ژان بپتیست پوینت دو سابل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژان بپتیست پوینت دو سابل
نقش سیاه و سفید از یک مرد. تصور می شود
پرتره‌ای از ژان بپتیست پوینت دو سابل که در زمان حیات او کشیده شده‌باشد وجود ندارد ولی این پرتره که بعداهای از او ترسیم شده از کتاب تاریخ شیکاگو گرفته شده‌است که در سال ۱۸۸۴ چاپ شپه[۱] This depiction is taken from A. T. Andreas' book History of Chicago (1884).[۲]
زادهٔقبل از ۱۷۵۰
درگذشت۲۸ اوت ۱۸۱۸ (سن ۶۸+)
سنت چارلز، میزوری، Missouri Territory, U.S.
ملیتنامعلوم؛ هرچند بطور سنتی او اهل هائیتی دانسته می‌شود از مستعمره فرانسوی سنت دومینیک
دیگر نام‌هاPoint de Sable, Point au Sable, Point Sable, Pointe DuSable
پیشهتاجر
شناخته‌شده برایموسس شیکاگو
همسر(ها)Kitihawa (also known as, Catherine)
فرزندان2

ژان بپتیست پوینت دو سابل (همچنین به صورت Point de Sable ، Point au Sable ، Point Sable ، Pointe DuSable ؛ (قبل از ۱۷۵۰ تا ۲۸ اوت ۱۸۱۸) به عنوان اولین ساکن دائمی غیر محلی که دز جاییکه بعداً شیکاگو، ایلینیوی شناخته می‌شود و بعضا "بنیانگذار شیکاگو یاد می‌شود.[۳] مدرسه ، موزه ، بندر ، پارک ، پل و جاده به افتخار وی نامگذاری شده است. این سایت که در آن او در نزدیکی دهان از حل و فصل رودخانه شیکاگو سراسر دهه ۱۷۸۰ است. محل سکنی گزیدن وی در دهانه رودخانه شیکاگو به عنوان یک نقطه عطفی تاریخی ملی، در پایونیر دادگاه کنونی واقع است.

پوینت دوسابل تبار آفریقایی داشت، اطلاعات کمی از زندگی اولیه او قبل از دهه ۱۷۷۰ شناخته شده است. در طول دوران حرفه ای خود، مناطقی که او در اطراف دریاچه های بزرگ و در ایلینوی ساکن و تجارت می کرد چندین بار در بین فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و ایالات متحده دست به دست شد. پوینت دوسابل به عنوان خوش چهره و تحصیل کرده توصیف شده است. پوینت دو سابل با یک زن بومی آمریکایی به نام کیتیوا ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. در سال ۱۷۷۹، در طول جنگ انقلابی آمریکا ، وی توسط مظنون به اینکه طرفدار میهن پرستان آمریکایی بود توسط انگلیسی ها دستگیر شد. در اوایل دهه ۱۷۸۰ او برای ستوان بریتانیایی فرماندار میشیلیماکیناک در املاکی در شهر سنت کلر کنونی میشیگان در شمال دیترویت کار کرد.

پوینت دو سابل برای اولین بار در مجله یک تاجر در اوایل ۱۷۹۰ در دهانه رودخانه شیکاگو زندگی می کرد. در آن زمان او شهرک تجاری گسترده و مرفهی در محل آنچه بعداً شهر شیکاگو شد ایجاد کرده بود. وی در سال ۱۸۰۰ اموال خود در رودخانه شیکاگو را فروخت و به بندر سنت چارلز نقل مکان کرد، جایی که مجوز اجرای کشتی در عرض رودخانه میسوری را کسب نمود. نقش همراه با موفقیت پوینت دو سابل در توسعه شهرک رودخانه شیکاگو تا اواسط قرن بیستم کمتر شناخته می‌شد.

منابع[ویرایش]

  1. Davey, Monica (24 June 2003). "Tribute to Chicago Icon and Enigma". New York Times. Retrieved 25 August 2010.
  2. Andreas, Alfred Theodore (1884). History of Chicago. From the earliest period to the present time, volume 1. A. T. Andreas. Front matter. Retrieved 25 January 2011.
  3. (Baumann 2005)