انواع مسابقات کشتی حرفه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کشتی حرفه‌ای (به انگلیسی: Professional Wrestling) یک ورزش حرفه‌ای غیر رقابتی یا نوعی نمایش ورزشی است که نتیجه مسابقات آن توسط هیئت برگزاری از پیش تعیین می‌شود.[۱] در این رشته عناصری از کشتی کچ، مبارزه ساختگی و تئاتر به چشم می‌خورد. در کشتی حرفه‌ای فنون گلاویزی و ضربات مختلفی اجرا می‌شود که از انواع کشتی و روش‌های جنگی در سراسر دنیا برداشت شده‌اند.

انواع[ویرایش]

مسابقه سه ایستگاه جهنم[ویرایش]

مسابقه سه ایستگاه جهنم یا three STAGES OF HELL Match یک نوع مسابقه است که در کمپانی دبلیودبلیوئی بر‌گزار می‌شود. این مسابقه اولین بار در پی پر ویو بدون راه خروج سال ۲۰۰۱ بین تریپل اچ و استیو آستین بر‌گزار شد. راه اتمام مسابقه، پیروزی در ۲ مسابقه از ۳ مسابقه پشت سر هم می‌باشد.

توضیحات بیش تر درباره این مسابقه :

اولین مسابقه ۳ ایستگاه جهنم بین استیو آستین و تریپل اچ بر‌گزار شد و شامل ۳ مسابقه تک به تک، نبرد شبیه خیابانی و قفس فولادی بود. در آن مسابقه تریپل اج پیروز شد.

در این نوع مسابقه، ۳ مسابقه انجام می‌شود و کسی که در ۲ مسابقه پیروز شود، برنده است.

تریپل اچ با ۳ بار حضور، بیش ترین سابقه در مسابقه ۳ ایستگاه جهنم را دارد.

لیست مسابقات[ویرایش]

شماره مسابقات نام پی پر ویو نوع مسابقات و نام عنوان
۱ تریپل اچ (برنده) در مقابل استیو آستین بدون راه خروج ۲۰۰۱ مسابقات تک به تک - نبرد خیابانی - قفس فولادی
۲ کرت انگل (برنده) در مقابل کریس بنوا روز رأی ۲۰۰۱ مسابقات پیروزی فقط با پین - پیروزی فقط با تسلیم کردن - مسابقه نردبانی
۳ تریپل اچ (برنده) در مقابل شان مایکلز آرماگیدان ۲۰۰۳ مسابقات نبرد خیابانی - قفس فولادی - مسابقه نردبانی (سر کمربند قهرمانی سنگین وزن)
۴ رندی اورتون (برنده) در مقابل تریپل اچ ترساندن ۲۰۰۹ مسابقات تک به تک - مسابقه Falls Count Anywhere - مسابقه بِرانکار یا همان Stretcher (سر کمربند WWE)
۵ جان سینا (برنده) در مقابل رایبک انتقام ۲۰۱۳ مسابقات Lumberjack - میزها - مسابقه آمبولانس (سر کمربند WWE)

مسابقه آمبولانس[ویرایش]

مسابقه آمبولانس یا همان Ambulance match یکی از مسابقات دبلیودبلیوئی می‌باشد و راه پیروزی در آن انداختن حریف در آمبولانس است. جان سینا با ۲ پیروزی بیش ترین تعداد برد را دارد و در این نوع مسابقه هیچ‌گاه نباخته است. اولین مسابقه آمبولانس بین کین و شین مکماهون بر‌گزار شده و با پیروزی کین به اتمام رسیده است.

لیست مسابقات[ویرایش]

شماره مسابقات نام پی پر ویو متن عنوان
۱ کین (برنده) در مقابل شین مکماهون سوایور سریس ۲۰۰۳ مسابقه تک به تک
۲ جان سینا (برنده) در مقابل کین اتاق حذف ۲۰۱۲ مسابقه تک به تک
۳ جان سینا (برنده) در مقابل رایبک انتقام ۲۰۱۳ قسمت سوم مسابقه ۳ ایستگاه جهنم سر کمربند WWE

مسابقه رینگ آتش[ویرایش]

مسابقه رینگ آتش یا همان Ring of Fire match ، مسابقه ای است که در دبلیودبلیوئی بر‌گزار می شود و در آن دور تا دور رینگ را آتش فرا می گیرد. راه های پیروزی در آن پین کردن یا تسلیم شدن است. تا قبل از سال 2013 نام این مسابقه جهنم یا همان Inferno بود و راه پیروزی در آن سوزاندن طرف مقابل بود. کین در همه این مسابقات شرکت کرده است.

لیست مسابقات[ویرایش]

شماره مسابقات نوع مسابقه مدت زمان
۱ آندرتیکر (برنده) در مقابل کین (همراه با پول بیرر) مسابقه جهنم تک به تک 15:57
۲ آندرتیکر (همراه با پول بیرر) (برنده) در مقابل کین مسابقه جهنم تک به تک 06:45
۳ تریپل اچ (برنده) در مقابل کین مسابقه جهنم تک به تک 3:01
۴ کین (برنده) در مقابل ام وی پی مسابقه جهنم تک به تک 08:21
۵ بری وایت (همراه با لوک هارپر و اریک روون) (برنده) در مقابل کین مسابقه رینگ آتش تک به تک 2:49

مسابقه جهنم درون یک قفس (هل این ا سل)[ویرایش]

مسابقه جهنم درون یک قفس (هل این ا سل) یکی از مسابقات ویژه کمپانی WWE می باشد که در قفسی بدون راه فرار انجام می شود.

