بحث با سکوت دیوان‌سالاران مواجه شد، دیگر برایم مهم نیست و در موارد مشابه هم سکوت کرده‌ام، حتماً کاربران ویکی‌پدیای فارسی لایق و خواهان همین شیوه‌ها هستند و هرچند می‌شد از اول این‌ها را خیلی تمیز و با ربات اصلاح کرد، ولی ترجیح می‌دهند دستی و به مرور زمان و ضمن برخورد خوانندگان با این اشتباهات اصلاح شوند (کما اینکه تا کنون حتماً تعداد زیادی از کاربردهای الگوی فوق چنان شده‌اند و دیگر شاید برگشتش هم درست نباشد و اصلاحش کار پیچیده‌تری شده). به هر حال در حال حاضر این دو الگو کاملاً مشابه هم عمل می‌کنند، خواستید تغییرمسیر دهید؛ ولی اینکه کاربردهایشان چه شود را ظاهراً می‌توانید هرجور سلیقه‌تان است عمل کنید یا اصلاً چشمتان را ببندید. دالبا ۲۳ دی ۱۳۹۳/ ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۲۳ (UTC)
@دالبا: سلام و سپاس از پاسخ‌تان. در تمام نوشتارها {{تغییرمسیر}} جایگزین {{تغییر مسیر}} شد. برای تغییر مسیر {{تغییر مسیر}} به {{تغییرمسیر}} نمی‌دانستم در مورد الگوها باید مثل معمول عمل کنم یا تدابیر دیگری لازم دارد، کاری نکردم. یا بگویید چطور انجام دهم، یا انجام دهید لطفاً. آن ایراد بوجود آمده برای تغییرمسیر را هم همهٔ صفحه‌ها را مرور و اصلاح خواهم کرد.Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۴:۳۵ (UTC)
سلام. خبر بد اینکه لازم نبود همه را جایگزین کنید و اگر مثل الگو:ابهام زدایی، به الگو:ابهام‌زدایی تغییرمسیر می‌دادید کافی بود. تغییرمسیردادن الگوها هم مثل روش معمول آن در مقاله‌ها است. خبر خوب هم اینکه طبیعتاً چیزی هم خراب نشد، کاربردهایش هم یک دور بررسی شد، از وقتی که برای اصلاح مقالات می‌گذارید سپاسگزارم. دالبا ۲۳ دی ۱۳۹۳/ ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۰۳ (UTC)
@دالبا: سلام. از آن رهگذر تعدادی استفادهٔ اشتباه (مثل فیلیپ سوم) و تعدادی دیگرکاربردهای نالازم (مثل جوزف جان تامسون) اصلاح شدند. پس بگذار با همان خبر خوش، خوش باشیم. دیگر اینکه می‌دانید چرا چندی‌ست در صفحه‌های تغییر مسیر آن پیکان خمیده آمده جلو و قاطی پیوند مقصد شده؟ از وقتی که برای راهنمایی کاربران می‌گذارید سپاسگزارم.Saeidpourbabak (بحث) ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۵ (UTC)
علتش را مطمئن نیستم، احتمالاً به‌روزرسانی مدیاویکی عاملش بوده، به هر روی فعلاً در ویکی خودمان محل پیکان را اصلاح کردم و باگش را هم گزارش دادم تا شاید بشود از ریشه درستش کرد. (اگر هنوز برای شما درست نمایش داده نمی‌شود احتمالاً‌ باید حافظهٔ نهان مرورگرتان را کاملاً خالی کنید تا تنظیمات جدید بارگیری شود) دالبا ۲۴ دی ۱۳۹۳/ ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۳۸ (UTC)

ارسال مقاله در ویکی پدیا[ویرایش]

با سلام
من یک مقاله میخوام وارد کنم و این کار رو هم کردم ولی یک کاربر اون رو حذف کردند. تو رو خدا کمکم کنید حسن حینی امینی ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۱۹ (UTC)

@Mona monaa: سلام. مقالۀ شما به علت عدم سرشناسی حذف شده است. پس از مطالعۀ اینجا اگر باز هم به حذف معترض بودید، دلایلتان را ذکر کنید.--Freshman404Talk ‏۵ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۳۹ (UTC)

جعبهٔ اطلاعات جدید[ویرایش]

