کورالاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کورالاین نام رمانی در گونهٔ خیال‌پردازی اثر نیل گیمن است که در سال ۲۰۰۲ میلادی به چاپ رسیده‌است. او در سال ۲۰۰۳ جایزه هوگو و جایزه نبیولا و در سال ۲۰۰۲ میلادی جایزهٔ برام استوکر برای بهترین کار جهت خوانندگان نوجوان را بُرده‌است.

برخی این اثر را در آلیس در سرزمین عجایب مقایسه کرده‌اند.

داستان[ویرایش]

کورالاین تنها فرزند پدر و مادری است که هر دو در خانه کار می‌کنند. خانوادهٔ کورالاین تازه به خانه‌ای جدید نقل مکان کرده‌اند. همسایه‌های آن‌ها دو زن بازیگر و پیرمردی نیمه‌دیوانه‌است که ارکستری از موش‌ها را آموزش می‌دهد. در خانهٔ آن‌ها دری وجود دارد که به دیوار باز می‌شود.

کورالاین روزها دور و بر خانه می‌گردد و به همسایه‌ها سر می‌زند. روزی کورالاین که در خانه تنهاست در رو به دیوار باز می‌کند و بار راهرویی روبرو می‌شود. در انتهای راهرو خانه‌ای شبیه خانهٔ خودشا را می‌بیند و زنی و مردی شبیه پدر و مادر خودش، با چشم‌هایی از دکمه. آن‌ها از او پذیرایی می‌کنند و از او می‌خواهند پیش آن‌ها بماند.

کورالاین رد می‌کند. اما وقتی به خانه برمی‌گردد کسی را نمی‌بیند. دیر وقت شب از جلوی آینه رد می‌شود و پدر و مادرش را درون آینه می‌بیند که از او تقاضای کمک می‌کنند.و کورلاین با کمک گربه ای سیاه و پسری بنام اضافی یا اضافه خوار به انها کمک میکند و برای همیشه ان در کوچک را میبندد