لس آنجلس سیاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جنایت در لس‌آنجلس)
پرش به: ناوبری، جستجو

لس‌آنجلس سیاه (به انگلیسی: L.A. Noire) نام بازی ویدئویی است که در سال ۲۰۱۱ توسط "Team Bondi" ساخته شد و توسط "راک‌استار گیمز" برای سه کنسول پلی استیشن۳ ایکس باکس و ویندوز مایکروسافت منتشر شد.

داستان[ویرایش]

Cole phlps یک سرباز قدیمی است که وارد بخش traffic و … و مسائل قتل و جنایات دورهٔ حول ۴۰ رخ می‌دهد… بازی از کتاب بسیا معروف نویسندهٔ بزرگ جیمز الروی فلکر (James Elroy Flecker) الهام گرفته شده‌است. بازی به راستی روایتگر یک داستان غنی و زیباست به طوری که هر تیکه از مکالمات آن میان npcها (شخصیت‌های بازی) مهم بوده و کمک به سزایی به حل پرونده‌ها می‌کند… همان طور که اشاره شد داستان بازی از کتاب نویسندهٔ معروف جیمز الروی که نام آن(l.anoire و l.a.confidential) هست الهام گرفته شده استر که خود مک نامارا (نویسنده و کارگردان بازی) به آن اشاره کرده بود؛ پس بر این اساس، تمامی پرونده‌ها و اماکن بازی براساس وقایع آن سال‌ها یعنی دههٔ ۴۰ تا۵۰ اتفاق افتاده‌است… برای مثال در یکی از مراحل شما مسئوول حل پروندهٔ مشکوکی هستید و باید از فردی بازجویی کنید؛ اگر موفق از بازجویی بیرون آمده یااز همان اتاق (Interview) مورد تشویق رئیس خود قرار می‌گیرید اما اگر بازجویی درست نکنید و نتیجهٔ درست نگیرید، با یکی سرکوفت از شما پذیرایی می‌شود؛ به طور مثال رئیس این سه جمله را با عصبانیت بازگو می‌کنم: "تو منو ناامید کردی پسر…" اگر شما بازی را حس کنید، جذابیت بازی چندین برابر می‌شود؛ بازی در بخش داستانی هیچ کم‌وکاستی ندارد…

گیم‌پلی[ویرایش]

بازی شامل چند نوع ژانر می‌شود؛ بازی دارای اکشن(هر چند کم)،بازجویی از مضنونین،جستجو در محیط و پیدا کردن شواهد و مدارک در صحنهٔ جرم و… و همچنین رانندگی و مبارزات تن به تن و تعقیب و گریز به صورت پیاده و به وسیلهٔ ماشین در خیابان‌های شهر لس آنجلس می‌شود؛اکشن بازی بسیار خوب خوب است اما بخش تن به تن آن محدود است و پس از مدتی تکراری می‌شود.

بازجویی از مضنونین و npcها به خوبی یا به عبارتی به زیبایی شکل گرفته به طوری که حس می‌کنید یه پلیس واقعی هستید و شامل ۳ گزینه می‌شود: ۱-صحیح ۲-شک و ابهام ۳-دروغ… شما با توجه به مدارک و شواهدی که از طریق محیط و گشت و گذار در آن و همچنین صحبت با npcها به دست آورده‌اید، باید تصمیم بگیرید که آیا مضنون دارد دروغ می‌گوید و یا راست؛ شما می‌توانید با استفاده از دفترچهٔ خود مدارک را بازدید کرده و اگر فردی را متهم به دروغ گویی کرده‌اید، با استفاده از آن مدارک بهش ثابت کنید که او دروغ می‌گوید؛ به یاد داشته باشید، بدون مدرک هرگز نباید فردی رو متهم به دروغ گویی کنید چون این گونه اعتبار شخصیت اصلی ا زیر سوال برده و با برخورد خشن و عصبانی مضنون روبه رو خواهید شد. اما Moyion Scan فقط فوائد آن به بخش گرافیک ختم نمی‌شود، بلکه در گیم پلی هم تاثیر خواهد گذاشت؛ چگونه؟ به این صورت که پس از اعتراف یک مضنون (حالا یا درست یا دروغ) چهرهٔ طرف مقابل حالتی نگران و پراضطراب به خود می‌گیرد و در اینجا شما می‌فهمید طرف در حال دروغ گویی هست اما همین بخش هم دارای اندک مشکلات است که قابل چشم پوشی است. بخش Open-World بازی هرگز مانند عناوین gta و مافیا نیست چرا که شما نمی‌توانید در خیابان بی دلیل اسلحه در آورید و به قتل عام بپردازید، بازی این اختیار را به شما میدهد که به دنبال سرنخ بگردید در یک شهر بزرگ اما هرگز نمی‌گذارد که بی دلیل کاری را خلاف قوانین انجام دهید… بازی به طور کل بخش اکشن به خصوص شوتر بسیار کم دارد؛ اما گاهی اوقات از رادیو صدایی به گوش می‌رسد برای مثال "در خیابان فلان، فلان اتفاق افتاده و یکی از نزدیک ترین پلیس به آن منطقه، به آنجا رود" و در زمان شما با فشردن دکمهٔ مورد نظر می‌توانید به ماموریت فرعی بروید و معمولاً در این بخش‌ها، می‌توانید به بخش شوتر برسید و از این لحاظ بازی برای دوست داران بازی‌های شوتر هم خوب هست. اما مهمترین کار در این بازی حوصله داشتن است و باید به بازجویی افراد و پیدا کردن شواهد بپردازید. هوش مصنوعی npcها هم دارای نوسان است و نامتعادل است و آن قدر که باید خوب نیست… در مجموع این بخش، آنقدر بر حل مدارک اصرار می‌شود و تاکید می‌شود که بازی پس از مدتی کمی جذابیت خود را از دست می‌دهد، اما در کل این بخش به خوبی در بازی جای گرفته‌است.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «L.A. Noire»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۴).