سیپروترون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیپروترون
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
6-chloro-17-hydroxy-۱α,۲α-methylenepregna-4,6-diene-3,20-dione
داده‌های بالینی
رده بارداری.  ?
وضعیت حقوقی  ?
شناسه
شماره سی‌ای‌اس ۲۰۹۸-۶۶-۰
ATC code G03HA01
پاب‌کم CID ۵۲۸۴۵۳۷
بانک‌دارو DB04839
کم‌اسپایدر ۴۴۴۷۵۹۴
داده‌های شیمی
فرمول C22H27ClO3
وزن مولکولی 374.901 g/mol
SMILES eMolecules & PubChem

سیپروترون (به انگلیسی: Cyproterone Acetate)

رده درمانی: ضد آندروژن

اشکال دارویی: قرص

موارد مصرف[ویرایش]

سیپروترون به همراه استروژن برای درمان آکنه حاد در زنان مقاوم به درمان تجویز می‌شود. این دارو برای درمان رشد موهای زائد (هیرسوتیسم) در زنان نیز بکار می‌رود. سیپروترون بهمراه استروژن اثر ضدبارداری دارد. این دارو به دلیل آثار آنتی آندروژنی‍ک در مردان در درمان سرطان پروستات استفاده می‌شود.

موارد منع مصرف[ویرایش]

نارسایی یا سرطان کبد، افسردگی شدید و بیماری دیابت قندی و سابقه ترومبو آمبولی.

مکانیسم اثر[ویرایش]

سیپروترون استات یک هورمون جنسی ساختگی است که مانع از تأثیر هورمونهای جنسی مردانه می‌شود.

عوارض جانبی[ویرایش]

این دارو از تولید اسپرم می‌کاهد و مردها را عقیم می‌کند که بعد از ترک دارو معمولاً بخودی خود برطرف می‌شود. بدنبال مصرف دارو عوارضی مانند تهوع، استفراغ، سردرد، درد و سفتی پستان‌ها، تغییراتی در وزن‌بدن، تغییراتی در میل جنسی، افسردگی، کلوآسما، زیادی فشار خون، تحریک‌لنزهای تماسی، اختلال عملکرد کبد، تومورهای کبدی، کاهش حجم خون‌قاعدگی و لکه‌بینی در اوایل سیکل قاعدگی گزارش شده است

سو مصرف آن به جای کافور در غذای دانشگاه‌ها و پادگان‌ها[ویرایش]

در طب سنتی ایرانی، از جمله کاربردهایی که برای کافور شده است، اثر آن بر میزان میل جنسی است. منشا آن به کتب ابن سینا باز می‌گردد. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه شیراز گویا اثر اصلی کافور بر میزان سنتز تستسترون است و این امر تقریبا ثابت شده است. نتایج مشابهی در دانشگاه مشهد به دست آمده که با وجود اینکه در مکانیسم اصلی اظهار بی اطلاعی می‌کنند اما نشان داده‌اند که کافور در دوز کم در فرایند اسپرم زایی و تولید هرمون‌های آندروژنیک تاثیر منفی دارد. گویا تا چند سال پیش جداً در غذاها کافور میریخته‌اند اما با اثبات مضرات آن، مصرف آن ممنوع شده و بنابر تحقیقات انجام شده، به غذا داروی سیپروترون استات (که بصورت قرص‌های ۵۰ میلی گرمی می‌باشد) که عوارض آن به مراتب کمتر از کافور است را اضافه می‌کنند. و غافل از عوارض جانبی خود این دارو که شامل زردی , عقیمی , افسردگی , خواب آلودگی , عوارض پوستی،ناباروری، آزواسپرمی، اسپرمهای ناقص، افت تعداد اسپرمها و کاهش حجم مایع منی،ژینکوماستی گذرا، احساس خستگی، کاهش رشد موهای ثانوی می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

آندروژن

میل جنسی

کافور

آکنه

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی، ۱۳۸۷