دهستان درسجین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دره سجین
اطلاعات کلی
استان زنجان
شهرستان ابهر
بخش بخش مرکزی شهرستان ابهر
جمعیت ۲٬۰۹۹


دره سجین، دهستانی است از توابع بخش مرکزی شهرستان ابهر در استان زنجان ایران.

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۲٬۰۹۹ نفر (۶۱۱ خانوار) بوده‌است.[۱] این دهستان قدمت چند صد ساله داشته و از پنج طایفه ی اصلی و بزرگ دودانگه(نوادگان عظیم خان)، قدیمی، عزيزخاني (نوادگان اسی خان بزرگ)، طاهري (نوادگان حاج صالح) و رجبی تشکیل شده است که هر کدام در گذشته دارای بزرگانی بودند که اداره ده بر عهده انها بود از خوانین مشهور این دهستان می توان به عیوض خان (خاندان قدیمی )و حاج صادق (خاندان عزیزخانی) اشاره کرد.از مهمترین کارهای آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
- حفر قنات برای استفاده عموم( که تا حدود سال 1385 تنها منبع اب اشامیدنی روستا به شمار میرفت )
تعیین حدود روستا ( این روستا دارای زمین های پهناور برای کشت گندم است. در حدود 2200 هکتار )
این دهستان دارای اب و هوای کوهستانی بوده ( ارتفاع از سطح دریا 1680 است ) و در آن محصولاتی باغی مانند : انگور، بادام و گردو کشت میشود . از محصولات دیگر این دهستان میتوان به کشت دیم گندم و جو نیز اشاره کرد .
این دهستان به دلیل بافت قدیمی و داشتن شبکه پر پیچ و خم معابر در حال حاضر به عنوان یکی از چند روستای گردشگری استان زنجان انتخاب شده است و در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی در حال مرمت و زیبا سازی این روستا میباشد.

عکس هوایی از روستای درسجین

[۲][۳]

کوچه باغ های درسجین در بهار
دسته عزا داری محرم 92

مردم این روستا به زبان بختیاری صحبت می نمایند، که در منطقه به گویش دودانگه مشهور است. فاز گاز کشی این روستا نیز در حال اجرا می باشد. از باغات معروف در نزدیک به روستامی توان به بالاخلو اشاره کرد.

محله ها[ویرایش]

محله های اصلی روستاعبارتنداز" 1-محله پایین 2-محله بالا 3- در قالا(قلعه) 4- پشت قالا 5-گول(در زبان محلی به محل جمع شدن آب می گویند) 6-میدان روستا همچنین محله هایی درقدیم وجود داشته است که به مرور زمان از تعداد سکنه آنها کاسته شده و به بیرون روستا در کنار جاده اصلی مهاجرت کرده اند، که از آن جمله به محله قاروقچی ها میتوان اشاره کرد. علل این جابجایی می توان به خشک شدن چشمه ها، بافت فرسوده منازل قدیمی، دسترسی به جاده اصلی ابهر و ... اشاره کرد.

آب و هوا[ویرایش]

یکی از ویژگی های منحصربه‌فرد روستا وجود چشمه، رودخانه و منابع زیر زمینی آب شیرین است که موجب خنک بودن هوای روستا در تابستان است. پاییز و زمستان سرد و بهار معتدل وضعیت آب و هوای این روستا است. در تابستان حداکثر دما در روستا به بیش از 34 درجه نمی‌رسد و در زمستان کمینه دما تا 20 درجه زیر صفر نیز ثبت شده است.

a nice tree

تعزیه[ویرایش]

از قدیم‌الایام در این روستا تعزیه و شبیه خوانی مرسوم بوده است که از بزرگان این امر در روستا می توان به حاج اسحق عزیزخانی ،امید قدیمی، حاج خانعلی، مختار طاهری ، سید حسین دودانگه، نعمت عزیزخانی، محمود طاهری اشاره کرد. کارگردان و تعزیه گردان عین الله بوده است.

تعزیه سال 92
پاییز92 روستای درسجین باغ های پشت

منابع[ویرایش]