گلدشت (کرج)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گلدشت (کرج)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانالبرز
شهرستانکرج
بخشمنطقه شش کرج
نام محلیگلدشت شمالی
نام‌های قدیمیورازان
سال بنیاد1352
مردم
جمعیت۰ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریاکوهپایه ای
کد آماری۲۶۰۳۸۸
تقاطع غربی بزرگراههای کرج، همت و اتوبان کرج به قزوین دارای پتانسیل بالای جغرافیایی

گلدشت (کرج)، باغ شهر و زیر مجموعه منطقه شش شهرداری کرج میباشد.

موقعیت و منطقه[ویرایش]

موقعیت جغرافیایی این شهرک از شمال محدود به دامنه های البرز مرکزی از جنوب محدود به اتوبان کرج قزوین از شرق به دانشگاه خوارزمی و از غرب به شهرک طالقانی محدود میباشد.

دسترسی شهرک گلدشت از طریق اتوبان بطور مستقیم بوده و از طریق دو زیر گذر به پیشاهنگی واقع در جنوب اتوبان مرتبط است علاوه بر این از سمت شرق توسط بزرگراه شهید باهنر به قلب شهر اتصال داشته و از طریق این بزرگراه بطور مستقیم به فلکه اول گوهردشت دسترسی دارد و وظیفه انتقال بار ترافیکی کرج به اتوبان را به عهده دارد علاوه بر این در آینده ای نزدیک و با کامل شدن بزرگراه شهید همت قسمت وسیعی از مرکز و نوار شمالی شهر کرج از طریق کمربند شمالی شهرک گلدشت انتقال بار ترافیکی بزرگتری را از طریق شهرک طالقانی به اتوبان و نواحی غربی شهر کرج خواهد داشت.

این شهرک در سال 1353 قطعه بندی شده و به‌صورت قطعات 1000 1500 و 1620 متری تفکیک شده است.

قطعات این شهرک تماما سند دار بوده که بعضی از قطعات دارای سند اصطلاحا شاهنشاهی بوده که قبل از انقلاب واگذار شده اند تعدادی از قطعات نیز دارای اسناد ملکیت مربوط به بعد از انقلاب هستند مابقی قطعات نیز دارای اسناد صادره از طرف بنیاد مستضعفان میباشند که واگذار شده اند.

پنج رقم سمت چپ کد پستی اختصاص داده شده به املاک شهرک گلدشت عبارتست از :

3197911111

در گلدشت اختلاف قیمت املاک در قواره های مختلف قابل ملاحظه میباشد که طبق امتیازات ملک مورد نظر قیمت گذاری شده اند علاوه بر این با افتتاح پروژه بزرگراهی شهید باهنر که باعث دسترسی قابل توجه شهرک گلدشت به مرکز شهر شده است قیمتهای اعلامی از طرف مالکین نسبت به قبل از اتمام پروژه بزرگراه باهنر تفاوت و افزایش چشمگیری را نشان میدهد.

تراکم ساخت و ساز در حال حاضر حدود 40 درصد میباشد که شهرداری منطقه شش مسول صدور جواز و پایانکار مربوطه میباشد.

بعنوان مثال برای قطعات 1500 متری جواز ساخت دو طبقه و هر طبقه 300 تا 350 متر روی پیلوت صادر میشود.

در خیابان هشتم غربی مجتمع 48 واحدی احداث شده است.

بدلیل وجود زیر ساخت های آماده در شهرک گلدشت و نیز پایین بودن قیمت زمین و خوش آب و هوا بودن منطقه در حال حاضر ساخت ویلا در این شهرک در حال افزایش بوده بطوریکه ویلاهای ساخته شده عموما دارای ارزش ریالی بالا و به‌صورت لوکس ساخته میشوند.

آب گلدشت بطور مستقیم از خط لوله اصلی آب طالقان تامین میشود که مربوط به اداره آب رجایی شهر یا گوهردشت واقع در خیابان هفتم میباشد.

مشترکین برق شهرک زیر مجموعه برق منطقه ای باغستان واقع در میدان امام حسین (ع) میباشد.

