تیسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تیتیان)
پرش به: ناوبری، جستجو


تیتیان
Tizian 090.jpg
نام اصلی تیتزیانو وچلی
زادهٔ ۱۴۸۸
روستای پیوه دی کادوره، نزدیک شهر بلونو، ناحیه ونتو، جمهوری ونیز
درگذشت ۲۷ اوت ۱۵۷۶ (۸۷-۸۸ ساله)
ملّیت ایتالیایی
رشته نقاشی
امضا


تیتزیانو وچلی معروف به تیسین یا تیتیان، (حدود ۱۵۷۶-۱۴۸۷) نقاش و نگارگر ایتالیایی سده شانزدهم میلادی است. او از معروف‌ترین اعضاء دانش‌آموختگان مکتب ونیز در قرن شانزدهم میلادی بود. او یکی از استادان نامدار دوران رنسانس است که پدر نقاشی رنگ روغن شناخته می‌شود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

او در سال ۱۴۸۸ در روستای پیوه دی کادوره نزدیک شهر بلونو ناحیه ونتو جمهوری ونیز زاده شد پدرش جورجو وچلیو و مادرش لوچیا نام داشتند. تاریخ دقیقی از تولدش در دسترس نیست .

معلمان وی جنتیله و جووانی بلینی و همچنین جورجو داکستل فرانکو بودند. او همکار جورجنه بود. مدتی در پادوا کار کرد، پس از بازگشت به ونیز نقاش محفل‌های روشن فکر و ثروتمند شد وبا پیتروآرتینو دوستی نزدیک برقرار ساخت. به زودی اهمیتی برابر با مقام هنری میکل آنژ پیدا کرد. شاهان و امیران برای استخدام او با هم به رقابت پرداختند. پس از مرگ بلینی به مقام نقاش رسمی جمهوری ونیز برگزیده شد(۱۵۱۶).[۱] در همان سال دوک فرارا چند نقاشی اساطیری به او سفارش داد. مدتی بعد چهرگان خاندان گندزاگا در مانتوا را نقاشی کرد. مرگ زنش (۱۵۲۳) تاثیری عمیق بر او گذاشت. کارلوس پنجم را در بولونیا دید و به پاداش یک نقاشی از چهرهٔ او لقبی اشرافی گرفت(۱۵۳۳). سپس تک چهره‌ای از پاولوس سوم ساخت ودو سال بعد به واتیکان دعوت شد. در رم به ملاقات میکل آنژ رفت و پس از این دیدار گرایشی به منریسم در کارش رخ نمود. در جریان اجرای سفارش‌های دربار اکسبورگ شیوهٔ چهره‌نگاری رسمی را ابداع کرد که بعدها توسط روبنس و دیک به کار گرفته شد. هم چنین پی از آنکه به خدمت فیلیپ دوم در آمد(۱۵۵۳) اسلوب رنگ آمیزی و قلم زنی آزادانهٔ خود را به حد کمال رسانید. پس از یک عمر طولانی با مرض طاعون درگذشت.

تحول کار خلاقهٔ تیسین همچون روند زندگانیش پر شتاب بود. او به سرعت شیوه‌ای توانمند و بیانگر بر اساس سبک شاعرانهٔ جورجنه پدید آورد. احساسات درباریان، نیروهای کیهانی، راز زندگی و مرگ، خوشی‌های عشق مقدس و شهوانی از جمله مضمون‌هایی بودند که او در سراسر عمر پربار خود به آنها پرداخت. در مقام یک استاد رنگ پرداز به اسلوبی دست یافت که همراه با تکامل نقاشی اش بغرنج تر و آزادانه تر شد و سرانجام به حدی رسید که می‌توان آن را پیش آگهی تجربیات امپرسیونیست‌ها دانست. او برای تکمیل طرح زیر رنگی که غالباً روی بوم زبر اجرا می‌کرد لایه‌های متععدی از لعاب رنگ روغنی به کار می‌برد. بدین طریق نه فقط به عمق رنگی و بافت غنی دست می‌یافت بلکه از رنگ چون وسیله‌ای برای سازمان دهی شکل‌ها سود می‌جست. تیسین مضمون باستانی الههٔ برهنه را در نقاشی اروپایی متداول کرد. او در چهره‌نگاری نیز دستی توانا داشت. حدود پنجاه تک چهرهٔ برجامانده از او نخستین نمونه‌های چهره‌نگاری روانشناختی به شمار می‌آید. نقاشی‌های مذهبی اش طیفی متنوع از تجسم نفسانیت تا نمایش فاجعه و دردمندی را شامل می‌شود. هنرمندان برجسته‌ای چون روبنس، ولاسکز و رامبراند به میزان زیادی ازین دستاوردهای تیسین بهره گرفته‌اند.[۲]


تیتیان در خلال سال‌های ۱۵۳۰ الی ۱۵۵۰ سبک نمایشی و مهیج مرگ پیتر مقدس و شهید را گسترش داد.[۳]

او در ۲۷ اوت ۱۵۷۶ درگذشت.

آثار[ویرایش]

  • ونوس اوربینو(۱۵۳۸)
  • گذاشتن تاج خار بر سر مسیح(۱۵۷۵)
  • جشن می‌گساری(۱۵۱۸)
  • مردی با دستکش(۱۵۱۹)
  • کارلوس پنجم(۱۵۳۳)


منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ تیسین موجود است.
  1. پاکباز، رویین. دائرةالمعارف هنر. فرهنگ معاصر، 1390. 
  2. پاکباز، رویین. دائرةالمعارف هنر. فرهنگ معاصر، 1390. 
  3. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Titian»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ ژانویه ۲۰۱۱).

پیوند به بیرون[ویرایش]