کاخ لوور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاخ لوور
Palais du Louvre
Louvre Museum Wikimedia Commons.jpg
Night view of the هرم لوور in the centre of the Napoleon Courtyard of the Palais du Louvre'
Map
اطلاعات کلی
گونهکاخ
سبک معماریAdditions of the 13th and 14th centuries: Gothic, Additions of the 16th century: Renaissance, Additions of the 17th and 18th centuries: Louis XIII style و Baroque, Additions of the 19th century: معماری نئوکلاسیک، معماری نئوباروک و Napoleon III style, Additions of the 20th century: معماری مدرن
موقعیتRue de Rivoli, 75001 Paris, France
آغاز ساخت1202 (Louvre Castle), 1546 (Louvre Palace)
پایان1989 (completed by the هرم لوور)

کاخ لوور (به فرانسوی: Palais du Louvre , IPA: [palɛ dy luvʁ]) یک کاخ پادشاهی سابق است که در ساحل شرقی رود سن در پاریس، بین پارک تویلری و کلیسای Saint Germain l'Auxerrois واقع شده‌است. در ابتدا یک قلعه ساخته شده در دوره قرون وسطایی بود که در قرن چهاردهم در دوران شارل پنجم به یک کاخ سلطنتی تبدیل شد و هر از گاهی توسط پادشاهان فرانسه به عنوان محل اصلی اقامتشان پاریس مورد استفاده قرار می‌گرفت. ساختار فعلی آن از قرن شانزدهم تکمیل شده‌است. در سال ۱۷۹۳ بخشی از لوور به موزه عمومی تبدیل شد. اکنون موزه لوور در بخش اعظم بنا گسترش یافته‌است.

کاخ لوور امروزی مجموعه‌ای گسترده از بال و غرفه در چهار سطح اصلی است که اگرچه به نظر می‌رسد یکپارچه باشد، اما نتیجه بسیاری از مراحل ساخت، اصلاح، تخریب و مرمت است. این کاخ در سمت راست رودخانه ساین بین Rue de Rivoli به سمت شمال و Quai François Mitterrand در جنوب واقع شده‌است. در غرب جاردین des Tuileries و از شرق، Rue de l'Amiral de Coligny است، که در آن زیباترین نمای معماری، لوور کلوناد و Place du Louvre واقع شده‌است. این مجتمع حدود ۴۰ هکتار را اشغال کرده و دو چهار ضلع اصلی را تشکیل می‌دهد که دو حیاط بزرگ را محصور می‌کند: Cour Carrée (حیاط میدان) که تحت نظر ناپلئون اول تکمیل شده‌است، و بزرگتر Cour Napoléon (حیاط ناپلئون) با Cour du Carrousel در غرب آن، ساخته شده در زیر ناپلئون سوم. Cour Napoléon و Cour du Carrousel با خیابان معروف به Place du Carrousel از هم جدا می‌شوند.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]