ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/مدیریت بیماری ام‌اس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مدیریت بیماری ام‌اس[ویرایش]

Symbol star2.svg پیشاخوبیدگی مدیریت بیماری ام‌اس
ویرایش ورودی‌ها
اندازهٔ مقاله ۱۲۶٬۷۹۵
آیا مقاله ترجمه از ویکی‌های دیگر است؟ بله
املا و انشای خوب انجام شد
دیباچهٔ مناسب انجام شد
منبع‌دارکردن همهٔ مطالب انجام شد
یادکرد صحیح منابع انجام شد
جایگزینی منابع نامعتبر (به‌خصوص منابع ویکیایی) با منابع معتبر انجام شد
بررسی حق نشر (متن و پرونده‌ها) انجام شد
جعبهٔ اطلاعات و جعبهٔ گشتن مناسب انجام نشد
رده و میان‌ویکی مناسب انجام شد
تصویر(های) مناسب انجام شد
پیوند به محتوا(ها)ی مرتبط در پروژه‌های خواهر انجام شد
پیوند پایدار منابع برخط به‌زودی انجام می‌شود
هنوز ناظر وپ:گنخ صحت ورودی‌ها را تأیید نکرده‌است.

 مدیریت بیماری ام‌اس (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری


نامزدکننده: Tisfoon (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)

  • با درود، این مقاله را با توجه به نیازی که احساس می‌شد، از روی مقالهٔ انگلیسی‌اش ترجمه کردم. با عنایت به اهمیت و شیوع ام‌اس، می‌خواستم مقالهٔ‌ای خلاصه و نه‌چندان پیچیده در دسترس خوانندهٔ فارسی‌زبان باشد. اگر تغییرات عمدهٔ قابل‌اتکایی در آینده در درمان ام‌اس رخ دهد، آنها را نیز به مقاله اضافه خواهم کرد. این مقاله در ویکی‌انگلیسی «برگزیده» است و من نیز مایلم آنرا در ویکی‌فا به برگزیدگی برسانم. طی روزها و هفته‌های آینده تمرکزم را بر روی آبی‌کردن پیوندهای قرمز خواهم گذاشت تا نکتهٔ مبهمی برای خوانندگان عادی مقاله باقی نماند. پیشاپیش از پیشنهادات سازندهٔ همکاران گرانقدر سپاسگزارم. Tisfoon (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۱۸ (UTC)
ساختار و شمول
  • لید مقاله مطابق با ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه/بخش آغازین نیست. می بایست در لید در مورد «مدیریت بیماری ام‌اس» صحبت کنید، نه «بیماری ام‌اس».
  • بعد از لید، یک بخش باید اضافه شود که در آن تبیین کند که منظور از مدیریت بیماری ام اس چیست و ام اس چه ویژگی هایی دارد که این ضرورت را بوجود می آورد.
  • عنوان بخش «حملات حاد» به نظرم سنخیت کمی با بقیه سرفصلها دارد. بهتر است از عنوانی مانند «کنترل حملات حاد» استفاده شود.

@Tisfoon: از حیث ساختار و شمول من مشکل دیگری نمی بینم. در مورد اثبات پذیری هم مشکلی نیست. لطفا این موارد را برطرف کنید و مرا پینگ کنید تا نگارش و انشا را هم بررسی کنم. ٪ مرتضا (بحث) ‏۲ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۱۹ (UTC)

