کریستو و ژان کلود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کریستو و ژان کلود
کریستو و ژان کلود در سال ۲۰۰۹
شناخته‌شده برایهنر بوم‌شناختی
جنبشنوواقع‌گرایی (هنر)
هنر بوم‌شناختی
جایزه(ها)پرمیوم ایمپریاله
وبگاه
نام هنگام تولدکریستو ولادیمیروف جاواچف
زادهٔ۱۳ ژوئن ۱۹۳۵
گابرووو، پادشاهی بلغارستان
درگذشت۳۱ مهٔ ۲۰۲۰ (۸۴ سال)
نیویورک سیتی، آمریکا
نام هنگام تولدژان کلود دنات د گویلبون
زادهٔ۱۳ ژوئن ۱۹۳۵
کازابلانکا، French Morocco
درگذشت۱۸ نوامبر ۲۰۰۹ (۷۴ سال)
نیویورک سیتی، آمریکا

کریستو ولادیمیروف جاواچف (به انگلیسی: Christo Vladimirov Javacheff)(۱۹۳۵–۲۰۲۰) و ژان کلود دنات د گویلبون (به انگلیسی: Jeanne-Claude Denat de Guillebon) (۱۹۳۵–۲۰۰۹)، معروف به کریستو و ژان کلود (به انگلیسی: Christo and Jeanne-Claude)، زوج هنرمندی بودند که برای چیدمان‌های محیطی بسیار بزرگ و مکان-ویژه که اغلب نشانه‌های بزرگ و آخشیج‌های چشم‌اندازی پارچه‌پیچ شده دارند، شناخته می‌شوند. از جمله این چیدمان‌ها رایشس‌تاگ در برلین، پون نوف در پاریس، پردهٔ روان در کالیفرنیا، و دروازه‌ها در پارک مرکزی شهر نیویورک هستند.

این زوج به ترتیب در بلغارستان و مراکش متولد شدند و در سال ۱۹۵۸ در پاریس با هم آشنا شدند و یک سال بعد ازدواج کردند. در ابتدا آنها زیر نام کریستو کار می‌کردند، اما بعداً چیدمان‌های خود را با نام «کریستو و ژان کلود» امضا کردند. کریستو پس از مرگ ژان کلود در سال ۲۰۰۹، به انجام چیدمان ادامه می‌داد.

بیشتر چیدمان‌های آنها اندازه‌های بسیار بزرگ دارند و از نظر بصری چشمگیر و بحث‌برانگیز بودند. فرایند ساخت بیشتر آنها — از دیدگاه فنی، مذاکره سیاسی، مجوزهای محیط‌زیستی و رضایت افکار عمومی— سال‌ها و گاهی دهه‌ها زمان می‌برد. این زوج از دریافت کمک هزینه، کمک‌های مالی یا پول‌های عمومی خودداری می‌کردند و در عوض تأمین مالی کارهایشان را از طریق فروش آثار هنری خود انجام می‌دادند.

میراث[ویرایش]

بر مرگ کریستو، کارگزار وی گفت: «آثار هنری کریستو و ژان کلود مردم را در تجربیات مشترک در سراسر جهان گرد هم آورده‌است.»[۱]

افتخارات و جوایز[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

آلبوم عکس[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. Needham, Alex (1 June 2020). "Christo, artist who wrapped the Reichstag, dies aged 84". The Guardian.
  2. "The Vilcek Foundation". www.vilcek.org. Retrieved November 11, 2015.
  3. "2005: Art World Year-in-Review". Artinfo. December 25, 2005. Archived from the original on October 14, 2012. Retrieved April 17, 2008.
  4. "Christo's Valley Curtain". The New York Times. Retrieved November 30, 2008.