کپاروت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مراسم کپاروت در یوم کیپور.
نقاشی کپاروت قرن ۱۹ و ۲۰.

کپاروت (عبری: כפרות) یک آیین از دین یهودیت است که توسط بعضی یهودیان در روز یوم کیپور اجرا میشود. در این آیین فرد یک مرغ زنده و یک مقداری سکه را در دور سر فرد دیگری سه بار میچرخاند و به صورت سمبولیک گناهان فرد را به مرغ و یا کیسه سکه منتقل میکند. مرغ سپس کشته شده و به فقیران داده میشود.

معنی لغوی[ویرایش]

لغت کپاروت از ریشه کپر به معنی استغفار گرفته شده است.

در متون یهودی[ویرایش]

دلیل این امر بر اساس منتقل کردن گناهان به مرغ است. این توصیف از آیه اشعیا ۱:۱۸ گرفته شده است. اولین اشاره به چنین عملی در نوشتارهای ربیها در قرن ۹ میلادی وجود دارد. این نوشتار اشاره میکند که این رسم رسم یهودیان بابل (عراق) و یهودیان ایرانی است. در زمانهای امروزی کپاروت معمولاً فقط توسط یهودیان حریدی اجرا میشود. در زمان اجرای این عمل آیه مزامیر ۱۰۷:۱۷-۲۰ و ایوب ۳۳:۲۳-۲۴ خوانده میشود.

تاریخچه[ویرایش]

کپاروت توسط بعضی حاخامهای یهودی به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. از آن جمله نهمانیدس و یوسف کارو هستند. این مراسم توسط کابالیستها مانند اسحاق لوریا و آشر بن جهیل مورد استقبال زیادی قرار می‌گرفت.

نحوه اجرا[ویرایش]

استفاده از خروس[ویرایش]

«شحیطه ‏(en) با خروس» اثر اسرائیل یوئیسیفوویچ ‏(en)، ۱۹۹۷.
یک فروشنده در بازار ماهانه یهودا ‏(en) در اورشلیم در حال فروختن خروسها برای کپاروت پیش از یوم‌کیپور.

در یک نوع از اجرای کپاروت گزینه انتخابی برای بخشیدن به امور خیریه یک خروس است که در حالی که هنوز زنده است بالای سر چرخانده می‌شود. پس از اینکه تشریفات آئینی کپاروت انجام شد خروس به عنوان یک محصول عادی طیور کوشر استفاده می‌شود یعنی مطابق شرعیات شحیطه ‏(en) ذبح ‏(en) می‌شود و برای امور خیریه خوراک پیش از یوم کپاروت مصرف می‌شود. در عصر مدرن، این نوع از آئین با یک خروس برای مردان و یک مرغ برای زنان انجام می‌شود. در این مورد دعایی خوانده می‌شود ترجمه شده به این عنوان:

این معاوضه من است، این در عوض من است، این کفاره من است. این خروس (مرغ) به سوی مرگ خودش خواهد رفت، در حالی که من به یک زندگی طولانی خوب همراه صلح وارد خواهم شد و ادامه خواهم داد.[۱]

استفاده از پول[ویرایش]

در نوع دوم دیگری از کپاروت، یک کیسه پول دور سر چرخانده شده و سپس برای امور خیره صرف می‌شود.[۲]

در این مورد، این دعا به ترجمه زیر خوانده می‌شود:

این معاوضه من است، این در عوض من است، این کفاره من است. این پول به خیریه خواهد رفت، در حالی که من به یک زندگی طولانی همراه صلح وارد شده و ادامه خواهم داد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ آرت‌اسکرول ‏(en) کامل مهزور ‏(en) : یوم کیپور, ص.4
  2. Andrew Strum. «The Ancient Origins of an Obscure Egyptian Jewish High Holy Day Custom». Historical Society of Jews From Egypt، 2002. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 21 اوت 2016. «... alternatively been practised with coins which are then donated to charity.» 

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Kapparot»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ تیر ۹۳.).