سلام، بنده روش ایجاد یک جعبهٔ اطلاعات جدید را نمی‌دانم. می‌خواهم جعبهٔ اطلاعاتی هم‌ارز با Infobox furniture ایجاد کنم که در فارسی موجود نیست. نیاز به راهنمایی دارم. Sbuarchi (بحث) ‏۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۴۱ (UTC)

@Sbuarchi: درود. استاد وارد کردن الگوها جناب علیرضا هستند. وانگهی ممکن است فرصتش را نداشته باشند. بنابراین بهتر است در وپ:فنی مطرح کنید تا کاربری که فرصتش را داشت الگو را وارد کند. وهاب (گپ) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۱۸ (UTC)
✓ وهاب جان سپاسگزارم. من جعبه اطلاعات مورد نظر را وارد کردم. -- علیرضا (گفتگو) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۲۹ (UTC)
دستتان درد مکناد علیرضا جان. :) وهاب (گپ) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۱۷ (UTC)

ویکی‌پروژه نجوم | ویکی‌پروژه اخترفیزیک | ویکی‌پروژه ستاره شناسی[ویرایش]

می‌خواستم یکی از این ویکی‌پروژه هارو بسازم چون مقالات زیر مجموعه اش خیلی زیاد اند و نمی‌شود مثلا آندرومدا را به ویکی‌پروژه منضومه شمسی ارتباط داد ، گفتم یه نظری از دوستان این‌جا بگیرم و اگه کاربر با تجربه تری علاقه به این موضوعات داره بگه که با همکاری بقیه این کار رو انجام بدم. ^-^دانیال بحث ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۱۵ (UTC)

@0Danial0: پیش از ایجاد ویکی‌پروژهٔ جدید با جناب امیر هماهنگ کنید. ایشان کدی دارند که به وسیلهٔ آن ویکی‌پروژه را وارد می‌کنند. وهاب (گپ) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۱۴ (UTC)
باشه & ممنون از راهنماییتون. ^-^دانیال بحث ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۱۸ (UTC)

چرا پاک میشه؟؟[ویرایش]

من مقاله ای رو یه ویرایش حسابی کردم ولی همش زنگی شخصی اش رو هر موقع میرم بیرون دوباره میام میبینم پاک شده.Miss sayena (بحث) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۰۴ (UTC)

@Miss sayena: نام مقاله چه بوده است؟ وهاب (گپ) ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۱۶ (UTC)
@Miss sayena: مطالب شما بدون منبع است و مناسب دانشنامه نیست. فقط با منبع معتبر براساس وپ:معتبر و وپ:اثبات ویرایش کنید. مثلا جملات و خاطراتی از فلان بازیگر نقل کرده‌اید که در مقاله ویکی انگلیسی هم پیدا نکردم. لطفا سلیقه‌ای ویرایش نکنید. همچنین لحن نوشتار شما بیشتر مناسب وبلاگ‌های شخصی است و باید تغییر کند. مطالب شما ۵ بار توسط ۳ کاربر واگردانی شده و توصیه میکنم سیاست‌ها و رهنمودهای محتوایی را مطالعه کنید تا وقتتان بیش از این تلف نشود. ARASH PT  بحث  ‏۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۴۶ (UTC)

حذف مطلب[ویرایش]

سلام اخيرا بنده موضوعي در مورد تيمسار نصرت الله ممتحن نوشتم كه حذف شد كه دليل آن مطرح نبودن شخص خاطي بود ولي ايشان رييس فدراسيون تيراندازي وداراي درجه نظامي تيمساري بود حتي در ويكيپدياي لهستاني در مورد ايشان مطلب نوشته اند ممنون ميشوم پاسخ بدهيد Aalborzz (بحث)

@Aalbeorzz: در باب نوشتارتان باید عرض کنم که به دلیل عدم سرشناسی حذف شده است! شما میتوانید از مدیر چالاک که آنرا حذف کرده بخواهید تا آن نوشتار را زیر صفحه کاربریتان احیا کند و شما با منابع معتبری سرشناسی آن را اثبات کنید.محسن آریامهر M ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۴۵ (UTC)

مشکل در ورود به سایت[ویرایش]

سلام وقتتون بخیر

اولا اینکه نام کاربری من مسدود شده vastgar و مدت محدودیت بی پایانه چون از اسم سایت استفاده کردم!!!

