ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/میدان نقش جهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میدان نقش جهان[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد.
نتيجه: خوب شد.Gire 3pich2005 ‏۱۶ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۲۲:۰۸ (UTC)
  1. موافق برعکس اتفاقاً منابع خوبی هم داره! --M . Σ ß Ŗ Ã Ħ į M į بحث ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۱۰:۵۴ (UTC)

مخالف یک نگاهی به منابع بکنید. نوشتار خوب که نباید با استفاده از وبگاه راسخون، پرتال شهر، وبگاه تبیان و مجله خواندنیها نوشته شود. --♦ بهزاد مدرس ♦ ب ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۲۳:۴۶ (UTC)

نظرات

مقاله خوبی است. ایراد کلی ندارد. جملات معدود بدون منبع را در طی رای گیری یا منبعدار کنید یا بالاجبار حذف. عکسها بی نقص است. عکس از برج جهان نما قبل از تخریب از دید درون میدان دارید؟ پانویس با این تعداد در 2 ستون. اگر بتوانید تاریخ انتشار منابع برخط را نیز که گاها ذکر میشود بیابید بهتر است. گاها اشتباهاتی در ذکر پانویسهای مشابه دیده میشود. مثلا پانویسهای 45 و 46 و 47 همگی یکی هستند ولی 3 تا جدا دیده میشوند؛ نباید اینطور باشد. در مقاله نزاع یمن (۲۰۱۰-۲۰۰۹) به وفور استفاده از یک الگوی خاص برای ذکر یک منبع برای چند جمله دیده میشود. حتما این نقیصه را برطرف کنید. پیشنهاد میکنم مقاله برج جهان‌نما را بسازید. چون ارتباطی زیادی دارد میتواند کمک کند. فعلاً.Gire 3pich2005 ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۲۳:۰۲ (UTC)

سلام. حق با شماست. ولی اینگونه کارهای ویرایشگری از عهده من خارج است. از یکی از دوستان خواهم خواست این ایرادات ویرایشگری را رفع کند. ضمنا مقاله بر اساس منابع زیر نوشته شده است:

  • سفرنامه های اروپائیان(برای بخش عمده مقاله) برخی را مستقیما در کتابخانه ام داشتم و برخی را به نقل از خواندنیها آورده ام. خواندنیها اگرچه نشریه عمومی بود. ولی خلاف اعتمادی از این نشریه دیده نشده.
  • مقاله دکتر لطف‌الله هنرفر . اعتبار منابع به نویسندگان آن است. فرقی ندارد که ابتدا در مجله گل‌آقا منتشر شده باشد یا در کیهان. (فقط یک سرچ گوگلی و یا حتی خواندن مقاله او در همین ویکی اعتبار مقالات او و متخصص بی بدیل بودنش در خصوص این میدان را اثبات می کند) وقتی نویسنده‌ای تمامی مقالاتش بعد از مرگش در کتب دانشگاهی منتشر شده اند، اینکه مقاله را از کجا بدست آورده اید دیگر چندان مهم نیست.
  • وبگاه های خبرگزاری و راسخون و پرتال شهر اصفهان و .... برای مسائل جدید منبع قرار گرفته اند. اینکه نام رسمی میدان الان چیست؟(که چند سال قبل بحثی در صفحه بحث همین مقاله در موردش در گرفت) در مغازه هایش الان چه می فروشند؟ حوض جلوی قیصریه در چه حالی است و چگونه مرمت می شود؟ این دست مسائل معمولا در مقالات آکادمیک منعکس نمی شود و یا بسیار دیر منتشر می شود.
در آخر عرض کنم که مقاله برج جهان‌نما را به لقمه‌های آماده افزوده‌ام. ارادتمند --دانقولا ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۰۷:۵۷ (UTC)
مقاله خوب نوشتن زحمت دارد و استانداردهایی دارد که باید رعایت شود. لطفا ایرادات را رفع کنید زیرا این نوشتار با این وضع در حد خوب نیست.
  • به صرف گفته من و شما منبع معتبر نمی شود. خواندیها مجله عمومی است و تنها نوشتارهایی از آن که به قلم متخصصین باشد قابل استفاده است. بسیاری از منابع بخش تاریخچه و ابنیه توسط وبگاه های متفرقه مانند راسخون و... نوشته شده است که اصلا قابل قبول نیست. این دو بخش باید توسط منابع تخصصی تاریخی و معماری نوشته شود که کم نیستند.
  • بخشهایی که مربوط به مسایل روز هستند مانند نام فعلی یا اخبار جدید را می توان به نقل از نشریات وزین نوشت. اما نه وبگاه راسخون و...
  • برعکس گفته شما، بخش های مربوط به مربوط به مرمت و یا اینکه وضع فعلی چطور است یا کاربری مغازه ها چطور است را می توانید به آسانی در نشریات تخصصی معماری، شهرسازی، مطالعات کالبدی و سامان دهی شهر و پایان نامه های دانشگاهی داخلی بیابید. من نمونه هایی چنین تحقیقاتی در مورد این میدان را زیاد دیده ام. کمی همت می خواهد که این منابع را پیدا کرد. ♦ بهزاد مدرس ♦ ب ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۱۲:۰۳ (UTC)
برای اینکه دقیقا بدانم نظرتان چیست مایلم روی تغییرات اساسی لازم کمی روشن صحبت کنیم.
  • در خصوص مسایل روز منظور من به طور خاص منابع 29 و 43 تا 53 هستند. برای منابع 43 تا 53 هیچ جایگزین بهتری نیست.(کاربرد کنونی، صنایع دستی چینی، برج جهان نما،....)
  • در سایر جاها اگرچه منابع ضعیف (مثل همان راسخون یا آفتاب و ...) برای بخش مقالات دختر(مسجد شاه، عالی قاپو، شیخ لطف الله، قیصریه) استفاده شده اند. با این وجود تلاش خواهم کرد تا منابع بهتری برای مقالات دختر بیابم. ولی این را هم در نظر داشته باشید که من قرار نیست مقاله های دختر را خوب کنم. بلکه هدف من مقاله میدان نقش جهان است که به نوعی با ناسیونالیسم ایرانی در پیوند است.
  • آیا شما با اینکه یک جمله از سفرنامه کسی مثل شاردن از مجله خواندنیها نقل شده مشکلی دارید؟ یعنی خواندنیها را معتمد در نقل سفرنامه نمی دانید؟ البته ارجاع من هم ضعیف بوده. شاید بهتر بود که می گفتم سفرنامه شاردن به نقل از مقاله هنرفر در مجله خواندنیهای شماره فلان. به هرحال یافتن اصل سفرنامه شاردن یا لوبرون هم کار چندان سختی نباید باشد. اما زیادی سختگیرانه است.
نکته دیگری هم اگر هست الان بگویید. چون نحوه رسیدگی من به مقاله این است که منابع را جمع می کنم و در یکی دو روز به آن حمله می کنم. --دانقولا ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۱۵:۴۹ (UTC)

