پریکاریات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پریکاریات (به انگلیسی: Precariat) یا ناشهروند بی‌قرار[۱] در جامعه‌شناسی و اقتصاد، به نوعی طبقه اجتماعی اطلاق می‌شود که از افراد بی‌ثبات و ناپایدار [از نظر وضعیت شغلی و معیشتی] تشکیل شده‌است، این بی‌ثباتی، تزلزل و مخاطره شرط وجود و هستی این طبقه است و سبب فقدان امکان پیش‌بینی و امنیت مادی یا روانی برای اعضای آن خواهد شد. این اصطلاح یک تک‌واژ چند وجهی است که با ادغام اصطلاحات متزلزل و پرمخاطره (precarious) با پرولتاریا(proletariat) به‌دست می‌آید.[۲] بر خلاف طبقه پرولتاریای کارگران صنعتی در قرن بیستم که فاقد وسایل تولید خود بودند و از این رو نیروی کار خود را برای ادامهٔ زندگی به فروش می‌رساندند، مشکل اعضای پریکاریات نه فقط گرفتاری و درگیری مربوط به کار هست بلکه آن‌ها مجبورند وظایف بسیار زیادی را برای دسترسی به شغل و درآمد مناسب انجام دهند. وظایف و فعالیت‌هایی بدون مزد و پاداش که برای حفظ حیات و کار آن‌ها بسیار ضروری و اساسی محسوب می‌شود. به عنوان مثال، آن‌ها باید برای کار موقت (با حقوق زیر خط فقر و بدون مزایا) در یک کارگاه، در حاشیه شهر به هر زحمتی که شده جا و منزلی را برای استراحت و تجدید قوا پیدا کنند و با هر وسیلهٔ نقلیهٔ ممکن خود را سر ساعت به کارگاه برسانند. پریکاریات‌ها هر لحظه، اضطراب بدی کار و موقت بودن آن، مشکلات مسکن، مسائل ایاب و ذهاب، گرانی سوخت، تورم و … را دارند.

به‌طور خاص، مواردی از قبیل اشتغال نامنظم و بیکاری به عدم امنیت شغلی می‌انجامد و در نتیجه، پریکاریات (وجود متزلزل و ناپایدار) ایجاد می‌شود.[۳] ظهور این طبقه به تبعات سرمایه‌داری نئولیبرال نسبت داده شده‌است.[۴][۵]

بررسی اجمالی[ویرایش]

طبقه پریکاریات در جوامعی مانند ژاپن ظهور کرده‌است، جایی که بیش از ۲۰ میلیون به اصطلاح " آزادگان " را شامل می‌شود.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

 • بیکاری غیرارادی
 • لومپن پرولتاریا
 • کار بی ثمر
 • مک‌جاب
 • خط مشی شبکه
 • کار ناپایدار
 • پیش توزیع
 • قربانی‌شدن نیروی کار

منابع[ویرایش]

 1. «گزارش اولین نشست علمی "بررسی، تحلیل و آینده پژوهی اعتراضات ۱۴۰۱"». انجمن علوم سیاسی ایران. ۷ آبان ۱۴۰۱. دریافت‌شده در ۱۶ نوامبر ۲۰۲۲.
 2. F. Lunning (2010). Mechademia 5: Fanthropologies. University of Minnesota Press. p.  252.
 3. Guy Standing (May 24, 2011). "The Precariat – The new dangerous class" بایگانی‌شده در ۸ دسامبر ۲۰۱۹ توسط Wayback Machine. Policy Network.
 4. Lorna Fox O'Mahony, David O'Mahony and Robin Hickey (eds), Moral Rhetoric and the Criminalisation of Squatting: Vulnerable Demons? (London: Routledge, 2014), شابک ‎۰۴۱۵۷۴۰۶۱۴ p. 25.
 5. Wacquant, Loïc (2014). "Marginality, ethnicity and penality in the neo-liberal city: an analytic cartography" (PDF). Ethnic and Racial Studies. 37 (10): 1687–1711. CiteSeerX 10.1.1.694.6299. doi:10.1080/01419870.2014.931991. Archived from the original (PDF) on 2015-10-10.
 6. Machiko Osawa and Jeff Kingston (July 1, 2010). "Japan has to address the ‘precariat’". The Financial Times.