کارخانه هلیکوپترسازی مسکو میل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارخانه هلیکوپترسازی مسکو میل
نوعشرکت سهامی
صنعتهوانوردی
بنا نهاده۱۹۴۷
دفتر مرکزیتوملینو، روسیه
محصولاتهواپیمای نظامی
وبگاه

کارخانه هلیکوپترسازی مسکو میل (به روسی: Московский вертольётный завод им. М. Л. Миля) یک شرکت روسی تولید هلیکوپترهای نظامی و غیرنظامی است که در شهر توملینو روسیه مستقر است. میل یک شرکت تابعه از شرکت هلیکوپترهای روسی است که مالک شرکت کاموف نیز هست. این شرکت یکی از طراحان اصلی هلیکوپتر در جهان است و این شرکت شامل دفتر طراحی و تولید هلیکوپترهای آزمایشی است و تخصص اصلی این شرکت در زمینه ی تولید هلیکوپترهای سنگین می باشد. سنگین ترین و بزرگترین هلیکوپتر جهان میل می-۲۶ توسط این شرکت تولید می شود[۱]. میل می-۸ که بیشترین آمار تولید هلیکوپتر در جهان را دارد توسط این شرکت تولید و عرضه شده است[۲].

تاریخچه[ویرایش]

این شرکت توسط میخائیل میل دانشمند روسی و در سال 1947 تاسیس شد[۳] و اولین محصول این شرکت میل می-1 بود که بعدها در لهستان هم تولید شد.

منابع[ویرایش]

  1. "Russian Defense Business Directory". Federation of American Scientists. US Department of Commerce Bureau of Export Administration. May 1995. Retrieved 21 July 2017
  2. John Pike. "Mi-8 HIP (MIL)". Globalsecurity.org. Archived from the original on 20 December 2014. Retrieved 24 December 2014.
  3. Vershinin, Alexander (31 August 2015). "The Moscow helicopter factory that put the 'Mil' in military aviation". Russia Beyond the Headlines. Retrieved 20 October 2017.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Mil Moscow Helicopter Plant». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.