آلدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آلدی
نوع شرکت خرده‌فروشی
محدوده فعالیت جهانی
بنیانگذاری ۱۹۱۳
بنیانگذار(ها) کارل آلبرشت
دفتر مرکزی پرچم آلمان اسن، آلمان
مدیر عامل ماتیو بارنز
رییس هیئت مدیره کارل آلبرشت
محصولات سوپرمارکت
هایپرمارکت
فروشگاه‌های تخفیف‌دار
درآمد ۵۳ میلیارد یورو (۲۰۰۹)[۱]
شمار کارکنان ۴۹٫۲۱۴ نفر (۲۰۰۹)
وب‌گاه www.Aldi.com

آلدی، (به آلمانی: Aldi) شرکت آلمانی مالک بزرگترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اروپا است، که به دو بخش بزرگ آلدی جنوبی و آلدی شمالی تقسیم می‌شود و بر حسب نام، نیمه شمالی و جنوبی کشور آلمان را پوشش می‌دهند.

موسس این شرکت کارل آلبرشت (دهمین فرد ثروتمند جهان) است، که با کمک برادر کوچکترش تئو آلبرشت، این شرکت را در سال ۱۹۱۳ تاسیس نمود. این شرکت، هم‌اکنون بیش از ۸۲۰۰ شعبه در کشورهای مختلف جهان دارد. مهمترین رقیب شرکت آلدی، فروشگاه زنجیره‌ای لیدل می‌باشد.[۲][۳]

خلاصه شرکت ALDI (مخفف Albrecht Discount ) بعنوان یکی از شرکت های موفق در صنعت خرده فروشی با تخفیف شناخته میشود. این شرکت فروشگاهی است زنجیره ای متشکل از 2 گروه که هرکدام توسط 2 برادر کارل و تئو آلبریچ تاسیس شده و هر یک مالکیت قسمت های مختلف شرکت را بر عهده دارند. برادر بزرگتر کارل البریچ با ثروتی بالغ بر 17 میلیارد یورو ثروتمندترین فرد آلمان محسوب میشود. یکی از این گروه ها دارای 2500 فروشگاه است که در قسمت های شمالی و شرقی آلمان فعالیت کرده و دیگری دارای 1600 فروشگاه است که در مناطق جنوبی و غربی مشغول به فعالیت می باشند. طبق آخرین آمار در کشور آلمان 95% از کارمندان یقه آبی، 88% از کارمندان یقه سفید، و 80% از کسانی که دارای کسب و کار شخصی هستند از فروشگاه های زنجیره ای ALDI خرید می¬کنند. شایان ذکر است که دلیل اصلی جدایی این دو برادر عدم موافقت بر سر فروش سیگار در محلی نزدیک به صندوق فروشگاه (محل خروج مشتریان) بود. تاریخچه کارل آلبریچ در سال 1920 میلادی و تئو در سال 1922 متولد شده و هر دو آنها از سنین کودکی در مغازه خواربار فروشی مادرشان که در سال 1913 افتتاح گشته بود مشغول به کار میشوند. پدر این دو فرزند نیز بعنوان دستیار شیرینی پز مشغول به کار میشود. یکی از شعار های تبلیغاتی که این فروشگاه همیشه از آن استفاده می نمود شعار "ارزانترین منبع غذایی" بود که بر درب فروشگاه نصب شده بود. پس از اتمام خدمت سربازی، این دو برادر کسب و کار مادری خود را تصاحب کرده و تا سال 1950 یعنی در بازه زمانی 4 ساله تعداد فروشگاه ها را به 13 رساندند. ایده این دو برادر برای توسعه کسب و کار، که در آن زمان ایده ای نوین بود، اعمال تخفیف حداکثری و قبل از تعیین قیمت فروش بود. در آن زمان یکی از روشهای متداول بازاریابی ارائه کوپنی همراه با خرید اجناس بود که مشتری با جمع آوری این کوپن ها و ارسال آنها برای فروشنده قادر به دریافت قسمتی از پول خود بود. برادران آلبریچ با حدف این پروسه تخفیف را مستقیماً بر روی قیمت اجناس اعمال نمودند که این روش با استقبال خوبی روبرو شد. یکی از روشهای دیگر مورد استفاده این دو برادر حذف بسیار سریع اجناس کم فروش و کاهش هزینه ها با حذف هزینه های تبلیغاتی و بازاریابی بود. آنها همچنین سعی بر آن داشتند تا سایز فروشگاه های خود را کوچک نگاه دارند. در سال 1962 هنگامیکه دو برادر بر سر اختلاف یاد شده کسب و کار خود را جدا نمودند فروشگاه های ALDI تعداد سیصد شعبه و گردش مالی سالانه ای بالغ بر 90 میلیون فرانک داشتند. فعالیت فروشگاههای ALDI در آلمان بالغ بر 2500 شعبه بوده که تحت نظر 35 حوزه مدیریتی فعالیت می¬کنند. در عرصع بین‌المللی این زنجیره دارای 8 هزار فروشگاه می باشد. گفتنی است در حال حاضر در کشور انگلیس بطور متوسط هفته ای یک فروشگاه افتتاح میشود.

منابع[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ آلدی موجود است.