کامران فانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کامران فانی (زاده: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳، قزوین) نویسنده، مترجم، کتابدار و نسخه‌پژوه ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو هیئت علمی دانشنامه تشیع است.[۱]

زندگی[ویرایش]

کمران فانی در مراسم بزرگداشت داریوش شایگان ۱۳۹۷

او در سال ۱۳۴۱ وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد و پس از دو سال تغییر رشته داد، تا در رشته زبان و ادبیات فارسی درس بخواند. در سال ۱۳۴۷ او در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. او در سال ۱۳۵۲ از دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران فوق لیسانس علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی گرفت. فانی از سال ۱۳۵۹ در کتابخانۀ ملی ایران کار می کند و عضو هیئت علمی، مشاور ریاست و عضو شورای عالی مشاوران این کتابخانه است. فانی همچنین عضو هیئت امنای کتابخانه مجلس و عضو شورای عالی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است.

در سال ۱۳۸۶ از برگزاری مراسم بزرگ داشت برای کامران فانی جلوگیری شد.[۲] ولی در سال ۱۳۹۴ بزرگداشت وی در کتابخانه ملی ایران با حضور مقامات رسمی و چهره های علمی برگزار شد.

سخنرانی[ویرایش]

فایل صوتی و تصویری سخنرانی ایشان در سلسله نشست‌های مرکز پژوهشی میراث مکتوب را در سایت چهارراه مشاهده فرمایید. سخنرانی ایشان از دقیقهٔ چهل سوم فایل آغاز می‌شود.فایل صوتی و تصویری سخنرانی(دقیقه چهل و سوم)

آثار[ویرایش]

سرپرست دائرةالمعارف دانش گستر در ۱۸ جلد

منابع[ویرایش]

  1. «مشکل عمده دائره المعارفها». کیهان فرهنگی. خرداد و تیر ۱۳۷۵. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. «آیینه‌ای زیبابین».

پیوند به بیرون[ویرایش]