پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۴۵°۲۵′ شمالی ۷۵°۴۰′ غربی / ۴۵.۴۲° شمالی ۷۵.۶۶° غربی / 45.42; -75.66

یک پلیس سواره‌نظام زن، سوار بر اسب

پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا، (فرانسوی: Gendarmerie royale du Canada)، که در اصطلاح پلیس سوار کانادا نامیده می شوند، نیروی ملی پلیس در کانادا و یکی از شناخته‌شده‌ترین نیروها از این نوع در جهان می‌باشند. آنها به دلیل داشتن نیرو و ارائه خدمان پلیسی (حفظ نظم و امنیت و آرامش) در سطح ملی، فدرال، استانی و شهری، در جهان یکتا هستند. این نیروها به ارائه خدمات پلیسی فدرال در کل کانادا و استانی و شهری در ۸ استان کانادا (به غیر از استان‌های اونتاریو و کبک) و ۳ ناحیه این کشور، که تقریباً شامل ۱۹۰ ناحیه شهری (شهرداری) و ۱۸۴ اجتماع بومیان و سه فرودگاه بین‌المللی می‌پردازند.

پلیس سوار کانادا، در سال ۱۹۲۰، با ادغام دو نیروی پلیس سواره نظام سلطنتی شمال غرب، و نیروی پلیس حکومتی شکل گرفت. نام این سازمان در ابتدا پلیس سواره نظام شمال غرب بود که میان‌وند سلطنتی، توسط شاه ادوارد هفتم در سال ۱۹۰۴ به آن اضافه گردید. نام‌های مخفف و کلیه علامت‌های RCMP و GRC، در کانادا به ثبت رسیده‌اند و دارای حق انحصاری می‌باشند.

از ماه می سال ۱۹۷۴، فرمانده عالی‌رتبه پلیس سوار کانادا، اعلام کرد که از این تاریخ به بعد درخواست زنان نیز به عنوان نیروهای عادی پلیس سوار کانادا پذیرفته می‌شود. گردان ۱۷ اولین گروه از ۳۲ زنی بودند، که برای گذراندن دوره‌ها و تمرینات لازم برای نیروی عادی شدن، به پلیس سوار کانادا پیوستند. در سال ۱۹۸۱، اولین زن، به عنوان سرجوخه ترفیع مقام یافت و اولین زن، به گروه موسیقی سواره پیوست. در سال ۱۹۸۷، اولین زن، پست خارجی به دست آورد. در سال ۱۹۹۰، اولین زن، فرمانده بخش و گردان گشت و در نهایت در سال در سال ۱۹۹۸، اولین زن، به مقام دستیار اول فرمانده عالی‌رتبه پلیس سوار کانادا نایل شد.

این نیرو، به عنوان نیروی ملی پلیس کانادا، مسؤول اجرا و نظارت بر اجرای قوانین فدرال کانادا، در سرتاسر کانادا هستند، در حالی که نسبت به قوانین عمومی و هنجارها مانند اجرا و نظارت بر اجرای قوانین جزائی و قوانین استانی، نیروهای استانی و نواحی در کنار نیروی فدرال مسؤولیت دارند. گاهی اوقات این وظایف در سطح وسیعی به شهرداری‌ها سپرده می‌شود، که آنها می‌توانند سازمان پلیس شهری خود را تشکیل دهند، که این مسأله در مورد شهرهای بزرگ صادق است.

دو استان پرجمعیت اونتاریو و کبک، نیروهای پلیس استانی مخصوص به خود را دارند که آنها پلیس استانی اونتاریو و اداره امنیت کبک هستند. دیگر هشت استان کانادا، بیشتر مسؤولیت‌ها و خدمات پلیسی را به پلیس سوار کانادا محول کرده‌اند که این نیرو جلودار نیروهای پلیس این استان‌ها و مناطق در کنار نیروهای اجرای قانون استانی و منطقه‌ای و شهری هستند.

این نیروها، دارای وظایف گسترده‌ای هستند. وظیفه اصلی آنها، ارائه خدمات پلیسی، به سرتاسر کانادا، شامل استان‌های اونتاریو و کبک (در اندازه‌ای کوچک‌تر) می‌باشد. در سطح نیروهای فدرال، عملیات فدرال، مانند اجرا و نظارت بر اجرای قوانین فدرال کانادا (مانند جرایم اجتماعی، جعل اسناد، قاچاق مواد مخدر، ایجاد یکپارچگی و کنترل مرزها، جرایم سازمان‌دهی شده و ...)، ایجاد و بهبود مقابله و مبارزه با تروریسم و امنیت داخلی، آماده کردن و تهیه خدمات محافظتی برای خانواده سلطنتی، فرماندر کل کانادا، نخست وزیر و دیگر مسؤولان، و شرکت در عملیات گوناگون پلیسی بین‌المللی، از دیگر وظایف آنها می‌باشد.

در سطح نیروهای استانی و شهری، آنها وظیفه اجرا و نظارت بر اجرای قوانین فدرال و استانی و شهری، ارائه خدمات پلیسی و ایجاد نظم و امنیت تمام مناطق کانادا که نیروی پلیس ویژه‌ای ندارند از مناطق قبیله‌نشین و اجتماع‌های بومیان، تا روستاها و شهرها و شهرهای بزرگ را بر عهده دارند. از وظایف آنها، می‌توان به تجسس و بازجویی و کسب اطلاعات در زمینه اجرای قوانین و جرایم شکل‌گرفته در استان‌ها و شهرها، مانند تجسس جرایمی مانند قتل، عملیات تشخیص اثر انگشت و ردیابی، خدمات سگ پلیس، تیم‌های پاسخگویی اضطراری، خنثی‌کردن بمب، عملیات مخفی اشاره کرد.

بخشی دیگر از این نیروها، مانند مرکز اطلاعات پلیس کانادا، مرکز خدمات اطلاعات و امنیت جرایم کانادا، خدمات تشخیص هویت و بررسی چگونگی وقوع جرایم، برنامه سلاح گرم کانادایی و کالج پلیس کانادا، به ارائه خدمات به نیروهای پلیس کانادا می‌پردازد.

در گذشته، پلیس سوار کانادا، دارای سازمان اطلاعات و امنیتی بود که در سال ۱۹۸۴، سازمان مذکور با تشکیل سازمان اطلاعات و امنیت کانادا، وظایف خود را به آن محول کرد.

در سال ۲۰۱۰، شمار اعضای پلیس سوار کانادا، ۲۸۷۰۰ نفر زن و مرد، شامل افسران پلیس، نیروهای شخصی و مردمی و کارمندان خدمات عمومی بود، که از این تعداد ۱۷۹۱۶ نفر به عنوان اعضای اصلی، که دوره دیده‌بودند و قسم خورده‌بودند، بود.

لازم به ذکر است که پلیس سوار کانادا، دارای بخش‌های گوناگون پلیس زمینی، پلیس زرهی، پلیس دریایی و پلیس هوایی می‌باشد.

منابع[ویرایش]