خب این اسم واژه اصیل ایرانی هست و یعنی چون یه سایت یا شرکتم با این اسم هست من نباید داشته باشمش؟

خب من مشکلی ندارم میخوام یه کاربری دیگه بسازم

صفحه ی لوگین و ثبت نام رو اصلا نمی تونم ببینم، از اینترنت پر سرعت مخابرات استفاده میکنم

با فریگیت یا فیلتر شکن میتونم صفحه عضویت یا لاگین رو ببینم ولی همونطوری که در جریانید رنج این آیپی ها هم بلاک شده. میشه راهنماییم کنید

درود. تلاش کنید از ویکی‌های دیگر (مانند ویکی انگلیسی) وارد سامانه شوید. وهاب (گپ) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۰۱ (UTC)
طبق این راهنما عمل کنید. امید است که مشکلتان برطرف گردد. وهاب (گپ) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۵۶ (UTC)

متاسفانه مشکل حل شد. بهرحال ممنون از وقتی که گذاشتید

چرا پیغام حذف سریع می آید؟[ویرایش]

با توجه به این که من مطالب خوب وجالبی در مورد شهرستانم گذاشتم اما پیغام حذف سریع آمده چه کاری باید انجام دهم؟ Alireza91620 (بحث) ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۳۱ (UTC)

در آینده قبل از ساخت مقاله متن خوشآمد و پیوندهایش را که در صفحه بحثتان درج شده مطالعه کنید. ARASH PT  بحث  ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۰۰ (UTC)

دلیل عدم ناشناسی صفحه محمدرضا بهمنی[ویرایش]

با سلام من در منابع بیش از ده منبع متبر را جهت اطمینان از سرشناسی آورده ام. همچنین داشتن 6 مقام کشوری و المپیاد های ملی و کسب عنوان مخترع برتر کشور و نمایه شدن اخبار این مقام ها در بیش از 100 سایت خبری دلیلی بر سرشناسی نیست؟ خواهشمندم این موضوع را پیگیری نمائید.

باتشکر Imanbahmani (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۲ (UTC)

درود. شخص مورد نظر شما سرشناسی مورد نظر ویکی‌پدیا را ندارد. -- نوژن (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۴:۰۱ (UTC)

راهنمایی[ویرایش]

 • چگونه بحثم را بایگانی کنم؟ لطفا مو به مو توضیح دهید تا خدایی ناکرده برداشت اشتباهی نکرده و در بحثم خراب کاری نکنم.
 • چگونه یک امضا بسازم با (رنگ، فونت، اندازه و ...[کدها را بلد نیستم]) تا با زدن ~~~~ آن امضایی که ساختم ثبت شود؟
 • چگونه ساعت و تاریخ ثابت در گوشه و یا هر جای دیگر صفحه بحثم بگذارم که با اسکرول کردن توسط کاربران بالا و پایین نرود و از دید محو نشود و به صورت ثابت بماند؟
 • چگونه فاصله را حذف کنم و برای مثال: ویکی‌پدیا بنویسم به جای ویکی پدیا؟

با تشکر Manoooood (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۰۶ (UTC)

@Manoooood: درود؛ پرسش شما را به اینجا منتقل کردم، مکان مناسب برای این‌گونه پرسش‌ها میز کمک است. دوستان اگر پاسخ ندادند من در اسرع وقت (عصر) پاسخ خواهم داد. ح.فاطمی«ب» ۱۸ دی ۱۳۹۳، ساعت ۱۲:۴۱ (ایران) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۱۱ (UTC)
سلام مشکلی نیست ممنون از راهنمایی تانManoooood (بحث) ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۱۳ (UTC)
@Fatemi: سلام پس چی شد قراربود در اسرع وقت (عصر همان روز) پاسخ دهید؟Manoooood (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۳۱ (UTC)
@Manoooood: درود؛ فراموش شده بود.
 1. من اکنون بحث تان را بایگانی می‌کنم و الگوی بایگانی برای تان می سازم، زین پس با انتقال بحث کاربر:Manoooood به بحث کاربر:Manoooood/بایگانی N می توانید بایگانی نمایید.
 2. باید با سی‌اس‌اس آشنا باشید. نمونه‌های امضا را ببینید، با الهام از این کدهای سی اس اس و با سفارشی کردن آن برای خود امضایی درست نمایید و در ویژه:ترجیحات در بخش داده‌های کاربر، در فیلد امضای تازه کپی نمایید و فراموش نکنید که تیک پایینش را حتماً زده باشید.
 3. آن هم اچ تی‌ام ال است که نمونه‌ای را برای تان در صفحه تمرین می‌سازم باز هم نیاز به سفارشی کردن بر حسب سلیقه خودتان دارد.
 4. فاصله مجازی را ببینید. ح.فاطمی«ب» ۲۰ دی ۱۳۹۳، ساعت ۱۶:۰۱ (ایران) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۱ (UTC)
کاربر:Manoooood/صفحه تمرین را برای مورد سوم ساختم. بایگانی بحث را فعلاً انجام ندادم چرا که بحث تان خیلی کوتاه است و بایگانی نیاز ندارد. ح.فاطمی«ب» ۲۰ دی ۱۳۹۳، ساعت ۱۶:۰۶ (ایران) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۶ (UTC)
@Fatemi: واقعاً از لطفتان ممنونمManoooood (بحث) ‏۱۰ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۳۳ (UTC)

