گالئاتسو چیانو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گالئاتسو چیانو
وزیر امور خارجه ایتالیا
مشغول به کار
ژوئن ۱۹۳۶ – فوریه ۱۹۴۳
حکمران ویکتور امانوئل سوم
نخست وزیر بنیتو موسولینی
فرد پیشین بنیتو موسولینی
فرد پسین بنیتو موسولینی
اطلاعات شخصی
تولد جان گالئاتسو چیانو
۱۸ مارس ۱۹۰۳(۱۹۰۳-03-۱۸)
لیورنو، توسکانی، ایتالیا
مرگ ۱۱ ژانویه ۱۹۴۴ میلادی (۴۰ سال)
ورونا، جمهوری اجتماعی ایتالیا
ملیت  ایتالیا
همسر ادا موسولینی
خویشاوندان بنیتو موسولینی {پدرزن)
فرزندان سه فرزند
پیشه نظامی و سیاستمدار
دین کاتولیک رومی
کنیه(ها) کنت

کنت جان گالئاتسو چیانو(به ایتالیایی: Gian Galeazzo Ciano)(زادهٔ ۱۸ مارس ۱۹۰۳- درگذشته ۱۱ ژانویهٔ ۱۹۴۴) وزیر امور خارجهٔ ایتالیا و داماد بنیتو موسولینی بود.

چیانو میان سال‌های ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۳ خاطراتی را نگاشته‌است که آوازهٔ بسیاری یافته.

زندگی[ویرایش]

چیانو

وی در لیورنو زاده‌شد. پدرش دریاسالار کنت کستانتسو چیانو از قهرمانان جنگ جهانی اول در ایتالیا بود که در آینده به حزب فاشیست پیوست.

چیانوی جوان نخست چندی را در ریو دو ژانیرو به عنوان وابستهٔ سیاسی خدمت کرد. در ۱۹۳۰ او با ادا دختر بنیتو موسولینی پیمان زناشویی بست. سپس برای خدمت به شانگهای گسیل‌شد. چند سال پس از آن به ایتالیا بازگشت و وزیر تروزنامه‌نگاری و تبلیغات شد. میان سال‌های ۱۹۳۵-۱۹۳۶ در جریان اشغال نظامی اتیوپی به عنوان فرماندهٔ یک اسکادران بمب‌افکن خدمت کرد و سرانجام در ۱۹۳۶ وزیر امور خارجهٔ ایتالیا شد.

از ۱۹۳۹ او درگیر رویدادهای مربوط به جنگ جهانی دوم شد. با شکست‌های پی‌درپی ایتالیا و تازش نیروهای انگلیس و آمریکا در ۱۹۴۳ به سیسیل او سرنوشت جنگ را نابودی دریافت و کوشید تا ایتالیا را از جنگ بیرون بکشد. پس از کارش برکنار شد و به عنوان سفیر به سریر مقدس فرستاده‌شد.

در ژوئیه ۱۹۴۳ و در پی خبر عقب‌نشینی آلمان‌ها از جنوب ایتالیا محمع عالی فاشیست بر موسولینی تاخت و او را از رهبری حزب کنار نهاد و قدرت مشروطه را به پادشاه ایتالیا ویکتور امانوئل سوم بازگرداند و موسولینی بازداشت شد. ولی آلمان‌ها وی را رها کردند و او در شمال ایتالیا دولت دست‌نشاندهٔ جمهوری سوسیالیستی ایتالیا را پایه‌ریخت.

در پی این رویدادها چیانو با همسر و سه فرزندش به آلمان‌ها پناهنده‌شد، ولی آنان وی را به دولت موسولینی سپردند. زیر فشار نازیها چیانو دادگاهی شد و به جوخهٔ آتش سپرده‌شد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Galeazzo Ciano," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Galeazzo_Ciano&oldid=438472851 (accessed July 12, 2011).