دریای کابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قسمت دریای کابل در نواحی شینه
دریای کابل پس از یکجا شدن دریای لوگر
دریای کابل در ساحه پل بیسود

رود کابل (فارسی/اردو:دریای کابل؛پشتو:کابل سیند؛سانسکریت:कुभा) رودی است به طول ۷۰۰ کیلومتر که از محدوده سنگلاخ سرچشمه گرفته در دره اونی کوه پغمان از دریای هلمند جدا می‌شود سپس جلگه میدان را آبیاری نموده از ولسوالی چهارده، وارد شهر کابل می‌شود. در چهلستون با دریای پغمان و در شینه با رود لوگر ملحق می‌شود سپس در جلگه سروبی با دریای پنجشیر ملحق شده به جلگه جلال‌آباد می‌ریزد. در اینجا رود کنر هم با اینها ملحق شده از باسول و دکه داخل علاقه آزاد افغان‌ها مهمند می‌گردد. سرانجام به دریای سند می‌ریزد.

رود کابل دارای طول ۷۰۰ کیلومتر بوده که ۴۶۰ کیلومتر آن در داخل خاک افغانستان جریان دارد. این دریا اهمیت استراتژیکی واقتصادی دارد. مزارع جلال‌آباد و لغمان که در زمره زمین‌های سه حاصله می‌آید آبریزی می‌نماید. در تابستان آب دریای کابل کم می‌باشد ولی در زمستان دارای آب زیاد می‌باشد. در افغانستان بالای این دریا سد ماهیپر درونته ونغلو به منظور استحصال برق بنا شده‌است. این دریا حدود ۲۵ کیلومتر سرحد بین پاکستان و افغانستان را تشکیل می‌دهد. دریای کنر که از معاونین دریای کابل است در طول سال آب زیاد دارند. رود کنر در حصه نورستان با رود مستوچ یکجا می‌شود از که یخچالهای کوه چیانتر چترال منشأ می‌گیرد. در حصه جلال‌آباد با رود کابل ملحق می‌شود. دولت پاکستان در ۲۰ کیلومتری شهر پشاور سد را بنام ورسک بالای این دریا بنا نموده‌است. در حصه اتک با رود سند یکجا می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

دانشمندی بنام روک می‌نویسد که اسکندر کبیر رود کابل را بنام کوفین خوانده‌است. تمام دانشمندان نظر دارند که نام کابل از نام دریای کابل گرفته شده‌است. در زبان سانسکریت و اوستا دریای کابل را بنام کو یعنی دریا یاد نموده‌است. بسیاری نامهای افغانستان و پاکستان در ریگ‌ودا نوشته‌است؛ و در زبان سانسکریت بعداً تغییر نموده‌است. این دریا در طول تاریخ جنبه مذهبی مقدس و اقتصادی داشته‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ترجمه از ویکی‌پدیای انگلیسی؛ و تعداد مطالب از ویکی‌پدیای فارسی نیز گرفته شده‌است.
  • نهرهای شهر کابل نوشته شاه محمود در مورد تاریخچه دریای کابل مابین سطر در وبگاه کابل ناتهه

[۱]