اینوسنت نهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Innocent9.jpg

پاپ اینوسنت نهم (به انگلیسی: Innocent IX) یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که در ایتالیا به دنیا آمد و از ۲۹ اکتبر ۱۵۹۱ تا زمان مرگش در ۳۰ دسامبر همان سال، پاپ بود.قبل ازرسیدن او به مقام پاپی کوتاهش، در زمان حکومت پاپ گرگوری چهاردهم او قاضی، دیپلمات و متولی ارشد بود.

زندگی نامه[ویرایش]

او از خانواده فاسشینتی آمده از کرودو، در قلمرو اسقف نشین از نووارا واقع در شمال ایتالیا ،در 20 ژوئیه 1519 در بولونیا متولد شد. او یک وکیل، فارغ التحصیل شده از دانشگاه بولونیا در سال 1544 بود که در فقه نیز دارای شایستگی داشت و قبل از ورود به خدمت کاردینال الساندرو فارنیس یکی از بزرگان کلیسا، برادر دوک پارما و نوه پاپ پل سوم، دستیار کاردینال نیکولو آردینیلی بود. این کاردینال، که اسقف اعظم آوینیون بود ، فاسشینتی را به عنوان نماینده مذهبی خود به آنجا فرستاد سپس او را به اداره امورش پارما، جایی که او به عنوان فرماندار این شهر، از سال 1556 تا سال 1558 خدمت کرد منصوب کرد. در سال 1560، فاسشینتی در منطقه کالابریا به عنوان اسقف نیکاسترو نام گرفت و در سال 1562 وارد شورای ترنت شد. در سال 1566 پاپ پیوس پنجم او را به عنوان سفیر به ونیز فرستاد تا موجب پیشبرد اتحاد اسپانیا و ونیز علیه ترکان عثمانی شود که در نهایت در سال 1571 منجر به شکست دریایی لپانتو عثمانی شد. در ادامه خدمت او به امپراتوری روم، در سال 1572 او به منصب اسقف اورشلیم رسید.

دوران پاپی[ویرایش]

حتی قبل از درگذشت پاپ گرگوری چهاردهم، جناح های اسپانیایی و ضد اسپانیایی پاپ بعدی را انتخابات کردند. تا آن زمان دخالت آمرانه فیلیپ دوم (1556-1598) پادشاه اسپانیا ( از آنجایی که در آن زمان ایتالیا تحت سلطه اسپانیا بود ) در انتخاب پاپ قبلی فراموش نشده بود. او همه کاردینال ها بجز هفت کاردینال را از شرکت در شورای انتخاب پاپ منع کرده بود. تا آن زمان کاردینال های اسپانیایی مجمع کاردینال ها کاری نکرده بود اما آنها همچنان اکثریت رادر اختیار داشتند و پس از یک شور سریع آنها فاسشینتی را به تخت پاپی با عنوان پاپ اینوسنت نهم نشاندند. با توجه به تاثیر اسپانیایی ها در انتخاب او، پاپ اینوسنت نهم در جنگ مذهبی فرانسه (1562-1598) بین فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا و هنری چهارم پادشاه فرانسه (1589-1610) در طول دو ماه پاپی خود، جانب فیلیپ دوم و مجمع کاتولیک ها را گرفت و ارتش پاپ نیز با فرانسه وارد جنگ شد ولی مرگ به او مجال تحقق رویا هایش را نداد.

نوه برادر او جیووانی آنتونیو کاردینال فاسشینتی دو نوس، یکی از دو کاردینالز منصوب شده در دوران پاپ اینوسنت نهم بود. کاردینال دیگر نوه دیگر برادر او سزار فاسشینتی بود.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "List of popes," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=List_of_popes&oldid=268921163 (accessed February 9, 2009).

جستارهای وابسته[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ اینوسنت نهم موجود است.