گرند اسلم (تنیس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسابقات ویمبلدون ۲۰۰۴

چهار گرند اسلم مهم‌ترین مسابقات تنیس در سال هستند. این مسابقات از نظر رده بندی جهانی، جایزهٔ نقدی و توجه عمومی دارای بیشترین اهمیت می‌باشند. این مسابقات عبارت‌اند از آزاد آمریکا، آزاد استرالیا، آزاد فرانسه و ویمبلدون. ویمبلدون قدیمی‌ترین این مسابقات است که اولین بار در سال ۱۸۷۷ آغاز شد، بعد از آن آزاد آمریکا در ۱۸۸۱، آزاد فرانسه در ۱۸۹۱ و در آخر هم آزاد استرالیا در ۱۹۰۵ برگزار شد.

آزاد استرالیا[ویرایش]

تنیس آزاد استرالیا اولین گرند اسلم دنیاست که ژانویه هر سال در شهر ملبورن و در کشور استرالیا برگزار می‌شود. زمین این مسابقات هارد کورت است.

آزاد فرانسه[ویرایش]

تنیس آزاد فرانسه یا رولند گروس دومین گرند اسلم دنیاست که نام آن به افتخار خلبان جنگ جهانی اول گذاشته شده است. این مسابقات طی دو هفته در اواخر ماه مه و اوایل ژوئن در زمین خاکی در شهر پاریس انجام می‌شود.

ویمبلدون[ویرایش]

سومین گرند اسلم ویمبلدون است. زمین این مسابقات چمن و محل برگزاری آن در لندن است.در این مسابقات همه ورزشکاران موظفند که سرتاپا سفید بپوشند.این مسابقات هر سال از دوشنبه پایانی ماه ژوئن تا اولین تعطیلات آخر هفته ماه ژوئیه در حاشیه جنوب غربی لندن برگزار می‌شود.

آزاد آمریکا[ویرایش]

چهارمین و آخرین گرند اسلم تنیس آزاد آمریکا (یو اس اُپن) است. این مسابقات در سپتامبر و آگوست در منهتن نیویورک صورت می‌گیرد.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Grand Slam (tennis)». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱.