پایش وضعیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

در نگهداری و تعمیرات پایش وضعیت یا مراقبت وضعیت به مجموعه اعمالی می‌گویند که با پایش وضعیت ماشین و بررسی تغییرات آن در طول زمان براساس پارامترهایی مانند ارتعاشات،صدا،عملکرد،روانکاری،دما وضعیت ماشین را تعیین می‌کند. پایش وضعیت یکی از اجزای اصلی نگهداری پیش‌بینانه می‌باشد.

روشها[ویرایش]

  • آنالیز روغن و ذرات سایشی: در این روش روغن و ذرات موجود در روغن پارامترهایی هستند که پایش می‌شوند. می‌توان این روش را مشابه آزمایش خون دانست که پزشکان به این طریق به وضعیت سلامتی انسان پی می‌برند. به همین ترتیب در این روش با آزمایش روغن می‌توان وضعیت روغن را که نقشی حیاتی برای بسیاری از ماشین‌آلات دارد را زیر نظر داشت. همچنین از جنس و شکل ذرات موجود در روغن می‌توان به عیب و علت ایجاد آن پی برد. به طور مثال ذرات ایجاد شده در اثر خوردگی و سایش دارای شکل‌هایی متفاوت می‌باشند.
  • پایش ارتعاشات: در این روش ارتعاشات ماشین اندازه‌گیری شده و بر اساس آن وضعیت دستگاه سنجیده می‌شود و در صورت وجود عیب می‌توان عیب را تشخیص داد. این روش بیشتر برای ماشین‌آلات دوار بکار می‌رود.در این روش ما به تحلیل اسپتکرام فرکانسی و سیگنال زمانی می پردازیم اندازه گیری ارتعاشات به وسیله سنسور های جابه جایی، سرعت و شتاب صورت می گیرد.اختلاف زیادی در استفاده از سنسورها وجود دارددر شکل عام دراندازه گیری فرکانس های زیر20 هرتز و اندازه گیری حرکن نسبی از سنسور جابه جایی در اندازه گیری فرکانس بین 20 تا 2000 هرتز از سنسور سرعت ودر اندازه گیری فرکانس بالای 2000 هرتز از سنسور شتاب می توان استفاده کرد.
  • پایش صدا : بررسی یک تجهیز دوار ازنظرصدا یا فشار صوتی که بوسیله یک میکروفن حساس صورت می گیرد
  • ترموگرافی: یکی از روش های پایش وضعیت که بر اساس پایش دمای تجهیز دوار می باشد مانند هات اسپات های یک کوره

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, «Condition monitoring,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Condition_monitoring&oldid=188140838

پانویس[ویرایش]