کلینیک درد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کلینیک‌های درد (به انگلیسی: Pain Clinic) مراکز درمانی هستند که جهت درمان انواع دردهای حاد و مزمن مفصلی، ماهیچه‌ای - استخوانی، سرطانی و سایر انواع دردهای مزمن بنیانگذاری شده‌اند. در کلینیک‌های درد پزشکان فوق تخصصی درد به کمک متخصصین پزشکی ورزشی، طب فیزیکی و توانبخشی و روانپزشک یا روانشناس بالینی تلاش می‌کنند درد بیمار را درمان کنند یا به اندازه‌ای کاهش دهند که بیمار هر چه بیشتر به توانایی پیشین خود بازگردد و شرایط زندگی راحت تر برای بیمار فراهم گردد. در کلینیک‌های درد نخست پزشکان فوق تخصص درد با انجام ارزیابی و معاینه دقیق، علت درد بیمار را شناسایی می‌نمایند و سپس تلاش می‌کنند با ترکیبی از درمان‌های دارویی، درد بیمار را کاهش دهند و درصورت نیاز با تغییر میزان و نوع داروی مصرفی نتیجه بهتری ایجاد نمایند. در صورت نرسیدن به نتیجه مناسب، گام بعدی درمانهای مداخله‌ای (Interventional) هستند. این درمانها در اتاق عمل استریل و با راهنمایی فلوروسکوپی و پرتونگاری انجام می‌شوند تا دقت و ایمنی افزایش یابد.

پس از کنترل کامل یا نسبی درد، بیمار به همکاران پزشکی ورزشی یا طب فیزیکی و توانبخشی معرفی می‌گردد تا با دریافت نسخه‌های ورزشی، توانایی‌های بدنی وی بهبود یابد.

در مرحله بعد، همکاران متخصص روانپزشک یا روانشناس بالینی بیمار را ویزیت نموده اقدامات یا درمانهای لازم برای بهبود وضعیت روحی-روانی بیمار را تجویز می‌کنند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]