یاکهان بیگم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یاکهان بیگم
لقب(ها) شاهدخت صفوی
ملکهٔ ایران
زادروز ۱۵۸۴ میلادی
زادگاه گیلان
مرگ ۱۶۰۲ میلادی (۱۸ سال)
آرامگاه مشهد
پیش از ندارد
پس از خیرالنساء بیگم
همسر شاه عباس یکم
دودمان صفویه
پدر خان احمد گیلانی
مادر مریم بیگم
فرزندان امامقلی میرزا
دین تشیع، اسلام

یاکهان بیگم دختر خان احمد گیلانی و مریم بیگم دختر شاه طهماسب و تنها ملکه رسمی شاه عباس بزرگ بود.

زندگی[ویرایش]

یاکهان بیگم در سال ۱۵۸۴ میلادی در گیلان متولد شد. او را در سن سه سالگی برای محمدباقر میرزا ولیعهد شاه عباس نامزد کردند این یک پیوند سیاسی بود تا تنها وارث گیلان به ازدواج ولیعهد صفوی درآید و پس از آن گیلان استقلال خود را از دست بدهد.

پس از فرار خان احمد به عثمانی یاکهان همرا با مادرش به اصفهان آمد و تحت نظارت شاه عباس و زینب بیگم بزرگ شد. او زمانی که تنها ۱۲ سال داشت با همراهی زینب بیگم به عرصه سایست وارد شد و با صفیه سلطان ملکه عثمانی و حلیمه سلطان همسر محبوب محمد سوم نامه نگاری می کرد. در سال ۱۶۰۰ شاهزاده از ازدواج با یاکهان بیگم خود داری کرد و شاه عباس در سال ۱۶۰۰ یاکهان بیگم را به عقد خود درآورد.

یاکهان بیگم که به مدت دو سال و چند ماه ملکه دربار بود دارای قدرتی زیاد و سیاست خارجه قوی بود اما او در سال ۱۶۰۲ به علت زایمان سخت در سن ۱۸ سالگی در اصفهان از دنیا رفت و شاه عباس او را در مشهد و در حرم امام رضا دفن کرد.[۱][۲]

فرزند یاکهان بیگم زنده ماند و شاه عباس که زنده ماندن فرزند خود را معجزه میدانست به شکرانه این معجزه نام شاهزاده را امامقلی میرزا گذاشت و سر پرستی پسر خود را به مریم بیگم مادر یاکهان بیگم و عمه خود سپرد.

پانویس[ویرایش]

  1. Safavid Iran: Rebirth of a Persian Empire
  2. Encyclopaedia Iranica, Vol. X, Fasc. 6

منابع[ویرایش]