جناب علیرضا نحوه ارجاع به منابع یکسان در تاپیک پانویس هنوز نشان داده نشده است.(مثلا پانویس 40 و 41 باید یکی شوند) توضیح کافی در بالا داده ام.Gire 3pich2005 ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۲۲:۴۳ (UTC)

حتما مقداد جان. کمی فرصت دهید. فعلا دارم منابع ضعیف را با منابع آکادمیک و یا حداقل منابع بهتر جایگزین می کنم. هنوز به کارهای ظاهری نرسیده ام. ارادتمند --دانقولا ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۰۸:۱۳ (UTC)
ممنون. بهرحال شما تا پایان ماه اوت که مجبورم آرشیو دو ماهه را تحویل دهم، وقت دارید هرچه تو چنته دارید رو کنید ! :) موفق باشید.Gire 3pich2005 ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۰۸:۲۵ (UTC)
شاید باید نگاه دیگری بیندازید. دوستونی کردم که خیلی زشت شد. واگرداندم. تعداد پانویس ها هنوز زیاد نیست. در مقالات برگزیده پانویس های بیشتری در یک ستون موجودند. چند منبع بسیار معتبر افزودم. دیگر راسخون و مانند آن برای اطلاعات اصلی نداریم. ارادتمند --دانقولا ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۱۲:۵۳ (UTC)
ببخشید درباره برج جهان نما آیا به نظرتان نباید مفصل‌تر بحث شود. زمانی نقل تمامی محافل فرهنگی ایران و حتی دنیا بود. البته فقط پیشنهاد است.--کامیار ‏۱ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۲۰:۰۶ (UTC)
✓ گسترش یافت ارادتمند --دانقولا ‏۲ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۰۹:۱۵ (UTC)

ببخشید، سوء تفاهم شد. منظور من دو ستون کردن نبود. منظور من این بود که از تکرار بیهوده منابع یکسان در پانویس جلوگیری شود. لطفا به چگونگی ارجاع چند خط از مقاله به پانویسهای شماره 14 و 15 مقاله نزاع یمن (۲۰۱۰-۲۰۰۹) نگاهی بیندازید. با اینکار از تکرار ذکر کردن یک منبع در پانویس جلوگیری میشود و بهینه سازی میکنیم.Gire 3pich2005 ‏۲ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۰۹:۳۵ (UTC)

✓ آه. فهمیدم. حل شد. البته این کار معمولا به وسیله ربات نیز می تواند انجام شود. ولی چون من چنین رباتی ندارم، دستی انجام دادم. ارادتمند --دانقولا ‏۲ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۶:۲۴ (UTC)

مختصات این میدان از طریق الگوی:Coord و یا به شکل متن نوشته نشده است.خواهشا از طریق گوگل ارت یا جی پی اس پیدا کرده و اضافه نمایید.بدون آن مقاله خوب کردنش مثل این است که زندگینامه کسی را خوب کنیم که درش تاریخ تولد آن فرد ذکر نشده باشد:)امیرΣυζήτηση ‏۲ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۹:۲۰ (UTC)

✓ افزودم. ارادتمند --دانقولا ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۲:۰۵ (UTC)
راستی یک تصویر در آرشیوم پیدا کردم شاید بدردتان بخورد پرونده:Naqsh-i Jahan Square at night .jpg:)امیرΣυζήτηση ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۰۱:۳۱ (UTC)
Х خیلی ظلمات است!! اینطور نیست؟ ارادتمند --دانقولا ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۲:۰۵ (UTC)
منظورم برای استفاده در گالری بود که خب این مقاله درباره نقش جهان است یک تصویر هم باشد از نقش جهان در شب:)امیرΣυζήτηση ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۴:۵۹ (UTC)
راستش در بحث مقاله موضوع ساختن یا نساختن گالری را مطرح کردم. کسی تحویل نگرفت. نظرتان این است که گالری داشته باشیم؟ زیاد مقاله را بزرگ نمی کند؟ من خودم که موافقم --دانقولا ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۶:۱۲ (UTC)
جناب دانقولا یک گالری بزارید مفید می‌باشد--آرمان ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۱۶:۴۵ (UTC)
✓ فقط در مرورگر من کمی جمع و جور تر از حد معمول دیده می‌شود. کسی که وارد است باید درستش کند. --دانقولا ‏۳ اوت ۲۰۱۰، ساعت ۲۰:۲۵ (UTC)