@مرتضا: این مقاله عیناً از ویکی‌انگلیسی ترجمه شده‌است که یک مقاله برگزیده است. پرداختن به خودِ بیماریِ ام‌اس هم دلیل دارد: اهمیت مدیریت درمان ام‌اس، دقیقاً به سبب پیچیدگیِ خودِ بیماری ام‌اس و انواع مختلف آن است که هر یک، سیرِ خاص خود را دارند. یعنی خواننده باید در آغاز بداند که سختی درمان این بیماری به سبب وجود چندین نوع مختلف از آن است که سیر و پیش‌آگهی متفاوتی دارند. فکر می‌کنم این موضوع یکی از اهداف مهم ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه/بخش آغازین (در پاراگراف دوم) را تأمین می‌کند: «... اهمیت و جایگاه موضوع را روشن و مهم‌ترین نکات و جدل‌های موجود (در صورت وجود) را ذکر می‌کند» و همان است که شما در بالا اشاره کرده‌اید: «ام اس چه ویژگی‌هایی دارد که این ضرورت را بوجود می‌آورد». مورد دومی را که فرمودید، اِعمال کردم. ممنون. Tisfoon (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۴۲ (UTC)
@Tisfoon: بله می دانم که ترجمه مقاله انگلیسی است. اولین گام بررسی من هم همین است که مقاله انگلیسی را ببینم. معیار 1-ب از معیارهای مقالات خوب می گوید: «با شیوه‌نامه مطابق باشد، یعنی بخش آغازین، صفحه‌بندی، واژه‌هایی که باید از آن‌ها دوری گزید و دیگر موارد را رعایت کند.» در ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه/بخش آغازین هم آمده: «بخش آغازین باید چکیده‌وار نکات مهمی را که در مقاله به آنها اشاره شده‌است ذکر کند.» اما بخش آغازین در این مقاله (که انصافا مقاله خوبی است و اگر ایرادات آن برطرف شود می تواند به خوبیدگی برسد)، «چکیده ای از نکات مهم مقاله» نیست، بلکه پیش درآمدی است بر بیماری ام اس که حضور آن در مقاله (پس از اضافه کردن یادکردهای منابع مناسب) لازم است اما به عنوان یکی از بخشها و نه بخش آغازین. بنابراین فارغ از این که مقاله در چه زبانی، چه درجه ای از کیفیت دارد، با وضع فعلی واجد معیار 1-ب از معیارهای خوبیدگی ویکیفا نیست. ٪ مرتضا (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۰۴ (UTC)
@مرتضا: ضمن احترام به نظر شما، دیدگاهم با شما متفاوت است. در لید مقاله دقیقاً اشاره شده که دربارهٔ چه صحبت خواهیم کرد و اهمیتش چیست و فی‌الواقع خلاصه‌ای است از آنچه بعداً آمده است:
«چندین شیوهٔ درمانی گوناگون برای این بیماری وجود دارد اما هیچ‌یک از آنها درمان قطعی نیست»
«روش‌های متفاوتی جهت درمان و ادارهٔ بیماری و عوارض آن موجود است.»
«هدف اولیهٔ درمان، بازگرداندن کارایی فرد به‌دنبال حملات، جلوگیری از حملات جدید و جلوگیری از ناتوانی است.»
«...داروهای به‌کاررفته در درمان این بیماری نیز ممکن است با عوارضی گوناگونی همراه باشند و درمان‌های فراوانی نیز در دست پژوهش و بررسی است.»
دربارهٔ تمامی موارد فوق، یک‌به‌یک در متن مقاله به تفضیل صحبت شده است. چند جمله‌ای هم در اهمیت خودِ ام‌اس لابلای لید مقاله آمده است. Tisfoon (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۲۲ (UTC)
@Tisfoon: با بخشی از گفته های شما موافقم. اما بالاخره مدیریت بیماری ام اس چیست؟ مقاله را با جمله ای شروع کنید که در آن «مدیریت بیماری ام اس» وجود داشته باشد. مثلا این که «مدیریت بیماری ام اس به مجموعه روشهای درمانی گفته می شود که ... و هدف آن این است که...» همچنین تمام توضیحاتی که در مورد خودِ بیماری ام اس در لید داده اید، مثلا «... شروع به زوال مغزی-عصبی می‌کنند... چنین حالتی را ام‌اس ثانویهٔ پیش‌رونده می‌نامند.» یا «بیماری معمولاً به صورت عودکننده-بهبودیابنده پدیدار می‌شود» باید در متن مقاله موجود باشند و منبع داشته باشند. اگر فکر می کنید که اشتباه می کنم (که اصلا هم بعید نیست) یکی از اعضای فعال همین پروژه را به عنوان نظر سوم پینگ کنید. ٪ مرتضا (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۴۷ (UTC)
@مرتضا: پاراگرافی به لید مقاله افزودم تا به شیوه‌نامه و آنچه شما فرمودید، نزدیک شود. نیازی به نظر سوم نیست. دیدگاه موشکافانه شما برای من قابل احترام است و به بهتر شدن مقاله کمک خواهد کرد. با احترام. Tisfoon (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۳۵ (UTC)
@مرتضا: یادکردهای مورد نظرتان همگی در متن مقاله موجود است. با این وجود، برخی از آنها را مجدداً طبق درخواست شما به لید مقاله افزودم. Tisfoon (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۰:۵۲ (UTC)
@Tisfoon: عزیز لطفا به لید یادکرد نیفزایید. اگر در متن موجود است، کفایت می کند. اگر اجازه دهید، یک دور دیگر مقاله را بخوانم. اگر نکته ای بود، همینجا می نویسم و اگر نبود، جمع بندی می کنم.٪ مرتضا (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۰۶ (UTC)
@مرتضا: ✓ Tisfoon (بحث) ‏۸ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۲۱:۲۴ (UTC)