موتور سنکرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

موتور سنکرون

Synchronous motor-generator set for AC to DC conversion (Rankin Kennedy, Electrical Installations, Vol II, 1909).jpg

انواع[ویرایش]

ساختار[ویرایش]

عملیات[ویرایش]

موتورهای سنکرون دسته ای از موتورهای الکتریکی هستند که روتور(قسمت دوار) در آن ها با سرعت ثابتی می چرخد. البته ثابت به این معنی که در صورت تغییر میزان بار مکانیکی روی شفت، سرعت موتور تغییر نخواهد کرد و اگر بخواهیم سرعت موتور را تغییر دهیم می بایست فرکانس تغذیه ی آن را تغییر دهیم. روش دیگر برای تعیین سرعت چرخش روتور، تغییر تعداد قطب هاست. البته تعداد قطب ها جزو ویژگی های ذاتی موتور بوده و در زمان ساخت با توجه به نوع به نوع سیم پیچی استاتور مشخص می شود. نوع خاصی از موتورها به نام موتور دالاندر وجود دارند که تعداد قطب های آن در حین استفاده، بین 2 قطب یا 4 قطب قابل تغییر است. در موتور های سنکرون سرعت از این رابطه بدست می آید: Ns=120*f/p که در این رابطه Ns سرعت سنکرون یا همان سرعت چرخش روتور بر حسب دور در دقیقه، f فرکانس تغذیه موتور بر حسب هرتز و p تعداد قطب های موتور است در موتورهای سنکرون سیم پیچی روتور با ولتاژ مستقیم تغذیه می شود.

نحوه شروع به کار[ویرایش]

تئوری:[ویرایش]

برای راه اندازی موتورهای سنکرون ابتدا توسط یک وسیله ثانویه مثل موتور دیزل روتور را چرخانده و به سرعت سنکرون می رسانند،(سرعت سنکرون با توجه به تعداد قطب ها و فرکانس تغذیه مشخص می شود) سپس تغذیه آنها را وصل می کنند. "در این حالت اگر شوک بار یا بار زیادی برای موتور ایجاد شود باعث ایستادن روتور شده و ممکن است موتور بسوزد"

عملی:[ویرایش]

معمولا در روتور موتورهای سنکرون علاوه بر آهن ربا حلقه های اتصال کوتاه نیز وجود دارد (مانند موتور های روتور قفسی).این حلقه ها باعث میشود تا در لحظه راه اندازی سرعت روتور به سرعت سنکرون نزدیک شود و سپس به سرعت سنکرون برسد."این حلقه ها علاوه بر راه اندازی باعث مقاومت بیشتر موتور در برابر شوک بار و بار اضافی میشود"

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]