کپور گلگون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهی کوی (کپور زینتی، کپور رنگی)
Six koi.jpg
وضعیت بقا
اهلی‌ شده
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: کپورماهی‌سانان[۱]
تیره: کپورماهیان[۲]
سرده: کپور
گونه: C. rubrofuscus
Varietas: Cyprinus rubrofuscus koi
نام علمی
Cyprinus rubrofuscus
(لینه، ۱۷۵۸)

ماهی کوی یا کَپور زینتی (به ژاپنی: ) (تلفظ: کُیْ) (نام علمی: Cyprinus rubrofuscus koi) یکی از انواع تزئینی و پرورش یافته از کپورماهیان است که دارای رنگ‌های مختلف و زیبایی است و به عنوان ماهی زینتی در برکه‌ها، حوضچه‌ها و آکواریوم‌ها نگهداری می شود.

نام ژاپنی این ماهی کوتاه‌شدهٔ واژهٔ 錦鯉 (نیشیکیگوی-nishikigoi) است که به معنای «کپور رنگی» می‌باشد. این ماهی گاهی به نام کپور ژاپنی نیز شناخته می‌شود.[۳]

تجمع ماهی‌های کوی در استخر یک پارک

کوی‌ها بیشتر برای آراستن باغ‌ها در فضای باز و در استخرها و حوضچه‌های باغ‌ها نگهداری می‌شوند. این نوع ماهی در دهه ۱۸۲۰ از پرورش و اصلاح نژادی کپور معمولی به وجود آمد. کوی‌ها هنوز در ژاپن طرفداران فراوانی دارند و نماد عشق و دوستی خوانده می‌شوند. رنگ‌های کوی بسیار گوناگون می‌باشد، اما رایج‌ترین این رنگها سفید، قرمز، سیاه، زرد، آبی و خامه‌ای می‌باشند.

در چند دهه گذشته علاقه‌مندان زیادی در میان مردم غرب و سایر نقاط جهان به پرورش ماهی کوی (Koi) یا ماهی کپور معمولی زینتی (کپور رنگی) روی آورده‌اند. پرورش و نگهداری این ماهی زینتی استخری، به امری مفرح و یک ابزار اشتغال‌زا و پردرآمد تبدیل شده و در مقایسه با پرورش سایر حیوانات خانگی از سابقه تاریخی و سطح فرهنگی بالاتری در میان مردم برخوردار می‌باشد. از گذشته‌های دور در شرق، پرورش ماهی کوی از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار بوده و گسترش نژادهای خاص و زیباتر، اولویت ویژه‌ای داشته است، که بر اهمیت و محبوبیت بیش از پیش آنها می‌افزاید. این امر سبب گردید تا بشر در طول قرن‌ها ماهی کوی را به عنوان «جواهر زنده» بنامد و به تجارت ارقام جدیدتر آن بپردازد. به طور کلی عمده‌ترین نگرانی نهادهای نظارتی دنیا از واردات ماهی کوی، مربوط به بیماری ویروسی «هرپس ویروس کوی» است که در حال حاضر، تقریباً در سراسر جهان وجود داشته و تبدیل به خطر بزرگی برای این صنعت گردیده است. تاریخ دقیق ورود این ماهی به کشور ایران مشخص نیست، ولی در دو دهه اخیر واردات و تولید ماهی کوی در ایران روند رو به رشدی داشته است.

پانویس[ویرایش]

  1. Cypriniformes
  2. Cyprinidae
  3. خیابانی, علیرضا (2015-04-10). "مروری بر نحوه پیدایش و تکامل ماهی کوی (کپور زینتی) امروزی". مجله علمی-ترویجی آبزیان زینتی. 2 (1): 37–41.[پیوند مرده]