جان هیک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جان هیک
JohnHick.jpg
شناسنامه
نام کامل جان هاروود هیک
حیطه فلسفه غرب
دوره فلسفه سده ۲۰
مکتب فلسفه تحلیلی
زادروز ۲۰ ژانویه ۱۹۲۲
زادگاه یورکشایر، انگلیس
تاریخ مرگ ۹ فوریه ۲۰۱۲ (۹۰ سال)
محل مرگ بیرمنگام، انگلیس


جان هاروود هیک (به انگلیسی: John Harwood Hick) ‏ (۱۹۲۲ در یورکشایر - ۹ فوریه ۲۰۱۲)فیلسوف دین و نظریه پرداز تکثرگرایی دینی است. او در اسفندماه ۱۳۸۳ سفری به ایران داشت.

زندگی[ویرایش]

در ۱۹۲۲ (میلادی) در یورکشایر به دنیا آمد و در ۱۹۴۰ به کلیسای پروتستان در انگلیس پیوست. وی ابتدا در دانشگاه هال حقوق خواند، پس از گذراندن مدتی از خدمت سربازی برای تحصیل فلسفه به دانشگاه ادینبورگ رفت و پس از آن از دانشگاه آکسفرد دکتری فلسفه گرفت. هیک بعداً سه سال به عنوان کشیش خدمت کرد. در ۱۹۶۷ به استادی دانشگاه بیرمنگام انتخاب شد و سپس در ۱۹۸۲ به مقام استادی تمام‌وقت در مدرسهٔ کلارمونت منصوب شد. هیک در سال ۱۹۵۳ با جوا هازل باورز ازدواج کرد. هیک درسال ۲۰۰۹ به عضویت جامعهٔ دینی کوئیکرز در بریتانیا در آمد. وی در نهم فوریه ۲۰۱۲ در شهر بیرمنگام درگذشت.

پلورالیسم[ویرایش]

پلورالیسم برای اولین بار توسط جان هیک و ویلفرد کنت ول اسمیت مطرح شد.

اختلاف با سید حسین نصر[ویرایش]

میان جان هیک و دکتر سید حسین نصر در مورد پلورالیسم اختلاف نظرهایی وجود دارد. جان هیک معتقد است که به جای واژه «خدا» باید از «واقعیت نهایی» استفاده کرد، زیرا برخی ادیان خدا را نمی‌شناسند. این واقعیت نهایی، غیرقابل توصیف است، ولی انسان نسبت به آن واکنشی دارد و بر اساس این واکنش به احساس درونی، ادیان را می‌سازد. در مقابل، سید حسین نصر معتقد است خدا ادیان مختلف را برای انسان فرستاده‌است و دین صرفاً ساخته ذهن انسان نیست.

مباحثه با علی‌اکبر رشاد[ویرایش]

در تاريخ 3/11/83 (ه.ش.)، بنا به دعوت قبلي، پروفسور جان هيك ، در جمع اعضاي هيأت علمي پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تهران حضور يافت که علی‌اکبر رشاد- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، طي بحثي فشرده به نقد اجمالي نظريه‌ي پلورالیسم دینی پرداخت. سپس پروفسور جان هيك ضمن پاسخ‌گويي به برخي نقدها، مقاله‌اي را با عنوان «پلورالیسم دینی و اسلام» قرائت كرد كه در شماره‌ي 37 فصلنامه‌ي قبسات درج شده است. [۱]
ابتناي نظريه‌ي پلوراليسم ديني بر مدل معرفت‌شناختي كانت و طبعاً تسري نقد و نقض‌هاي وارد بر ایمانوئل کانت به نظريه هيك؛ بيهودگي دغدغه حقيقت دين و دين حقيقي با فرض پذيرش تکثرگرایی دینی؛ ناسازگاري پلوراليسم ديني با مواضع انحصارگرايانه اديان و ناروا بودن تمسك به شواهدي در اديان براي توجيه نظريه؛ چالش معيار در دايره‌ي شمول پلوراليسم ديني؛ خلط سنت دينی و حقيقت ديني؛ ناكارآمدي تكثرگرايي ديني در تأمين دغدغه هم‌زیستی مسالمت‌آمیز پيروان ادیان و... ازجمله‌ي كاستي‌هاي نظريه است كه آقاي رشاد آن‌ها را در نقد پروفسور هیک، مورد تأكيد قرار داد.
در سال 1391 استاد علی‌اکبر رشاد کتابی با عنوان «مباحثه با جان هيك» به چاپ رساند که متشکل است از مذاكرات و مكاتبات انتقادی ده‌ساله‌ای كه در فاصله سال های 2002/1381 تا 2012/1390، ميان ایشان و جان هيك، صاحب نظريه پلورالیسم دینی جريان داشته است.[۲]

آثار ترجمه‌شده به فارسی[ویرایش]


منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]