جت لی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

الگو:خلاصه زندگینامه لی لیان جیه (به چینی: 李连杰، به پین‌یین: Li Lianjie) هنرپیشه چینی و رزمی کار حرفه‌ای ووشو مشهور به جت لی در ۲۶ آوریل ۱۹۶۳ برابر با ۶ اردیبهشت ۱۳۴۲ به دنیا آمد. بعد از سه سال تمرینات سخت، برنده اولین مسابقه کشوریش برای تیم ووشو پکن می‌شود. اولین فیلم او معبد شائولین (۱۹۸۲) است. بعد از آن در فیلم‌های رزمی و برجسته زیادی بازی کرد از جمله مجموعه فیلم‌های روزی روزگاری در چین در نقش قهرمان مردمی وونگ فِی هونگ. اسلحه مرگبار ۴ (۱۹۸۸) اولین فیلم هالیوودی او که در نقش یک تبهکار ایفای نقش کرد، ولی اولین فیلم هالیوودی که در نقش اصلی بازی کرد رومئو باید بمیرد (۲۰۰۰) بود.

جت لی از زبان خودش[ویرایش]

اعضای خانواده ی من عبارت بودند از مادر، دو خواهر و دو برادر که از من بزرگتر بودند.در دو سالگی پدر خود را از دست دادم و هیچ تصویری از او در ذهن ندارم و چون بچه اخر بودم مادرم نمیگذاشت هر کاری که کمی دران احتمال خطر می رفت انجام دهم ومن نمی‌توانستم کارهایی را که تمام بچه های هم سن من انجام می دادند را انجام دهم . من طوری بار امده بودم که اگر می گفتند " به این دست نزن " محال بود به ان دست بزنم . این اولین خاطرات کودکی من بودند و من در چنین حال و هوایی بزرگ شدم.

در هشت سالگی به کلاس اول رفتم. به دلایلی که خودم هم نمی‌دانم محبوب همه معلمها بودم و انها مرا لوس کرده بودند حسابی نازم خریدار داشت وهنوز هم نمی‌دانم کارشان درست بود یا نه ولی برایم جالب که هر درسی را امتحان میدادم بیست می شدم. فقط کلاس موسقی برایم عذاب اور بود. معلمم به خوبی از این موضوع باخبر بود. روز امتحان معلم مان اخرازهمه اسم مرا صدازد " لی لیان جی ".ازجا بلند وتوی دلم گفتم : لعنتی !

معلمم گفت : امروز گلو درد داری نه ؟ من که از تعجب دهانم باز مانده بودگفتم : هان؟ بهترین فرصت بود که از زیرش در بروم ولی مادرم مرا طوری بار اورده بود که هیچ وقت دروغ نگویم به همین دلیل مات و مبهوت با دهان باز همانطور سر جایم ایستادم. معلمم دوباره تکرار کرد :اگر گلو درد داری مجبور نیستی امتحان بدهی بنشین " بیست ".

اموزش " کونگ فو" (این هنر جنگی مسلط بر سرزمین چین است وبدلیل قدرت تحرک و سرعت عمل زیاد ان ازسوی دولت ومردم چین مورد توجه زیاد قرار گرفته است) را از تابستان 1971 شروع کردم. تمام بچه ها بر حسب سال تحصیلی شان در یک رشته ورزشی مشغول شدند وکلاس اولی ها را به کلاس " کونگ فو" فرستادند ولی ما هیچکدام نمی‌دانستیم که این چه جور ورزشی است.با امدن پاییز و بازشدن مدرسه ها از هزار نفری که در کلاس های" کونگ فو" ثبت نام کرده بودند فقط بیست نفر باقی‌ماندند و بقیه اخراج شدند و من از اینکه در بین این بیست نفر بودم احساس غرور می کردم به علاوه تنها کلاس اولی مدرسه خودمان در اینجا بودم. در این اکادمی استاد او "ووبن " دریافت که" لی"دارای یک استعداد ذاتی برای فراگیری این هنر رزمی دارد.چون " لی " در دو سالگی پدر خود را از دست داده بود علاقه زیادی به "کونگ فو"پیدا کرده بود و همین امر باعث پیشرفت زیادی در اوشد.

در 1974 برای گذراندن یک دوره اموزشی دیگر انتخاب شدم. دولت در صدد بود بهترین " کونگ فو " کار جوان کشور را انتخاب کند. این انتخاب ماه ها طول کشید و بالاخره مربیان سی نفر از بهترین ها را به عنوان برگزیده ها معرفی کردند که من هم جزو انها بودم. قرار بود این گروه از چهار شهر بزرگ امریکا سفر کنیم و " کونگ فو "ی چین را به نمایش بگذاریم.

