گیاهان آکاسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گیاهان آکاسیا (انگلیسی: Acacia sensu lato) به مجموع چند سردهٔ چندنیا درختچه و درخت متعلق به زیرتیره کهوریان از تیره باقلاییان گفته می‌شود.

سرده Acacia ، آکاسیا یک سرده از تیره باقلا Fabaceae است. این سرده دومین سرده بزرگ در تیره باقلا است [۱](گون بزرگترین سرده از نظر تعداد گونه در این تیره است).

آکاسیا تقریباً 1300 گونه دارد که حدود 960 گونه از آنها بومی استرالیا بوده، و بقیه در اطراف مناطق گرمسیری تا معتدل هر دو نیمکره از جمله اروپا ، آفریقا ، جنوب آسیا و قاره آمریکا منتشر هستند. این سرده چهار گونه و سه زیرگونه خودرو در ایران داشته ضمنا چندین گونه از آن به منظور زینتی  و نیز احیای برخی از مناطق جنوبی به ایران کاشته شده است.[۲]

واژه شناسی نام علمی سرده Acacia[ویرایش]

آکاسیا؛ برگرفته از واژه یونانی ακακια یا acacía، نامی که توسط تئوفراست (Theophrastos) گیاهشناس، فیلسوف و فیزیکدان یونانی که در371 تا 287 قبل از میلاد می زیست، و دیوسکوریت (Dioscorides) داروساز و گیاه شناس یونانی که در 40-90 میلادی می زیست به گونه ای از آکاسیا که در مصر می رویید داده شد است. این واژه (واژه یونانی ακακια یا acacía ) خود احتمالا از تکرار واژه یونانی ακέ ακις acé acís به معنای تیزبودن و یا خار، ساخته شده است[3] .

منابع[ویرایش]

  1. Thiele, Kevin R.; Fnk, Vicki A.; Iwatsuki, Kunio; Morat, Philippe; Peng, Ching-I; Raven, Peter; Sarukhán, José; Seberg, Ole (February 2011). "The controversy over the retypification of Acacia Mill. with an Australian type: A pragmatic view" (PDF). Taxon. 60 (1): 194–198.
  2. سایت سیدحسن زالی (Zali.web)

3. سایت سید حسن زالی(Zali.web)، بخش ریشه شناسی اسامی علمی گیاهان

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Acacia sensu lato». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳ سپتامبر ۲۰۱۷.