انتشار و چاپ مقاله‌ها[ویرایش]

با سلام از دوستان كسي مي دونه ايا ميشه از مطالب بعضي مقاله‌ها استفاده كنيم و با اصلاحاتي ان رو انتشار و چاپ كنيم ؟— پیام امضانشدهٔ قبلی را Alivaysi (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

سلام. نمیشه(مگر به عنوان نقل قول). ولی بازنویسی مجاز است.--Freshman404Talk ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۰۰ (UTC)

شریفات[ویرایش]

طایفه ی شریفات یکی از طوایف خوش نام می باشند که از زیر شاخه های بنی تمیم می باشند.— پیام امضانشدهٔ قبلی را Vahidlishteri1359 (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

سلام ميشه لطفا توضيح بيشترين بدين كه چطور مي تونم مقالات رو با بازنويسي چاپ كتن و از نظر قانوني و مستند شرايط چگونه بايد باشد ؟— پیام امضانشدهٔ قبلی را Alivaysi (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

سلام.

آموزش سری و خودآموز را ببینید.

منابع:کتب و سایت های معتبر و...--Freshman404Talk ‏۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۳۷ (UTC)

با سلام من مي خوام مقالات رو بيرون چاپ كنم و كتابچه بشه منظورم اي هست كه چطور مي تونم قانوني و مستند باشه كارم

ایجاد رده[ویرایش]

سلام من قصد داشتم برای این دو

{{کیش}}

The Greek Ship.jpg این کاربر ساکن جزیره کیش است و یا جزیره کیش را خیلی دوست دارد.

رده بسازم اما ایجاد نشد. در واقع سیستم این رده را ایجاد نکرد و گفت شما قصد دارید مطلب طولانی را در این رده ایجاد کنید. برای ساخت این رده ها چه کار کنم کسی کمک می کند؟—Manoooood— بحث ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۰۸ (UTC)

 • چه رده‌ای می‌خواهید بسازید؟ این دو جعبهٔ کاربری خودشون رده دارند، از طرفی باید به زیر صفحهٔ "کاربر:جعبه کاربر/" منتقل بشند. ویرایشگر-1 (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۲۵ (UTC)
@ویرایشگر-1: چگونه باید منتقل بشوند؟—Manoooood— بحث ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۲۳ (UTC)

کسی کمک نمی کند؟—Manoooood— بحث ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۰۸ (UTC)

الگوی نخست را حذف کردم و الگوی دوم را به اینجا منتقل. اکنون رده نیز دارد. -- نوژن (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۳۳ (UTC)

از زحماتتان ممنونم نوژن جان—Manoooood— بحث ‏۱۹ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۸ (UTC)

در کجا می‌توانیم درخواست اعمال برخی اصلاحات بر روی مقالات توسط ربات را بدهیم؟[ویرایش]

مثلا واژهٔ "فارنهایت" آلمانی هستش (به آلمانی: Fahrenheit)، ولی در بعضی مقالات از الگوی "به انگلیسی" برای اون استفاده شده که اشتباهِ، در کجا می‌توان این موضوع و یا دیگر اشتباه/اشکالاتی که ممکنه در چند مقاله وجود داشته باشه را بیان کرد تا با ربات اصلاح بشند؟ ویرایشگر-1 (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۳۵ (UTC)