بازیگری[ویرایش]

جت لی در سن 16سالگی اولین فیلم خود را به نام " معبد شائولین " بازی کرد و به شهرت زیادی در چین دست یافت .او بسوی امریکا رفت و در سال 1988 در فیلم " اژدهای مبارز " به ایفای نقش پرداخت.

اما این فیلم با شکست روبرو شد و تماشاچی زیادی پیدا نکرد. اما " جت " درکار خود شکست نخورد و به کمک تهیه کننده و کارگردانی به نام " تسوی هارک " در سال 1990 فیلمی به نام " استاد " را به نمایش در اورد. تسوی می خواست " جت " را به یک ستاره جهانی تبدیل کند. او توانست " جت " را به هنگ کنگ باز گرداند و در این زمان فیلم " روزی روزگاری در چین " را در سال 1991 و همچنین " شمشیر زن " را در سال 1993 ساخت و در ادامه " جت " با انتخاب فیلم " اخرین قهرمان " در سال 1993 و بازی در ان مردم را به تعجب واداشت.

در سال 1994 " جت " به همراه " یوئن وو پینگ " کار گردان در حال ترقی و" گوردون چان " تصمیم به بازسازی فلسفه بروس لی وساختن فیلمی مانند فیلم " مشت های خشم " گرفتند. " جت " در ابتدا برای بازی در این فیلم کمی تردید داشت. اما " جت و یوئن و چان " بدقت کار کردند و بسیار راضی بودند که هم فیلمی برای ادامه سبک بروس لی و هم اینکه یک فیلم اصیل چینی را می سازند و هم اینکه سبک جدیدی در فیلم سازی ارائه می دهند و آن استفاده از بند (سبکی که در ان بنظر بیننده می رسد که بازیگر می تواند پرشهای بزرگ ویا حرکات سریع انجام دهد در حالی که این کارها بوسیله بند انجام می شود وبعد بوسیله جلوه های ویژه تصویری این بند ها حذف می شود)است . البته " جت " با این سبک اشنایی داشت (در فیلم " روزی روزگاری درچین " از این سبک استفاده کرده بود) وبخوبی توانست این نقش را ایفا کند ونتیجه این تلاشها رسیدن به موفقیت بسیار بزرگ وساخته شدن فیلم " مشت افسانه " بود.

جت بار دیگر به همکاری با " تسوی هارک " پرداخت و سال 1996 در فیلم " ماسک سیاه " به ایفای نقش پرداخت. در سال 1997 دوباره پای خود را در کفش " وانگ فی هونگ " (یکی از اسطوره های چین) کرد و به ایفای نقش در یکی دیگر از سری فیلم های اصیل چینی به نام " روزی روزگاری در چین و امریکا " پرداخت.

- در سال 1998 " جت لی " اولین کار هالیوودی خود را در کنار بازیگر و کارگردان امریکایی مل گیبسون انجام داد و در فیلم اسلحه مرگبار 4 به ایفای نقش پرداخت اما این فیلم از نظر تجاری شکست خورد ولی این فیلم به معرفی " جت " به دنیای سینما کمک کرد. در سال 1999 بازی در فیلم " ماتریکس " به " جت پیشنهاد شد که او بدلیل مشکلی (به گفته خود او:به همسرم قول داده بودم که اگرباردار شدی کارم را یکسال رها می کنم تا بچه به دنیا بیاید) که برای او پیش امد بازی در این فیلم را رد کرد.

" جت لی " در سال 2000 در فیلم " رومئو باید بمیرد " به کارگردانی " اندرز بارتکوویاک " دومین اثر خود را در امریکا بازی کرد واین فیلم به موفقیت دست یافت و باعث شد به معروفیت " جت " در امریکا افزوده شود.

در سال 2001 در فیلم " بوسه اژدها " در نقش یک گارد ویژه درپی وقوع جنایتی هولناک وماجرای قتل رئیس خود وارد صحنه می شود و مبارزات فوق العاده ای را از خود به نمایش می گذارد.

در سال 2001 " جت " در فیلم دیگری به نام " بی همتا " بازی کرد که یک فیلم تخیلی با هنرهای رزمی سنتی است که " جت " در دو نقش منفی ومثبت فیلم بازی می کند .

در سال 2002 در فیلم " قهرمان " بازی کرد و ساخت این فیلم باعث شد " جت " از گروه امریکایی خود جدا شود و به چین بازگردد. فیلمبرداری این فیلم یک سال به طول انجامید. این فیلم سرشار از صحنه های مبارزه با شمشیر است و " جت لی " در لباس چینی به اصالت واقعی خود در می اید.در سال 2003 " جت " دوباره به امریکا بازگشت و در فیلم " ز گهواره تا گور " به کارگردانی " اندرز بارتکوویاک " یکی از بهترین بازی های خود را ارائه کرد. در این فیلم قدرت و زیبایی هنرهای رزمی با داستان قوی و صحنه های چشمگیر فیلم ترکیب شده اند و به گفته تهیه کننده فیلم : مبارزه های فیلمبرداری شده قبلاً هرگز در هیچ فیلم دیگری به چشم نخورده است.