راه های پیروزی در این مسابقه پین کردن و تسلیم کردن حریف می باشند. استفاده از هر وسیله در این مسابقه مجاز است و قانون رد صلاحیت (DQ) در این مسابقه وجود ندارد.

آندرتیکر با 12 بار حضور در این نوع مسابقه ، رکورد دار بیش ترین حضور را دارد.

مسابقه اتاق حذف (المیشن چمبر)[ویرایش]

مسابقه المیشن چمبر یکی از مسابقات قدیمی WWE می باشد و اولین بار در سروایور سریز 2002 برگزار شده است و قدمت بیش تری نسبت به خود پی پر ویو المیشن چمبر دارد. مسابقه المیشن چمبر با حضور ۶ کشتی گیر انجام می‌شود. دو ستاره که مسابقه را آغاز می‌کنند و ۴ ستاره دیگر هر کدام در قفس‌های کوچکی واقع در قفس دایره شکل مرکزی زندانی شدند. هر پنج دقیقه یک بار یکی از چهار کشتی‌گیر داخل قفس های کوچک (به صورت تصادفی) آزاد و وارد مسابقه می‌شوند. این جریان تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که هر چهار کشتی‌گیر آزاد شوند و این بدان معناست یک مسابقه المیشن چمبر همیشه بیش از بیست دقیقه به طول می‌انجامد. مسابقه تا زمانی ادامه می‌یابد که کلیهٔ کشتی‌گیران این مسابقه از قفس حذف شوند که این امر با اجرای پین‌فال و تسلیم شدن چه داخل رینگ و چه روی بدنهٔ قفس آهنین امکان پذیر است (هرچند با شروع سال ۲۰۱۲، قانون پین و سابمیشن باید داخل رینگ انجام شوند). در این نوع مسابقه قانون رد صلاحین (DQ) وجود ندارد و کشتی‌گیران در استفاده از هر وسیله‌ای که از بیرون برسد مجاز هستند و شمارش خارج از رینگ هم در آن کاربردی ندارد. برندهٔ مسابقه آخرین کشتی‌گیر باقی‌مانده در رینگ می‌باشد درحالی که ۵ ستاره دیگر از اتاق حذف شده باشند.

مسابقه 30 نفره رویال رامبل[ویرایش]

قوانین مسابقه : در این نوع بازی ها فاصله ی ورود نفر بعدی نسبت به نفر اول حدود 1:30 دقیقه می باشد.کشتی گیر حتماً باید آن کسی را که می خواهد خارج کند را از بالا ترین طناب بیندازد.اگر کسی از پایین طناب ها خارج شد او هنوز به طور قانونی حذف نمی‌شود. دخالت کردن افراد دیگر در این مسابقه اشکالی ندارد و مسابقه بدون رد صلاحیت (DQ) می باشد و استفاده از وسایل بیرون رینگ نیز مشکلی ندارد.داوران باید بیرون رینگ بیاستند و متوجه خروج کشتی گیران بشوند.اگر کشتی گیران با یک پا یا بادستان بیرون بیفتند هنوز حذف نشده اند .کشتی گیری که بیرون افتاد باید هر چه سریع تر سالن را ترک کنند. کشتی گیری که اصلاً حذف نشده برنده مسابقه است.

  • برای توضیحات بیش تر و مشاهده نام برندگان این مسابقه به صفحه رویال رامبل مراجعه کنید.

مسابقه تی ال سی[ویرایش]

مسابقه میزها، نردبان‌ها و صندلی‌ها (تی‌ال‌سی) یکی از مسابقات ویژه کمپانی WWE می‌باشد که در آن استفاده از ۳ وسیله میز و نردبان و صندلی مجاز است و با رد صلاحیت (DQ) به پایان نمی‌رسد.

راه‌های پیروزی در این مسابقه پین کردن و تسلیم کردن حریف (در صورتی که سر کمربند نباشد) یا از نردبان بالا رفتن و برداشتن کمربند می‌باشند. در این مسابقه قانون رد صلاحیت (DQ) در این مسابقه وجود ندارد.

مسابقه مانی این د بنک[ویرایش]

مسابقه مانی این د بنک یکی از مسابقات ویژه کمپانی WWE می باشد که در آن چمدانی را بالای رینگ قرار می دهند و کسی که از نردبان بالا برود و چمدان را بردارد برنده نامیده می شود.

راه پیروزی در این مسابقه بالا رفتن از نردبان و برداشتن چمدان می باشند. استفاده از هر وسیله در این مسابقه مجاز است و قانون رد صلاحیت (DQ) در این مسابقه وجود ندارد. صاحب چمدان می تواند در هر زمان که بخواهد قهرمان جهان را به مبارزه بطلبد.

از سال 2010 به بعد یک پی پر ویو به همین نام درست شد که هر سال بر‌گزار می شود و مسابقه مانی این د بنک ، مسابقه اصلی آن است. تا قبل از این، مسابقه مانی این د بنک در رستلمنیا برگزار می شد.

منابع[ویرایش]

  1. How Pro Wrestling Works How Stuff Work
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Professional wrestling match types»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ بهمن ۱۳۹۲).