اسکوبا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
غواصی در حال استفاده از اسکوبا

اسكوبا (به انگلیسی: SCUBA) مجموعه وسایلی است كه شما مي‌توانيد در زير آب به راحتی روی آب، با آن تنفس كنيد. اين وسايل شامل كپسول، شير و رگلاتور است.

رگلاتور غواصی یا تنظیم کننده فشار هوای تنفسی[ویرایش]

رگلاتور غواصی اسکوبا.

رگلاتور وسیله ایست که هوای تنفسی پر فشار درون سیلندر را برای تنفس غواص آماده کرده و وی را قادر می‌سازدتا در زیر آب تنفس کند این بخش از تجهیزات اجازه می‌دهد که هوا با فشار مناسب و به صورت یکسان به غواص رسانده شود.رگلاتورها دارای دو مرجله کاهش فشار میباشند که در مرحله نخست هوای پرفشار درون تانک به فشار متوسط کاهس یافته و در مرحله دوم آن فشار متوسط به فشاری معادل با فشار محیط کاهش میابد تا غواص بتواند به سادگی از آن تنفس نماید. مرحله دوم رگلاتورها که در دهان قرار میگیرد دارای دکمه‌ای فشاری در جلو می‌باشند که جهت بیرون راندن آب از درون آن استفاده می‌شود.

كپسول اسكوبا یا تانك هوا[ویرایش]

سیلندر اسکوبا.

تانك هوا و يا كپسول اسكوبا، سيلندر فلزي خاصيست كه مي‌توان هواي تنفسي را با فشار در آن ذخيره كرد. اين وسيله از نوع مارين استيل (فولاد دريايي) و يا آلومينيوم ساخته مي‌شود و هواي درون آن به وسيله يک شير به خارج راه مي‌يابد.

كپسول اسکوبا سیستم تنفس زیرآبی که محتوای هوای فشرده می‌باشد است و مخفف کلمه : Self-Contained Underwater Breathing Apparatus می‌باشد حاوی هواي تنفسي که مهمترين عنصر مورد نياز فعاليتهاي زيرآبي است و همانگونه که در قبل اشاره شد، اين هوا مخلوطي از 21% اكسيژن و 79% نيتروژن است. بنابراين و بر خلاق عقيده بسياري از مردم كه تصور ميكنند غواصان به هنگام غواصي اكسيژن تنفس مي‌نمايند، اين هوا، هواي معمولي موجود در اتمسفر زمين بوده و اكسيژن نمي‌باشد.

اين هوا در غواصي تفريحي توسط كمپرسورهاي مخصوص هواي تنفسي فشرده شده و پس از خشك شدن (رطوبت‌گيري) درون سيلندر يا تانک هوا ذخيره مي‌گردد.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی.

کتاب راهنمای جامع غواصی در آبهای آزاد، تالیف مهندس محمد رسول باقریان - زمستان ۱۳۸۶ ISBN:978-964-95713-79