پرستوی دریایی معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرستوی دریایی معمولی
Common tern with fish.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سلیم‌سانان
تیره: کاکائیان
سرده: کاکایی‌ها
گونه: S. hirundo
نام علمی
Sterna hirundo
(لینه، ۱۷۵۸)
CommonTernmap.png
گستره پراکندگی پرستوی دریایی معمولی
Sterna hirundo hirundo

پرستوی دریایی معمولی (نام علمی: Sterna hirundo) نام یک گونه پرستوی دریایی از سرده کاکایی‌ها است. این پرنده بیشترین پراکنش را در میان همهٔ پرستوهای دریایی دارد.

ویژگی‌های ظاهری[ویرایش]

پرستوی دریایی معمولی ۳۵ سانتی‌متر طول دارد. از دیدگاه ظاهری همانندی بسیاری به پرستوی دریایی قطبی دارد، با این تفاوت که بال‌های آن کمی پهن‌تر، دمش کوتاه‌تر، منقار و گردن بلندتر، پیشانی صاف‌تر، پاها اندکی بلندتر، و بال‌زدن‌هایش بسیار محکم است. شاهپرهای اولیه در انتها تیره‌رنگ و به سوی داخل پرها خاکستری کمرنگ می‌شوند. در زیر بال‌ها، در حاشیهٔ جلویی، نواری وجود دارد که به رنگ تیره است و با رنگ خاکستری شفاف موجود در انتهای شاهپرها آمیخته است. پاها و منقار این پرنده به رنگ قرمز نارنجی؛ تُک منقار، پیشانی، تارک و پس گردن سیاه هستند؛ چانه، گردن، سینه، شکم و دم دوشاخه نیز به رنگ سفید هستند.

زیستگاه[ویرایش]

این پرنده به شکل گروهی در کرانه‌های دریاها، دریاچه‌های آب شیرین، رودخانه‌های بزرگ و تالاب‌های گسترده زندگی می‌کند و در میان تپه‌های شنی آشیانه می‌سازد.

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International (2012), Sterna hirundo, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 7 April 2014
  • منصوری، جمشید (۱۳۹۲). راهنمای پرندگان ایران. فرزانه. ص. ۲۵۶. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۲۳۹-۵۳-۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]