پرش به محتوا

پولکادات (رمزارز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Polkadot
نویسنده(های)
اصلی
Gavin Wood (Polkadot Paper)
توسعه‌دهنده(ها)Parity Technologies, Chainsafe Systems, Soramitsu
مخزن
وبگاهhttps://polkadot.network

پولکادات یک توکن (پیاده‌سازی شده با استفاده از شبکه‌های نامتمرکز) است که ناهمگن و چند زنجیره ای بودن تبادل و انتقال داده‌ها از ویژگی‌های کلیدی معماری این توکن می‌باشد. زنجیره بلوکی مخصوص این توکن توسعه دهندگان را قادر می‌سازد که شبکه را برای مصارف خود شخصی‌سازی کنند و نیز توکن جزئی از نسل چهارم زنجیره‌های بلوکی می‌باشد. یکی از مشکلات اساسی زنجیره‌های بلوکی این واقعیت است که آنها را نمی‌توان وادار به تعامل با یکدیگر یا سایر منابع اطلاعاتی بیرونی کرد ولی پلکادات این مشکل را بر طرف نموده‌است.

توکن پلکادات توسط یکی از بنیانگذاران Ethereum آقای گاوین وود پیاده‌سازی شده‌است که در سال ۲۰۱۷ عرضه عمومی توکن را به اجرا درآورده است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

گاوین وود بنیانگذار پولکادات

Gavin Wood و Robert Habermeier و Peter Czaban بیانگذاران توکن Polkadot هستند. گاوین وود قبلاً افسر ارشد فناوری است و از بنیانگذاران پروژه Ethereum بوده‌است.

Gavin Wood در حالی که در حال توسعه Ethereum و توسعه جدید Ethereum 2.0 بود به همراه تیم خود شروع به تفکر دربارهٔ ایدهٔ انقلابی خود کردند. از مفهوم اولیه به یک white paper حدود ۴ ماه زمان برای به دست آوردن یک دید کلی از نحوه پیاده‌سازی یک شبکه چند زنجیره ای و ناهمگن زمان صرف شده‌است. بنیانگذرام white paper برای Polkadot[۲] را در نوامبر ۱۴, ۲۰۱۶ ارائه نمودند.

فناوری‌هایی برای Polkadot تنظیم شده‌است برای کمک به حمایت از تمرکز زدایی از شبکهٔ موجود مورد نیاز است. پس از آن خلاقیت و نوآوری ای که به دنبال Polkadot ایجاد شد بستر مناسب برای شرکت‌ها و توسعه دهندگان به وجود آمد که با کمک این توکن و استانداردهای آن نیازهای خود از جمله ذخیره اطلاعات، پرداخت‌های مالی و قراردادهای هوشمند را در یک چارچوب کارآمد در دست داشته باشند. در حال حاضر Polkadot از آخرین تکنولوژی شبکه‌های غیر متمرکز که لبه‌های علم می‌باشد استفاده می‌کند.

سرمایه‌گذاری جمعی (جمع‌آوری سرمایه یک پروژه توسط حامیان)[ویرایش]

Polkadot اولین عرضه اولیه خود را در اکتبر ۲۷, ۲۰۱۷ انجام داد که در آن تعداد 485,331 ETH (اترارز از Ethereum blockchain) جمع‌آوری کرده‌اند.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. "The Hottest ICOs Are the Ones That Have Done the Least Amount of Work". Bloomberg Technology. Retrieved 19 December 2017.
  2. polkadot-white-paper: The technical vision paper for Polkadot, a heterogeneous extensible multi-chain, Web 3 Foundation, 2017-11-17, retrieved 2017-12-19
  3. "Polkadot passes the $140M mark for its fund-raise to link private and public blockchains". techcrunch.com. Retrieved 2018-01-17.

پیوند به بیرون[ویرایش]

ترجمه شدهٔ اختصاصی برای AUT