گهراز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گهراز
اطلاعات کلی
کشور ایران
استاناردبیل
شهرستانخلخال
بخشخورش رستم
نام‌های قدیمیگاه راز
گهراز بر ایران واقع شده‌است
گهراز
۳۷°۲۲′۳۸″شمالی ۴۸°۱۹′۵۳″شرقی / ۳۷٫۳۷۷۱۲۸°شمالی ۴۸٫۳۳۱۳۵۶°شرقی / 37.377128; 48.331356
مردم
جمعیت۰ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱٬۵۹۲ متر
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۳۰۳۸۹
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۴۵
وبگاه رسمیhttps://gehraz.ir

روستای گهراز یا به فارسی میانه: گاه راز (مکان راز و نیاز) یکی از روستاهای بخش خورش رستم، شهرستان خلخال، استان اردبیل است. این روستا در جنوبی‌ترین قسمت استان اردبیل در بخش خورش رستم شمالی واقع شده‌است.

این روستا یک روستای مذهبی بوده و عالمان زیادی از این دیار مانند: سید برهان عظیمی و سیّد معصوم ابراهیمی، سید محمّد ابراهیمی، سید اعظم عظیمی، آقا میر مقیم و جعفر جعفری و سید معصوم نعمتی گهراز و سید برخاسته‌اند سید امیر محمد جعفری از این طایفه است که اکنون مقیم کرج است.

از این روستا افرادی چون سید فخر الدین شکوری و سحرابعلی محراب پور در کنار میرزا کوچک خان جنگلی حضور داشته‌اند؛ و در زمان جنگ ایران و عراق نیز ۷ نفر از این روستا شهید شده‌اند.

این روستا در سال ۱۳۶۹ در اثر زمین‌لرزهٔ رودبار و منجیل دچار رانش زمین شده و از سکنه تخلیه شده و روستای جدید به کمک نهادهای دولتی در مجاورت مرکز بخش یعنی هشجین بنا نهاده شده‌است. تمرکز خانه‌ها در یک محله جدید باعث شده‌است تا هویت گهراز و گهرازی از بین نرود.

وجه تسمیه[ویرایش]

واژه "گَه" در زبان سانسکریت که زبان فارسی ریشه ای از این زبان است، به معنی گرم آمده‌است، که در پیشوند و پسوند نام آبادیها در لهجه‌های مختلف به صورت‌های "کَه " در نام آبادیهای کهرود و کهاب، به صورت " گَه " در نام روستای گهراز و به صورت " تَه " در نام شهر تهران و به صورت " جَه " در نام شهر جهرم آمده که در همهٔ آنها به معنی گرم می‌باشد. پسوند " راز " همراه نام بسیاری از آبادیها از جمله، رازباشی، رازبین، رازان و در پسوند نام شیراز بکار آمده که درهمهٔ آنها به معنی خانه یا جایگاه می‌باشد. بنابر این نام روستای گهراز در شهر خلخال به معنی جایگاه یا خانهٔ گرم می‌باشد.

مذهب[ویرایش]

مردم گهراز مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. بیشتر اهالی این روستا از سادات هاشمی بوده و از مدینه به این محل کوچ نموده‌اند.

جمعیت[ویرایش]

آمار جمعیت روستای گهراز به دلیل مجاورت با مرکز بخش جداگانه سرشماری نمی‌شود به همین دلیل آمار رسمی از تعداد جمعیت موجود نیست. تقریباً حدود ۶۰۰ نفر در حال حاضر در این روستا سکونت دارند.

منابع[ویرایش]

الگو:اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳خ.