گروگان‌گیری در مدرسه بسلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گروگان‌گیری در مدرسه بسلان
توضیح=تصاویر قربانیان حادثه گروگانگیری
جایگاه بسلان٬ اوستیای شمالی-آلانیا٬ روسیه
تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۰۴ - ۳ سپتامبر ۲۰۰۴
گونه حمله گروگان‌گیری
کشته‌‌ها ۳۳۴ نفر
مرتکب(ها) رياض الصالحين

بحران گروگان‌گیری در مدرسه بسلان (به انگلیسی: Beslan school hostage crisis) (هم‌چنین از آن تحت عنوان محاصره مدرسه بسلان (به انگلیسی: Beslan school siege) و یا قتل عام مدرسه بسلان (به انگلیسی: Beslan massacre) نیز نام برده می‌شود) در اوایل سپتامبر ۲۰۰۴ و طی سه روز گروگان‌گیری بیش از ۱٬۱۰۰ نفر رخ داد که نهایتاً با مرگ ۳۸۰ نفر به پایان رسید.

حادثه زمانی آغاز گردید که یک گروه مسلح عمدتاً اینگوشی و شبه نظامیان چچنی در تاریخ ۱ سپتامبر در مدرسه شماره یک (SNO) شهر بسلان، جمهوری خودمختار اوستیای شمالی در منطقه قفقاز شمالی فدراسیون روسیه بیش از ۱٬۱۰۰ نفر (از جمله ۷۷۷ کودک) را به گروگان گرفتند. گروگان‌گیری توسط گروه رییادوس سالیخین که توسط جدایی طلب جنگ سالار چچنی شامیل باسایف فرستاده شده بودند انجام گرفت و خواسته‌های آنان پایان بخشیدن به جنگ دوم چچن و خروج نیروهایی روسیه از چچن بود.

در روز سوم گروگان‌گیری و در بن‌بست مذاکرات، پس از چند انفجار با منشاء و دلیل نامشخص در سالن ورزشی، نیروهای امنیتی روسیه به ساختمان مدرسه هجوم برده و با استفاده از تانک در نزدیک گالری مدرسه یک راه ورود ایجاد کردند. از راکت‌های آتشزا و سایر سلاح‌های سنگین بعد خاتمه عملیات نجات گروگان‌ها استفاده شد. در نهایت، حداقل ۳۳۴ گروگان از جمله ۱۸۶ کودک (در طی گروگان‌گیری وعملیات آزادسازی) کشته شدند؛ صدها نفر زخمی و بسیاری گمشده گزارش گردیدند. در این عملیات نیروهای ویژه روسیه نیز ۲۱ نفر از افراد خود را از دست دادند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Beslan school hostage crisis»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۱).