فکر می‌کنم وپ:تار پاسخگوی نیازتان باشد. ▬ Anu‍Juno ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۳۷ (UTC)
 • ممنون، تا حالا اون بخش رو ندیده بودم. ویرایشگر-1 (بحث) ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۴۱ (UTC)

چاپ مقالات[ویرایش]

سلام ميشه راهنمايي بفرماييد با قانون و مستندات چطور ميشه چاپ کرد و با بازنويسي از مقالات استفاده کرد ؟— پیام امضانشدهٔ قبلی را Alivaysi (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

در زیر تمام صفحات ویکی‌پدیا نوشته شده: «همهٔ نوشته‌ها تحت مجوز Creative Commons Attribution/Share-Alike در دسترس است؛ برای جزئیات بیشتر شرایط استفاده را بخوانید.» با مراجعه به پیوندها می‌توانید شرایط را ببیند اما به طور خلاصه: چاپ تمام مطالبی که در ویکی‌پدیا منتشر می‌شود است به هر منظوری (انتفاعی یا غیرانتفاعی) و به هر شکلی (کاغذی یا الکترونیکی) برای عموم آزاد است به دو شرط: اول ذکر منبع و دوم اینکه شما هم اثر خود را با همین مجوز Creative Commons Attribution/Share-Alike یا یک مجوز سازگار منتشر کنید.--همان (بحث) ‏۱۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۳:۵۲ (UTC)

نقص در نمایش آفلاین برای اندروید ۵به بالا[ویرایش]

با سلام من از زمانی که اندروید گوشیم به پنج ارتقاء پیدا کرد دیگر نمی‌توانم از ویکی افلاین استفاده کنم یا صفحه را برام نمی یاره یا اگر بیاره بدون تصویر. 37.235.17.98 ‏۱۲ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۰۲ (UTC)

سفیر بودن[ویرایش]

سلام دوستان. آیا سفیر بودن می‌تواند مثل وزیر و نماینده‌مجلس بودن محرز سرشناسی فرد جهت ایجاد صفحه در ویکی‌پدیا باشد؟ سپاسMohamadhosein.a (بحث) ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۲۷ (UTC)

@Mohamadhosein.a: بله سفیر بودن یک سرشناسی برای فرد است. سفیر نماینده وزارت خارجه یک کشور در کشور میزبان است، مسئولیت کمی نیست تمامی کارهایش هم زیر ذره بین دو کشور است و با کوچکترین خطایی می تواند اعتبار خود و کشور تابع آن را به خطر بیندازد. همچنین سفیر از مصونیت قضایی برخوردار است و ... همه و همه عنوان «سفیر» را در دیپلمات ها از اهمیت بالایی برخوردار می کند.—Manoooood— بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۰۴ (UTC)

کشویی کردن الگو[ویرایش]

الگوی الگو:وضعیت حقوقی چندهمسری بسیار بزرگ و جاگیر است. من در بحث الگو:وضعیت حقوقی چندهمسری هم مطرح کردم ولی کسی جوابی نداد. بهتر است این الگو کشویی شود تا با زدن نمایش و پنهان الگو دیده شود و جای کمتری بگیرد. لطفاً یکی از کاربران این کار را انجام دهد.—Manoooood— بحث ‏۱۶ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۵۲ (UTC)

درود. پرسش‌های فنی را در وپ:قخ/فنی مطرح کند تا توسط فنی‌کاران بهتر دیده شوند. -- نوژن (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۳۷ (UTC)

متشکرم نوژن جان میروم در انجا مطرح می کنم.—Manoooood— بحث ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۵۹ (UTC)

ایجاد دوباره صفحه‌ای که قبلا حذف شده[ویرایش]

خسته نباشید قبلا صفحه‌ای با نام پژوهیار صفحه پژوهیار در ویکی‌پدیا که معرفی یک نرم‌افزار استناددهی برای پژوهشگران و مولفان است ایجاد کرده بودم که حذف شد. با توجه به اینکه نرم‌افزارهای مشابه استناددهی مثلZoteroوجود دارد. می‌خواهم مجدد ایجاد کنم. آیا مجدد حذف نمی‌شود پس از ایجاد و یا نکته‌ای برای در نظر گرفتن هست؟ مرسی

maryjobs Maryjobs (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۵۱ (UTC)
@Maryjobs: درود،
می‌توانید آن را در زیرصفحهٔ کاربریتان بسازید و آن را بهبود دهید، اگر مشکلاتش برطرف شد، می‌توان آن را احیا کرد. Peredhil (talk) ‎‏ ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۰۱ (UTC)
@Peredhil: مرسی. یعنی اگر در صفحه شخصی کاربریم بسازم آیا می‌توانم مجددموضوع پژوهیار را مقاله مستق کنم؟ از کجا صفحه کاربریم را بسازم؟
Maryjobs (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۱۸ (UTC)
@Maryjobs: در کاربر:Maryjobs/احیا بسازید. توجه داشته باشید که باید سرشناسی داشته باشد و فاقد هرگونه تبلیغ باشد. Peredhil (talk) ‎‏ ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۲۳ (UTC)

بارگذاری پرونده در ویکی انبار[ویرایش]

سلام دوستان لطفا در مورد قرار دادن تصویر در ویکی انبار راهنمایی کنید. من تا به حال چندین تصویر از تسلیحات نظامی ایرانی در ویکی انبار قرار دادم که همگی انها حذف شد. دو عدد از این تصاویر توسط خودم گرفته شده بود و مابقی تصاویر ازاد و بدون نام و نشان و واترمارک بود. با توجه به جدی گرفته نشدن مالکیت معنوی در ایران حتی از سمت خیلی از پدید آورندگان آثار من چطور میتوانم ویکی انبار را مجاب به قبول کردن تصاویر خودم و تصاویر عمومی دیگر بنمایم. در ضمن اگر امکان احیا این تصاویر هست راه حل را به بنده بیاموزید پیشاپیش سپاسگزارم مصطفی پلنگ (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۵۸ (UTC)مصطفی پلنگ

درود بر شما. لطفاً وپ:بارگذاری پرونده را مطالعه کنید. به زبان ساده و کوتاه می‌توانم بگویم پرونده‌هایی که خالق‌شان خودتان هستید را باید در هنگام بارگذاری مشخص کنید و بپذیرید که پرونده‌هایتان تحت حق تکثیر مورد نظر ویکی‌پدیا برای استفاده آزاد منتشر شوند. پرونده‌هایی که حق تکثیرشان مشخص نباشد (به هر دلیل، یا خودتان مشخص نکرده باشید یا کلاً حق تکثیر نداشته باشد) از روی ویکی‌انبار پاک می‌شوند. -- علیرضا (گفتگو) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۲۴ (UTC)

ممنون از پاسخگو بودنتان، ولی من خق تکثیر را برای استفاده همگانی مشخص کرده بودم. مشکل بنده اینجاست که چطور یک کاربر غیر ایرانی به این میزان اطمینان از آگاهی خود رسیده که تصاویر بارگذاری شده توسط بنده که میتوانم به جد به شما اطمینان دهم در ایران ناقض حقوق معنوی نیست بصورت فله ای حذف میکند؟! مصطفی پلنگ (بحث) ‏۱۷ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۰۷ (UTC)

@مصطفی پلنگ: دوست عزیز، پرونده‌ای در ویکی‌انبار بدون دلیل حذف نمی‌شود. در خلاصهٔ حذف، دلیل حذف ذکر می‌شود. شما پیوند تصویر حذف شده‌تان را قرار دهید تا دلیلش مشخص شود. در ضمن شرط قرارگیری در ویکی‌انبار سازگاری با حقوق معنوی ایران نیست، بلکه حق تکثیر پرونده شما باید با Creative Commons Attribution-ShareAlike License سازگار باشد. سیگنالبحث ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۳۶ (UTC)
@Signal89: نخست تشکر بخاطر پاسخگو بودنتان. ببینید بنده دقیقا چهار سری مختلف به تعداد ده پرونده در ویکی انبار بارگذاری کردم که دو عدد از آنها متعلق و کار شخصی خودم بود برای نیمی از این تصاویر مجوز کرتیو کامانز درجه 3 قرار دادم ولی بعد از حذف شدنشان در تصاویر دیگری که در نوبت های آینده بارگذاری کردم مجوز کریتیو کامانز درجه 0 که کلیه استفاده ها و دسترسی ها مجاز میکند قرار دادم ولی باز انها در دو نوبت حذف شدند.

