پرگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۷°۴۵′۱۶″ شمالی ۴۸°۱۲′۲۵″ شرقی / ۳۷.۷۵۴۴۴° شمالی ۴۸.۲۰۶۹۴° شرقی / 37.75444; 48.20694[۱]

'روستای پرگو' در استان اردبیل و از توابع بخش سنجبدشمالی که هم اکنون به شهرستان کوثر تغییر نام یافته قرار دارد. این روستا درابتدا از سه ششدانگ بنام قبادلو و خاتون بـلاغی تشکیل یافته که به مرور زمان روستای قبادلو در اثر زلزله ویران و روستای پرگو (پرگی) در سمت شمالی قبادلو احداث گردیده‌است. اصالتاً اهالی این روستا از منطقه شیروان آذربایجان مهاجرت نموده‌اند و چند طایفه نیز از روستاهای مجاور به این روستا آمده‌اند.

این روستا در کیلومـتر ۹ جاده گنجگاه - میانه در بین دو کوه بلند گونئی داغی و قوزئی داغی در ارتفاع ۲۰۴۶ متری به مختصات جغرافیایی۳۷درجه-۷/۴۵شمالی و۴۸درجه- ۱۹/۱۲شرقی از دریای خزر واقع شده‌است .۸۵درصد اهالی این روستا از قدیم‌الاایام باسواد بودند. تـــا سال ۱۳۵۷ بیش از ۱۵۰ خانوار در خود جای داده بود ولی به تدریج به علت نداشتن شغل ونداشتن آب کافی جهت زراعت اکثر اهالی آن روستا بــه به سایرشهرستانها مخصوصا کرج و بندرانزلی مهاجرت نمودند که البته اخیراً تعدادی از اهالـی جهت اقامت تابستانی ویـلاهای به سبک جدید ساخته‌اند.

.درحال حاضر ازمشکلات این روستا می‌توان به نداشتن گازشهری و لوله کشی اصولی آب اشاره کرد .

با وجود بی آبی، این روستا دارای مزارع کشاورزی حاصل خیز ازجمله قوش ووران و مزرعه خاتون بلاغی است .

در کتاب منظومه گونئی‌داغی نوشته شاعر آذری‌زبان آن روستا آقای 'غلامحسین ابراهیمی پرگو' متخلص به یالنیزاطلاعات مبسوطی در خصوص روستای فوق بیان شده‌است.

منابع[ویرایش]