گل قهر و آشتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گل ناز
Mimosapudica.png
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: باقلاسانان
تیره: باقلائیان
زیرخانواده: میموسوئیده
سرده: میموسا
گونه: گل ناز
نام دوبخشی
Mimosa pudica

گل ناز (نام علمی: Mimosa pudica) یا گل حساس گیاهی یکساله یا چند ساله با خصوصیتِ نادرِ واکنش به تکان یا شکستن است. این گیاه به حرکت واکنش سریع نشان داده و وقتی به هر قسمت از آن دست می‌زنید برگ‌های کوچک همان قسمت، خود را جمع می‌کند (تنجش)، مثل یک موجود زنده که قهر کرده باشد و حدوداً بعد از ۴–۵ دقیقه برگ‌هایش را باز می‌کند که به مثابه آشتی کردن اوست. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی است.

ویژگی‌ها[ویرایش]

گل قهر و آشتی بیشتر به خاطر حرکات سریع گیاهی شناخته شده‌است. همچون تعدادی از گونه‌های گیاهی دیگر، این گیاه قادر است در هنگام خواب یا تغییر محیط، جهت‌گیریِ برگ‌ها را تغییر دهد. در این گیاه، شاخ و برگ‌ها در هنگام تاریکی بسته شده و در هنگام روشنایی باز می‌شوند.[۲] همچنین به عوامل محیطی دیگر، همچون تکان، تماس، گرما و وزش با بستن برگ‌ها واکنش نشان می‌دهد. وسپس گل بسته می‌شود.[نیازمند منبع]

واکنش تَنجش به حرکت.
فرم بذرها

پانویس[ویرایش]

  1. «Mimosa pudica information from NPGS/GRIN». www.ars-grin.gov. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۰۸-۰۳-۲۷.
  2. Raven، Peter H.؛ Evert، Ray F.؛ Eichhorn، Susan E. (۲۰۰۵). «Section ۶٫ Physiology of Seed Plants: ۲۹٫ Plant Nutrition and Soils». Biology of Plants (ویراست ۷th). New York: W. H. Freeman and Company. ص. ۶۳۹. LCCN ۲۰۰۴۰۵۳۳۰۳. OCLC 56051064. شابک ۹۷۸-۰-۷۱۶۷-۱۰۰۷-۳. از پارامتر ناشناخته |month= صرف‌نظر شد (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]