این دو تصویر کار شخصی خودم میباشد و حتی در خیلی از خبرگزاری ها و تارنما های ایرانی مورد استفاده قرار گرفته و بنده هم هیچ شکایتی ندارم [۳] [۴]

این تصاویر هم بصورت گسترده در خیلی از خیرگزاری ها و تارنماهای نظامی بدون هیچ محدودیتی مورد استفاده قرار میگیرد و بدون نشان یا واترمارک میباشند [۵] [۶] [۷] [۸] [۹] مصطفی پلنگ (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۴۸ (UTC)

@مصطفی پلنگ: در مورد آثاری که کار شخصی خودتان بوده‌اند می‌توانید ادعا داشته باشید، اما در عکس‌های دیگر تا زمان مشخص نشدن حق انتشار به‌صورت مشخص فکر نکنم بتوانید کاری انجام دهید. به نظرم بهتر است با مدیران فارسی‌زبان ویکی‌انبار تماس بگیرید تا بتوانند بهتر راهنماییتان بکنند. صفحه بحث حناب Ebraminio، صفحه بحث جناب مردتنها و صفحه بحث جناب میثم. موفق باشید سیگنالبحث ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۲۳ (UTC)
@Signal89: سپاسگزارم از راهنمایی های شما دوست عزیز. مصطفی پلنگ (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۴۳ (UTC)

درخواست ترجمه[ویرایش]

سلام دوستان. یکی از کاربران ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی واسم پیغام گذاشته. لطفا برام ترجمه کنید. متشکرم.

متن پیام: Hi Lovej! As a Steward I'm involved in the upcoming unification of all accounts organized by the Wikimedia Foundation (see m:Single User Login finalisation announcement). By looking at your account, I realized that you don't have a global account yet. In order to secure your name, I recommend you to create such account on your own by submitting your password on Special:MergeAccount and unifying your local accounts. If you have any problems with doing that or further questions, please don't hesitate to contact me on my talk page. Cheers,»

Lovej (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۴:۲۱ (UTC)

@Lovej: درود. یکی از ویکی‌بدهاست که می‌گوید در حال یکی ساختن حساب‌های کاربری هستند (unification of all accounts). وی با سرزدن به ویژه:ورود_متمرکز/Lovej متوجه شده است که شما یک حساب سراسری (global account) ندارید. برای آنکه امنیتتان حفظ شود به شما پیشنهاد کرده است که چنین حسابی بسازید (با ثبت پسوردتان در Special:MergeAccount و یکی ساختن حساب‌های محلی‌تان). در پایان هم گفته است که در صورت داشتن هر مشکل و پرسشی آن را در صفحهٔ بحثشان مطرح کنید. وهاب (گپ) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۸:۲۷ (UTC)

چطوری اسمس باک شده ک770ای رو برگردونم[ویرایش]

چطوری اسمس باک شده ک770ای رو برگردونم— پیام امضانشدهٔ قبلی را 2.176.100.183 (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

اول از همه باید یه cim reader بخری. برای اطلاعات بیشتر در اینترنت جستجو کن. Lovej (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۰۴ (UTC)

مقاله -آلبرتو نیسمان-[ویرایش]

با سلام. می خوام مقاله -آلبرتو نیسمان- رو ایجاد کنم. اما نام این مقاله وجود داره و وقتی که بازش می کنم، مقاله بمب‌گذاری آمیا باز میشه. چکار کنم؟ Lovej (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)

بفرمایید.--Freshman404Talk ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۱۰ (UTC)

لحن مغرضانه مقاله -بمب‌گذاری آمیا-[ویرایش]

مقاله بمب‌گذاری آمیا کاملا لحن مغرضانه ای داره. البته کاملا طبیعیه ،چون از منابع ایرانی استفاده شده. به عنوان نمونه: روزنامه همشهری. به نظر بنده، مقاله مذکور باید بازنویسی شده و قفل بشه. Lovej (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۰۷ (UTC)

می تونید خودتون اینکارو بکنید. اگر نه برچسب بی طرفانه بزنید.--Freshman404Talk ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۱۱ (UTC)
اشکال دارد درست شود. قفل شدن چه کمکی می کند؟؟ --1234 (بحث) ‏۲۱ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۲۷ (UTC)

