نینتندو ۶۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Translation arrow fa.svg این نوشتار یک ترجمه از ویکی‌پدیاهای دیگر است. پيوند به سایر زبان‌ها را در سمت راست-پايين اين صفحه ببينيد.
نینتندو ۶۴ (Nintendo 64)
125px
N64.jpg
سازنده نینتندو
گونه کنسول بازی ویدئویی
نسل دوران نسل پنجم
نخستین دسترسی ژاپن ۲۳ ژوئن ۱۹۹۶
آ.ش ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۶
پال ۱ مارس ۱۹۹۷
متوقف‌شده ژاپن ۲۰ دسامبر ۲۰۰۱
پال ۱۶ ژانویه ۲۰۰۲
آ.ش ۲۰ اوت ۲۰۰۲
پردازنده ۹۳٫۷۵ مگاهرتز ان‌ای‌سی
پردازنده گرافیکی ۶۲٫۵ مگاهرتز اس‌جی‌آی با تراشهٔ آرسی‌پی
وزن رام کارتریج
خدمات برخط رقابت برخط با نام رندنت‌دی‌دی
واحدهای فروخته جهان: ۳۲٫۹۳ میلیون
پرفروش‌ترین بازی سوپر ماریو ۶۴ با ۱۱ میلیون فروش
پس از سوپر نینتندو
پیش از نینتندو گیم‌کیوب

نینتندو ۶۴ (به انگلیسی: Nintendo 64) (به اختصار N64) سومین کنسول ویدئویی نینتندو برای بازار جهانی است. این کنسول به خاطر پردازنده ۶۴ بیت خود، ان۶۴ نامگذاری و در ۲۳ ژوئن ۱۹۹۶ در ژاپن عرضه شد. نیز در ۲۹ سپتامبر همان سال در آمریکای شمالی، در ۱ مارس ۱۹۹۷ در اروپا و استرالی (عرضه در فرانسه ۱ سپتامبر)، و در ۱۰ دسامبر ۱۹۹۷ در برزیل انتشار یافت.

این دستگاه، آخرین کنسول خانگی شرکت نینتندو است که از کارتریج برای عرضهٔ بازی استفاده می‌کند. در کنسول بعدی نینتندو گیم‌کیوب از فرمت مینی‌دی‌وی‌دی و در کنسول بعد از آن وی دیسکهایی با اندازه استاندارد دی‌وی‌دی برای عرضه بازی استفاده شده است. اگرچه در دسته‌های سری گیم بوی استفاده از نوار ادامه یافت. عرضهٔ نینتندو ۶۴ در سال ۲۰۰۱ در ژاپن و در سال ۲۰۰۲ در آمریکای شمالی و مناطق پال، به علت ورود گیم‌کیوب متوقف شد.

ان۶۴ به همراه دو بازی سوپر ماریو ۶۴ و پیلوت‌وینگز ۶۴ و در ژاپن به همراه بازی سومی با نام سایکیو هابو شوگی عرضه شد. قیمت پیشنهادی ان۶۴ در هنگام ورود به بازار ۱۹۹ دلار آمریکا بود و به میزان ۳۲٫۹۳ واحد میلیون از این کنسول فروخته شد.

منابع[ویرایش]