کوه آسمائی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کوه آسمایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کوه آسمائی که امروز بنام کوه تلویزون مشهوراست

کوه آسمائی کوهی است در مرکز شهر کابل. بطرف غرب این کوه رود کابل و پس از فاصله ۳۰۰متر کوه دیگری است که بنام شیر دروازه یاد می‌شود. فاصله مجموعی بین شیر دروازه و آسمائی ۳۰۰ متر است. از لحا ظ زمین‌شناسی یک کوه‌اند که توسط دریای کابل چیر شده‌است. این کوه قبلاً آتش‌فشانی بوده و تا فعلاً ندرتاً زلزله دارد.

استفاده مخابراتی[ویرایش]

به سبب ارتفاع نسبی این کوه نسبت به سایر قسمت‌های شهر کابل از این کوه به عنوان برج مخابراتی استفاده می‌شود و فرستنده‌های متعدد تلویزیونی و رادیویی کابل بر روی این کوه قرار دارند.

تاریخچه[ویرایش]

رتبیل شاهیان و زنبیل شاهان این کوه را بنام کوه آسمائی می‌نامیدند. به‌خاطراین‌که درمحل زیارتگاه شاه دوشمشیره بت بزرک ساخته شده بود که رب‌النوع امید می‌نامیدند. در زبان همان وقت اسمائی معنای معبد آرزوها بود. و مردم دردامنه این کوه معبد خودرا اعمار نموده بودند. پس از حملات اعراب کابلشاهیان بت‌ها و معابد خودرا بطرف جنوب افغانستان یا شمال غرب هند کوچ دادند. معبد از بین رفت ولی نام کوه تا امروز باقی ماند. دربالای کوهای آسمائی و شیر دروازه دیواری با ارتفاع ۲۰ فت و با عرض ۱۲ فت در زمان حمله اعراب برکابل ساخته شده‌است که تا فعلاً زنده باقی است.

منابع[ویرایش]

  • افغانستان درمسیر تاریخ نوشته غلام محمد غبار مقاله اعراب درافغانستان چاپ سال۱۹۹۹ قم ایران
  • کابل ناتهه کوه اسمائی نوشته محقق محمد اکبر امینی [۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]

معبد (مندر) آسمایی در وبگاه کابل ناتهه [۲]