خدمات گاز شهرک مربوط به اداره گاز کمال شهر واقع در ضلع شمال غربی میدان کمالشهر میباشد.

مشترکین تلفن ثابت نیز باید به مرکز تلفن کمالشهر واقع در بلوار اصلی کمالشهر نرسیده به پمپ بنزین مراجعه نمایند.

پس از گشایش راه مواصلاتی در شمال شرقی گلدشت(بلوار شهدای اصناف) و برون رفت این منطقه از محدودیت تردد مستقیم به داخل شهر این منطقه همانند مناطق دیگر با افزایش چشمگیری در قیمت املاک روبرو شده است بطوریکه در حال حاضر تعداد فروشنده ملک نسبت به قبل از تغییرات عمرانی بطور قابل ملاحظه ای کاهش را نشان میدهد.

قابل توجه اینکه در زمان افتتاح پروژه بزرگراهی شهید باهنر که در آخر اسفندماه سال گذشته وبا حضور نمایندگان محترم کرج در مجلس شورای اسلامی و نیز اعضای محترم شورای شهر کرج و نیز شهردار محترم کرج و مدیران ارشد شهرداری و نیز نمایندگانی از ارگانهای دیگر از جمله نیروی محترم انتظامی در محل گلدشت برگزار شد که در سخنانی که شهردار محترم کرج بیان کردند از دستورها و برنامه های ویژه و پیش رو برای آبادانی و توجه بیشتر به شهرک گلدشت رونمایی شد که یکی از این تصمیمات احتمالا منطقه گردشگری شدن شهرک گلدشت خواهد بود که با توجه به جغرافیا و نیز قرار گیری منطقه در مسیرهای ارتباطی و در دسترس بودن خواهد بود که باید منتظر ماند تا تصمیم نهایی عملیاتی بشود.

در آخر با عنایت به قیمتهای مسکن پیرامون شهرک گلدشت و نیز تجربه فاز های مهرشهر و تشابه مناطق گلدشت و منطقه خاص چمن مهرشهر از باب قطعه بندی و کاربری باغشهری و زیبایی ذاتی این مناطق و با توجه به مرغوبیت بالای منطقه گلدشت و شهرک طالقانی بعلت قرار گیری در بلندی و دسترسی بسیار سهل و آسان به بزرگراههای بین شهری و داخل شهری و قرار گیری در موقعیت غربی شهر که به داشتن هوای مطبوع تر منجر شده است بنظر میرسد که حدود قیمت در شهرک گلدشت بطور بدبینانه متأثر از قیمت زمین و مسکن در مناطق نزدیک و در دسترس شامل شاهین ویلا، باغستان و گوهردشت باشد بطوریکه مناطق نزدیک به یکدیگر و دارای مزایای مشابه اختلاف قیمتی درخوری با هم نداشته و در زمان محدود این قیمتها با توجه به امتیازات مناطق روی یک منحنی بامعنی برازش خواهند شد.بر اساس بررسی بعمل آمده در اسفندماه 1398 حدود قیمت متوسط ویلایی در گوهردشت به میزان حداقل 12 میلیون تومان در هر متر مربع بوده که این قیمت برای هر متر مربع ویلایی در بافت منطقه ای عمومی شاهین ویلا و برای ویلاهای با متراژ محدود بین 150 تا 200 متر در حدود قیمتی حداقلی 6 میلیون تومان اعلام شده است حال باعنایت به نوع ساختار قواره بندی اصولی در گلدشت و شهرک طالقانی و داشتن طرح جامع و در حال اجرا بنظر میرسد شهرک گلدشت بزودی عقب ماندگی در قیمت را بطور ویژه جبران کرده و در موقعیت مناطق جذاب در کرج قرار گیرد. که البته این وضعیت با توجه به تسریع در عمران وآبادانی از یک سو و مرغوبیت جغرافیایی از سوی دیگر و نیز شناخته شدن منطقه برای عموم شهروندان در یکسال گذشته بجهت بازگشایی بلوار اصناف بزودی فعلیت پیدا خواهد کرد.

منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.اهالی محل