کمک[ویرایش]

سلام. وقتی یه مقاله می نویسم و می خوام به مقاله ی انگلیسی اش پیوندش بدم، می بینم که صفحه پیوند تغییر کرده. روی save هم که کلیک می کنم، save نمیشه. Lovej (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۱۳ (UTC)

سلام. یعنی چجوری تغییر کرده؟ اگه لینک یا مثالی ذکر کنید. Freshman404Talk ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۱۷ (UTC)

به عنوان نمونه، من مقاله شرک: روح لرد فارکواد رو نوشتم و می خوام به مقاله ی انگلیسیش پیوند بدم.میرم به مقاله Shrek 4-D در ویکی پدیای انگلیسی. روی edit links کلیک می کنم.بعد یه قسمتی هست برای نوشتن نام مقاله فارسی، اونجا نام مقاله فارسیش رو می نویسم. اما گزینه save غیر فعال هست.یه سری عکس مدال هم کنار نام مقالات اضافه شده که نمی دونم کاربردشون چی هست. Lovej (بحث) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۲۱ (UTC)

@Lovej: درود. برای اتصال پیوندها لازم نیست حتماً به ویکی‌داده بروید. اینکار از ویکی‌پدیای فارسی نیز امکان‌پذیر است. کافیست در پایین نوار سمت راست در قسمت زبان‌ها و در زیر علامت چرخ‌دنده بر روی افزودن پیوند کلیک کنید. در پنجرهٔ بازشده در قسمت زبان، enwiki (برای ویکی‌پدیای انگلیسی) و در قسمت صفحه نیز نام نوشتار در ویکی‌پدیای انگلیسی را وارد کنید. و بر روی دکمهٔ پیوند با صفحه کلیک کنید تا پیوند در ویکی‌داده وارد شود. وهاب (گپ) ‏۲۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۵۴ (UTC)

ویرایش امضا[ویرایش]

سلام دوستان. می خوام نام کاربری ام رو در ویکی پدیا عوض کنم. راهنمای تغییر امضا رو خوندم اما فقط نوشته که امضاتون چطور باشه،نگفته چطور تغییرش بدین.

برای تغییر امضا،باید به کدوم صفحه برم؟

چطور می تونم رنگ و فونت امضام رو انتخاب کنم؟

آیا می تونم از فونت فارسی استفاده کنم؟

آیا از نام کاربری جدید می تونم مثلا در ویکی دیتا استفاده کنم؟

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید. Lovej (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۱۹ (UTC)

سلام. اگه فقط میخای امضاتو عوض کنی می تونی تو قسمت ترجیحاتت این کارو بکنی ولی اگه می خای نام کاربریتو کلا عوض کنی باید به جناب امیر(ladsgroup) بگی تا عوض کنه. جواب الباقی هم بله است. Freshman404Talk ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۵۵ (UTC)

بله، می خوام نام کاربری ام رو هم کلا عوض کنم. متشکرم از راهنمایی شما Lovej (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۴۸ (UTC)

ویرایش و اضافه کردن گزارش همایش ها[ویرایش]

سلام دوستان ما قصد داشتیم در صفحه https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D9%BE_%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AF دو بخش جدید اضافه کنیم که در یک خط توضیح داده شود رویداد های اصفهان و تهران در چه تاریخ هایی برگزار شدند. اما تیم مدیریت مطلب را به عنوان تبلیغی شناخته و حذف کردند لطفا راهنمایی کنید که با چه شرایطی میتوانیم تغییرات مورد نظر را اعمال کنیم

Nimafire (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۳۸ (UTC)

فهرست ابزارهای ویژه ویرایش[ویرایش]

درود. می‌توانید فهرست ابزارهای ویرایشی را برای من بفرستید؟ برای نمونه تبدیل ارقام لاتین به عربی، تبدیل فونت عربی به فونت فارسی و دیگر ابزارهای مشابه. --Roxolani (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۴۷ (UTC)

@Roxolani: سلام. می تونید خیلی راحت اینا رو از قسمت ترجیحاتتون فعال کنید. نیازی به فهرست نیست. Freshman404Talk ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۴۰ (UTC)
سپاس. --Roxolani (بحث) ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۲۳ (UTC)