در سال 2005 در فیلم "رها شده" در کنار "مورگان فریمن" درخشید و در سال 2006 در فیلم بی باک بازی کرد و سپس از دنیای بازیگری خداحافظی کرد ولی خیلی زود پشیمان شد و در سال 2007 در فیلم "جنگ سالاران بازی کرد و برای دومین بار با "جیسون استتهام" در فیلم جنگ همبازی شد.

در سال 2008 در فیلم "قلمرو ممنوعه" با جکی چان همبازی شد و در قسمت سوم سری فیلم مومیایی در نقش منفی ظاهر شد.

در سال 2009 و 2010 در فیلم های "تاسیس جمهوری" و "اقیانوس بهشت" بازی کاملاً متفاوتی ارائه کرد و توانایی هایش در فیلم های درام به چالش کشید . همچنین به همراه بزرگان سینمای اکشن در فیلم "بی مصرف ها" حضور یافت. در سال 2012 در قسمت دوم این فیلم نیز حضوری کوتاه داشت.

جدیدترین فیلم او علائم خشم است که در نقش مکمل ظاهر شده است. وی قرار است در سال 2014 در قسمت سوم "بی مصرف ها" نیز حضور یابد

فیلم‌شناسی[ویرایش]

سال نام فیلم نقش توضیحات
1982 Shaolin Temple جی یوان
1983 Kids From Shaolin سان لونگ
1986 Born to Defend جت
1986 Martial Arts of Shaolin زی مینگ معبد شائولین 3
1989 Dragon Fight جیمی لی
1989 استاد جت
1991 روزی روزگاری در چین وان فای هونگ
1992 روزی روزگاری در چین 2 وان فای هونگ
1992 شمشیرزن 2 لیو چانگ افسانه شمشیرزن
1993 استاد تای چی زانگ جون بائو
1993 افسانه فونگ سایوک
1993 افسانه 2 فونگ سایوک
1993 KungFu Cult Master چیونگ میوکی
1993 آخرین قهرمان چین وان فای هونگ
1993 روزی روزگاری در چین 3 وان فای هونگ
1994 The Bodyguard from Beijing جان چانگ
1994 مشت افسانه‌ای چن زن
1994 افسانه اژدهای سرخ هونگ هی کوان
1995 حداکثر خطر کیت لی
1995 پدرم قهرمان است کونگ وی
1996 ماسک سیاه مایکل - سیمون
1996 دکتر وای چو سی کیت
1997 روزی روزگاری در چین و آمریکا وان فای هونگ
1998 قاتل حرفه ای فو
1998 اسلحه مرگبار 4 وا سینگ کو اولین فیلم هالیوودی جت لی (نقش منفی)
2000 رومئو باید بمیرد هان سینگ اولین نقش اول جت لی در هالیوود
2001 بی همتا گیب - گابریل یولا اولین همکاری با جیسون استاتهام
2001 بوسه اژدها لیو جیان
2002 قهرمان بی نام
2003 ز گهواره تا گور سو
2005 رها شده دنی با نام "دنی سگه" نیز شناخته می شود
2006 بی باک هو یون جیا
2007 جنگ سالاران پانک کینگ یون
2007 جنگ روگ دومین همکاری با جیسون استاتهام
2008 پادشاهی ممنوعه پادشاه میمون - راهب خاموش اولین همکاری با جکی چان
2008 مومیایی: مقبره امپراتور اژدها امپراتور هان نقش منفی
2009 تاسیس جمهوری چن چائوکان
2010 اقیانوس بهشت سام وانگ
2010 بی مصرف ها ییین یانگ سومین همکاری با جیسون استاتهام
2011 جادوگر و مار سفید فاهای
2011 پرواز شمشیرهای دروازه ی اژدها چویی وای اون
2012 بی مصرف ها ۲ یین یانگ چهارمین همکاری با جیسون استاتهام
2013 علائم خشم هوانگ فای هونگ
2014 بی مصرف ها ۳ یین یانگ

جوایز[ویرایش]

  • جایزه فیلم هنگ کنگ: بهترین بازیگر فیلم فرماندهان جنگ ۲۰۰۷
  • جایزه انجمن نقد فیلم هنگ کنگ: بهترین بازیگر فیلم بی باک ۲۰۰۶
  • جایزه اسب طلایی: جایزه ویژه ۱۹۹۵

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «جت لی»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱ ژوئن ۲۰۰۸).

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ جت لی موجود است.