کارو دردریان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کارو دردریان
Karoo Derderiyan.jpg
زمینهٔ کاری ادبیات
زادروز ۱۶ آبان ۱۳۰۴
۶ نوامبر ۱۹۲۵
همدان
مرگ ۲۷ تیر ۱۳۸۶
۱۸ جولای ۲۰۰۷
کالیفرنیا  ایالات متحده آمریکا
ملیت پرچم شاهنشاهی ایران (پیش از انقلاب ۱۳۵۷ خورشیدی) ایرانی
جایگاه خاکسپاری گورستان گلندل کالیفرنیا
پیشه شاعر، ادیب،نویسنده
فرزندان رمی، ربکا، رنه

کارو دِردِریان (۱۶ آبان ۱۳۰۴ همدان-۲۷ تیر ۱۳۸۶ کالیفرنیا) نویسنده و شاعر ارمنی تبار ایرانی بود.

کارو در شهر همدان متولد شد اما در بروجرد و اراک نیز زندگی کرده بود.[۱] آنها بعد مرگ پدر مدتی را در مراغه و تبریز می‌گذرانند و مدتی بعد به تهران کوچ می‌کنند. کارو از نسل نخست شاعران نیمایی است.[۲] کارو یک‌بار ازدواج کرد و از همسرش جدا شد. او سه فرزند دارد دو دختر و یک پسر. رمی، ربکا و رنه.[۳]

ویگن خواننده ایرانی نیز برادر وی بود. او با برادرش رابطهٔ بسیار صمیمانه‌ای داشته است.

کارو و ویگن در کنار هم

تأثیر گذاری آثار کارو[ویرایش]

محمد رضا عیوض زاده درباره تأثیر گذاری آثار کارو چنین می‌نویسد؛ سروده‌های کارو انتقادی و بازتاب حقایق تلخ زندگی انسان است؛ مسائلی از جمله فقر، ظلم و جنایت در جوامع جایگاه ویژه‌ای در آثار وی دارد. علاوه بر آن کارو با احساسی سرشار خالق قطعات و اشعار زیبای عاشقانه است، عشق انسانی نیز بخش قابل توجهی از آثار او را تشکیل می‌دهد. جسارت بیان حقایق با احساسی سرشار و با زبانی که برای توده مردم قابل فهم است و انتخاب موضوعات پر مخاطب و مورد توجه نسل جوان از عواملی است که آثار کارو را مورد اقبال عموم قرار می‌دهد، وی چهره آشتی دهنده بخش بزرگی از جامعه جوان ایرانی با ادبیات است.

سانسور و ممنوعیت آثار کارو[ویرایش]

محمد رضا عیوض زاده در خصوص ممنوعیت و سانسور برخی از آثار کارو چنین اظهار می‌دارد؛ کفرنامه از جمله کتابهای ممنوعه در ایران است، دیگر آثار منتشر شده از این هنرمند با ذوق نیز با کمال تأسف با بی مهری مسئولین فرهنگ کشور قرار گرفته و متوجه سانسور شده است و این امر بهانه مناسبی را در اختیار سودجویان صنعت چاپ قرار داده است تا از اشتیاق جامعه فرهنگی و اقبال نویسنده و شاعر به نفع شخصی خود سو استفاده کرده و کتابهای یاد شده را توسط افست، ریسوگراف و زیراکس در کیفیت‌های بسیار نازل به چاپ رسانیده و در بازار سیاه و غالباً توسط کتاب فروشی‌های دوره گرد (در کنار دیگر کتب ممنوعه یا کمیاب) به قیمت‌های گران به فروش رسانند. که این (سانسور) بی مهری در حق نویسنده، مخاطب و اهالی کتاب است. چه بسا که به دلیل عدم نظارت و ناآگاهی این ناشران کذائی آثار منتشره بدین شکل با غلط‌های املایی و گاه با کسر و اضافاتی خود سرانه همراه است که این خود ضربه‌ای مضاعف به پیکره جامعه فرهنگی وارد می‌سازد.[نیازمند منبع]

کتاب‌ها[ویرایش]

مرگ[ویرایش]

محمد رضا عیوض زاده (نویسنده و پژوهشگر) ضمن یادداشتی درباره مرگ کارو تاریخ مرگ این زنده یاد را چنین می‌نویسد؛ کارو در چهارشنبه هجدهم جولای ۲۰۰۷ در آسایشگاهی به نام "دهکده مریم" در دل کالیفورنیا/ امریکا دیده از جهان فرو بست. پیکرش را پس از یک هفته نگهداری در سردخانه در روز چهارشنبه بیست و پنجم جولای در گورستان "گلندل" به خاک سپردند.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  1. http://www.radiozamaneh.info/music/2007/10/post_178.html خود او در کتابش برادرم ویگن می‌گوید پدرش شغل فرش فروشی را پیشهٔ خود ساخته بود و شاید به همین خاطر بود که یک جا ساکن نمی‌شدیم و نیز در جایی می‌گوید:در بروجرد: همانجا که پدرم سی و نه سالگی، علی رغم هیکل ورزیده و سلامت و بیچون وچرایش – با یک " سینه پهلوی " ساده، پیوندش را برای همیشه با زندگی گسست ... در «بروجرد» بود که پدرم – به فرمان سرنوشت – نا بهنگام تر از آنچه انتظار می‌رفت، به خواهران و برادرن خودش پیوست. ونیز در جایی می‌گوید:وهیچ نفهمیدیم چطور شد که یکباره – خود را در زادگاه «ستار خان» یافتیم.
  2. Welcome to Shahrvand
  3. رادیو زمانه | آهنگ زمانه | استادان موسیقی | ویگن، سرباز فراری