کریستو و ژان کلود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کریستو و ژان کلود
Jean-Claude and Christo, May 2009 (4) (cropped).jpg
کریستو و ژان کلود در سال ۲۰۰۹
شناخته‌شده برایهنر بوم‌شناختی
جنبشنوواقع‌گرایی (هنر)
هنر بوم‌شناختی
جایزه(ها)پرمیوم ایمپریاله
وبگاه
کریستو و ژان کلود
نام در زمان تولدکریستو ولادیمیروف جاواچف
زادهٔ۱۳ ژوئن ۱۹۳۵
گابرووو، پادشاهی بلغارستان
درگذشت۳۱ مهٔ ۲۰۲۰ (۸۴ سال)
نیویورک سیتی، آمریکا
کریستو و ژان کلود
نام در زمان تولدژان کلود دنات د گویلبون
زادهٔ۱۳ ژوئن ۱۹۳۵
کازابلانکا، French Morocco
درگذشت۱۸ نوامبر ۲۰۰۹ (۷۴ سال)
نیویورک سیتی، آمریکا

کریستو ولادیمیروف جاواچف (به انگلیسی: hristo Vladimirov Javacheff)(۱۹۳۵–۲۰۲۰) و ژان کلود دنات د گویلبون (به انگلیسی: Jeanne-Claude Denat de Guillebon) (۱۹۳۵–۲۰۰۹)، معروف به کریستو و ژان کلود (به انگلیسی: Christo and Jeanne-Claude)، زوج هنرمندی هستند که برای چیدمان‌های محیطی بسیار بزرگ و مکان-ویژه که اغلب نشانه‌های بزرگ و آخشیج‌های چشم‌اندازی پارچه‌پیچ شده دارند، شناخته می‌شوند. از جمله این چیدمان‌ها رایشس‌تاگ در برلین، پون نوف در پاریس، پردهٔ روان در کالیفرنیا، و دروازه‌ها در پارک مرکزی شهر نیویورک هستند.

این زوج به ترتیب در بلغارستان و مراکش متولد شدند و در سال ۱۹۵۸ در پاریس با هم آشنا شدند و یک سال بعد ازدواج کردند. در ابتدا آنها زیر نام کریستو کار می‌کردند، اما بعداً چیدمان‌های خود را با نام «کریستو و ژان کلود» امضا کردند. کریستو پس از مرگ ژان کلود در سال ۲۰۰۹، به انجام چیدمان ادامه می‌داد.

بیشتر چیدمان‌های آنها اندازه‌های بسیار بزرگ دارند و از نظر بصری چشمگیر و بحث‌برانگیز بودند. فرایند ساخت بیشتر آنها — از دیدگاه فنی، مذاکره سیاسی، مجوزهای محیط‌زیستی و رضایت افکار عمومی— سال‌ها و گاهی دهه‌ها زمان می‌برد. این زوج از دریافت کمک هزینه، کمک‌های مالی یا پول‌های عمومی خودداری می‌کردند و در عوض تأمین مالی کارهایشان را از طریق فروش آثار هنری خود انجام می‌دادند.

میراث[ویرایش]

بر مرگ کریستو، کارگزار وی گفت: «آثار هنری کریستو و ژان کلود مردم را در تجربیات مشترک در سراسر جهان گرد هم آورده‌است.»[۱]

افتخارات و جوایز[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

آلبوم عکس[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  1. Needham, Alex (1 June 2020). "Christo, artist who wrapped the Reichstag, dies aged 84". The Guardian.
  2. "The Vilcek Foundation". www.vilcek.org. Retrieved November 11, 2015.
  3. "2005: Art World Year-in-Review". Artinfo. December 25, 2005. Archived from the original on October 14, 2012. Retrieved April 17, 2008.
  4. "Christo's Valley Curtain". The New York Times. Retrieved November 30, 2008.