ژوستین (رمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ژوستین (رمان)
Sade 1.jpeg
اولین صفحهٔ اولین ویرایش
نویسنده مارکی دو ساد
عنوان اصلی Les Infortunes de la Vertu
کشور فرانسه
زبان فرانسوی
گونه داستان گوتیک، Erotica, Classics
ناشر J. V. Girouard
تاریخ انتشار
۱۷۹۱
پس از ''Juliette''

ژوستین یا بدبختی‌های اخلاق (به فرانسوی: Justine ou les Malheurs de la vertu) نام رمانی از مارکی دو ساد نویسنده و فیلسوف فرانسوی است.

خلاصه رمان ژوستین[ویرایش]

دو شخصیت اصلی رمان که دو خواهر به نام‌های ژوستین و ژولیت هستند در ابتدای رمان ظاهر می‌شوند. ساد حوادث شوم زندگی دختری به نام سوفی را شرح می‌دهد.

ساد سوفی را همان ژوستین معرفی می‌کند که به دلیل شرایط بد زندگی‌اش مجبور به تغییر اسم خود شده و ماجراهای زندگی‌اش را برای خواهرش ژولیت شرح می‌دهد.

ویژگی‌های رمان[ویرایش]

بیرحمی، خشونت جنسی و تجاوز کانون اصلی توجه ساد در این رمان است. از نظر ساد بشر برای معامله به مثل، شهوت، لذت از دردمندی دیگران، استیلا یافتن بر آنها یا صرفاً جهت پاسخ دادن به کنجکاوی خود به خشونت دست می‌زند. ساد کنجکاوی را بدترین عامل برای خشونت می‌داند.

در رمان ژوستین دیدگاه‌های فلسفی ساد را می‌یابیم. فلسفه از نظر ساد وسیله‌ای برای مشخص شدن اراده خدا در زندگی انسان است به ویژه در رخ دادن بدبختی‌هایی که او از آنها گریزی ندارد. ساد به طور بارز در انتهای رمان هدفش را برای خواننده شرح داده و حتی او را به اخلاق‌گرایی تشویق کرده‌است.

عنوان دیگر رمان ژوستین[ویرایش]

این رمان با عنوان «بدبختی‌های اخلاق» اخیراً چاپ شده اما اولین بار مارکی دوساد آن را با عنوان «ژوستین» منتشر کرد.

منابع[ویرایش]

  • Les infortunes de la vertu (Justine)- Alphonse François de Sade- Brodard & Taupin- La Flèche (Sarthe)- Maxi- Livres- 2002- Paris