پرش به محتوا

کشنده (کامیون)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کامیون ولوو اِف‌اِچ ۱۶
اسکانیا سری آر ۲۰۱۲
پیتربیلت ۵۷۹

کامیون کشنده، خودرو موتور سنگین کششی است که قدرت محرک لازم برای یک بار یدک و یا تریلی را فراهم می‌کند. این واحدها به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند: دسته بسیار سنگین به طور معمول دارای قدرت فعالیت خارج از جاده غالباً ۶ در ۶، نظامی و تجاری و دسته سنگین و متوسط برای وظایف نظامی و تجاری با درایو چرخ عقب که برای یدک کشیدن تریلرها استفاده می‌شود. [۱]

انواع کشنده‌ها[ویرایش]

کشنده‌ها به لحاظ ظاهری به دو دسته‌ی اصلی Cab Over Engine (COE یا اتاق بالای موتور یا بدون دماغ) و Conventional (موتور در جلوی اتاق یا دماغدار) تقسیم میشوند.

به صورت عمومی، کشنده‌های اروپایی به دلیل قوانین و مقررات ترددی و عرض جاده‌ها به صورت بدون دماغ هستند. از جمله این سبک کشنده‌ها میتوان به اسکانیا S500، ولوو FH500، مرسدس بنز آکتروس MP5، دیما HT490، پیلسان 480، ویرا Y3 و... اشاره کرد.

از نمونه‌های دماغدار هم میتوان به گونه‌هایی از پیتربیلت 386، ولوو VNL، شاکمان ویرا Z3 اشاره کرد. [۲] اکثر کشنده های دماغدار مخصوص بازار آمریکای شمالی و کانادا تولید میشوند. به تازگی و مجددا این کشنده ها تحت برند ویرا و دیما احتمالا به بازار ایران نیز عرضه خواهند شد.

کشنده های دماغدار از راحتی اتاق بیشتری در راهها برخوردارند و نیز میزان ایمنی بیشتری در تصادفات از روبرو برای راننده را دربر دارند. اما در مقابل از نظر مصرف سوخت، نقاط کور رانندگی و حرکت در مسیرهای کم عرض، دچار محدودیت های بیشتری هستند.

  1. "Semi-trailer truck". Wikipedia (به انگلیسی). 2023-05-21.
  2. «شاکمان ویرا Z3».