پرستودریایی معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرستودریایی معمولی
Common tern with fish.jpg
وضعیت حفاظت
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: سلیم‌سانان
تیره: کاکاییان
سرده: پرستودریایی‌ها
گونه: S. hirundo
نام علمی
Sterna hirundo
(لینه، ۱۷۵۸)
CommonTernmap.png
گستره پراکندگی پرستوی دریایی معمولی
Sterna hirundo hirundo

پرستودریایی معمولی (نام علمی: Sterna hirundo) نام یک گونه پرستودریایی از سرده پرستودریایی‌ها است. این پرنده بیشترین پراکنش را در میان همهٔ پرستودریایی‌ها دارد.

ویژگی‌های ظاهری

پرستودریایی معمولی ۳۵ سانتی‌متر طول دارد. از دیدگاه ظاهری همانندی بسیاری به پرستودریایی قطبی دارد، با این تفاوت که بال‌های آن کمی پهن‌تر، دمش کوتاه‌تر، منقار و گردن بلندتر، پیشانی صاف‌تر، پاها اندکی بلندتر، و بال‌زدن‌هایش بسیار محکم است. شاهپرهای اولیه در انتها تیره‌رنگ و به سوی داخل پرها خاکستری کمرنگ می‌شوند. در زیر بال‌ها، در حاشیهٔ جلویی، نواری وجود دارد که به رنگ تیره است و با رنگ خاکستری شفاف موجود در انتهای شاهپرها آمیخته است. پاها و منقار این پرنده به رنگ قرمز نارنجی؛ تُک منقار، پیشانی، تارک و پس گردن سیاه هستند؛ چانه، گردن، سینه، شکم و دم دوشاخه نیز به رنگ سفید هستند.

زیستگاه

این پرنده به شکل گروهی در کرانه‌های دریاها، دریاچه‌های آب شیرین، رودخانه‌های بزرگ و تالاب‌های گسترده زندگی می‌کند و در میان تپه‌های شنی آشیانه می‌سازد.

منابع

  1. BirdLife International (2012), Sterna hirundo, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 7 April 2014
  • منصوری، جمشید (۱۳۹۲). راهنمای پرندگان ایران. فرزانه. ص. ۲۵۶. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۲۳۹-۵۳-۰.

پیوند به بیرون