پرش به محتوا

کلینیک درد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کلینیک درد (به انگلیسی: pain clinic) مرکز درمانی‌ای است که برای درمان انواع دردهای حاد و مزمنِ مفصلی، ماهیچه‌ای - استخوانی، سرطانی، و سایر انواع دردهای مزمن بنیانگذاری شده‌است. در کلینیک‌های درد، پزشکان فوق‌تخصصیِ درد، به کمک متخصصان پزشکی ورزشی، پزشکی فیزیکی و توانبخشی و روانپزشک یا روان‌شناس بالینی تلاش می‌کنند درد بیمار را درمان کنند یا به اندازه‌ای کاهش دهند که بیمار هرچه بیشتر به توانایی پیشین خود بازگردد و شرایط زندگی راحت‌تر برای بیمار فراهم گردد. در کلینیک‌های درد، نخست پزشکانِ فوق‌تخصصِ درد با انجام ارزیابی و معاینهٔ دقیق، علت درد بیمار را شناسایی و سپس تلاش می‌کنند با ترکیبی از درمان‌های دارویی، درد بیمار را کاهش دهند و درصورت نیاز، با تغییر میزان و نوع داروی مصرفی، نتیجهٔ بهتری ایجاد کنند. در صورت نرسیدن به نتیجهٔ مناسب، گام بعدی درمان‌های مداخله‌ای (interventional) هستند. این درمان‌ها در اتاق عمل سترون (استریل) و با راهنمایی فلوئوروسکوپی و پرتونگاری انجام می‌شوند تا دقت و ایمنی افزایش یابد.

پس از کنترل کامل یا نسبیِ درد، بیمار به همکاران پزشکی ورزشی یا پزشکی فیزیکی و توانبخشی معرفی می‌شود تا با دریافت نسخه‌های ورزشی، توانایی‌های بدنیِ وی بهبود یابد.

در مرحلهٔ بعد، همکاران متخصصِ روانپزشک یا روان‌شناس بالینی، بیمار را ویزیت و اقدامات یا درمان‌های لازم برای بهبود وضعیت روحی-روانیِ بیمار را تجویز می‌کنند.

انواع دردهایی که توسط فوق تخصص درد، درمان می‌شود[ویرایش]

انواع دردهایی را که توسط این پزشکان درمان می‌شود، در سه گروه اصلی قرار می‌دهیم که به شرح زیر است:

  1. درد ناشی از آسیب بافتی مانند آرتروز
  2. درد ناشی از آسیب عصبی یا مشکلات سیستم عصبی مانند سکته مغزی
  3. درد ایجاد شده به‌دلیل ترکیبی از آسیب بافتی و عصبی مانند کمردرد

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Hardy، Paul (۱۹۹۷). Chronic Pain Management: The Essentials. شابک ۱-۹۰۰-۱۵۱-۸۵۵. دریافت‌شده در ۲ دسامبر ۲۰۱۲.
  • Main، Chris (۲۰۰۰). Pain Management. شابک ۰-۴۴۳-۰۵۶۸۳-۸. دریافت‌شده در ۲ دسامبر ۲۰۱۲.
  • WHO. «WHO's pain ladder». دریافت‌شده در ۲ دسامبر ۲۰۱۲.
  • Fox، AD. «Systematic review: treatment agreements and urine drug testing to reduce opioid misuse in patients with chronic pain». دریافت‌شده در ۲ دسامبر ۲۰۱۲.