ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/فاطمه زهرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فاطمه زهرا[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد. در بررسی مقاله معیارهایی بیش از حد متعارف مقاله های خوب لحاظ شد و تقریبا در همه آنها نیز انتظارات برآورده شد. امیدوارم مقاله پس از انجام موارد پیشنهاد تکمیلی برای برگزیدگی آورده شود.--سید (بحث) ‏۴ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۹ (UTC)

خوب شد

Symbol star2.svg پیشاخوبیدگی فاطمه زهرا
ویرایش ورودی‌ها
اندازهٔ مقاله ۲۵۷٬۳۱۴
آیا مقاله ترجمه از ویکی‌های دیگر است؟ تا حدودی تنها در بخش زندگی
منبع‌دارکردن همهٔ مطالب انجام شد
جایگزینی منابع نامعتبر (به‌خصوص منابع ویکیایی) با منابع معتبر انجام شد
بررسی تک‌تک منابع ارجاع‌داده‌شده انجام شد
استانداردسازی منابع با الگوهای یادکرد انجام شد
افزودن الگو(ها)ی جعبهٔ اطلاعات انجام شد
افزودن الگو(ها)ی جعبهٔ گشتن انجام شد
افزودن رده و میان‌ویکی مناسب انجام شد
افزودن تصاویر مناسب انجام شد
پیوند به محتوا(ها)ی مرتبط در پروژه‌های خواهر انجام شد
پیوند پایدار منابع برخط (کد) به‌زودی انجام می‌شود
هنوز ناظر وپ:گمخ صحت ورودی‌ها را تأیید نکرده‌است.
فاطمه زهرا (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری

نامزدکننده: Kamranazad (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۷ (UTC)

سلام بر دوستان، نوشتار فاطمه زهرا برای بررسی خوبیدگی ارائه می‌شود. پیش از هر چیز باید از دوستانی که پیشتر در بهبود این مقاله بیش از بنده کوشیده‌اند سپاس‌گزاری کنم و شایسته است در خوبیدگی زحمت این عزیزان هم دیده شود. مقاله دردست ویرایش اساسی برای هدف برگزیدگی است. وزن‌دهی برخی منابع زیاد است که دردست تعدیل با دیگر منابع است. برخی موارد چون مقامات هنوز جای کار دارد. منابع اولیه هم باید با منابع معتبرتر جایگزین شوند. مشتاقانه منتظر نظرات اساسی و علمی دوستان هستیم. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۷ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۰:۰۰ (ایران) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۰ (UTC)


در کل خوب است:

 • بخش «اختلافات مالی با ابوبکر» قدری نیازمند منابع بهتر و جدیدتر است.

* بخش مقامات به نظرم در حد خوبیدگی کفایت می کند. اما خوب تکمیلش خوب است.

 • بخش «آثار» ناقص است. غیر از خطبه فدکیه دو خطبه دیگر هم در منابع هست. یک چیزی که جایش خالی است احادیث و روایات روایت شده از ایشان است. نظیر حدیث لوح فاطمه و مواردی که علی، سلمان، عمار، حسنین، اسماء و دو سه نفر دیگر روایت کرده اند.

--سید (بحث) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۳ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، ممنونم. هرچه که به نظرتان می‌رسد بفرمایید. موارد مطرح‌شده را ویرایش می‌کنم. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۷ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۰:۱۸ (ایران) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۸ (UTC)
برای بخش مقامات می توان این موارد را مورد توجه قرار داد: آیات و احادیث مرتبط با فاطمه زهرا نظیر سوره کوثر، سوره انسان، آیه تطهیر، آیه مباهله و نیز حدیث فاطمه بضعه منی
جایگاه فاطمه زهرا در فرهنگ عمومی به طور عام و ایام فاطمیه به طور خاص.

--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۰ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، شما به نسخه چاپی کتاب Fatima the Gracious اثر ابومحمد اردنی دسترسی دارید؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۸ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۴۶ (ایران) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۶ (UTC)

خیر--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، آیا در بخش مقامات و آیات و احادیث آن می‌توان از کتاب‌های تفسیر مانند المیزان یا نمونه — صرفاً از منظر قرآنی و کلامی و نه تاریخی — استفاده کرد؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۱۰ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۳۴ (ایران) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۴ (UTC)

@Kamranazad: شما در هر موردی اعم از کلام و قران و ... می توانید برای بیان نظر شیعه به المیزان و نمونه استناد کنید. البته المیزان فراتر از آن نظر اهل سنت را هم در مواردی بیان کرده است که به نظرم آن هم با توجه به وثاقت علامه طباطبایی قابل استناد است، هرچند اگر بتوان منابع تفسیر خود اهل سنت نظیر تفسیر آلوسی و ... را یافت ، ارجح است.--سید (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۳ (UTC
به نظرم یک بخش هم میشه به سیره نویسی ایشان اختصاص داد و برخی از منابع معتبر سیره در باب ایشان را ذکر کرد. از سوی دیگر به نظرم بعضی بخش ها مثل مصحف فاطمه می تواند حجیم تر شود.م.شرف (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۲ (UTC)
@Mehdi ghaed: سلام و سپاس از توجه شما، بله، درست می‌فرمایید. بخش‌های شش تا نه هنوز جای کار زیادی دارد. خوشحال می‌شویم نظرات تکمیلی‌تان را بفرمایید. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۱۸ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۸ (UTC)
بحث سیره نویسی در مرحله خوبیدگی الزامی نیست. اما اگر خواستید، منبع‌شناسی دوران آغازین اسلام موجود است.--سید (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
@Sa.vakilian: ممنونم. ضمناً مقداری ویرایش انجام دادم. فعلاً درحال مطالعهٔ روح المعانی هستم. لطفاً بررسی و موارد لازم را بفرمایید. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۵۲ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)
 • لید نیاز به توسعه دارد تا بیانگر همه ابعاد مقاله باشد.
 • بخش منابع ناقص است البته برای خوبیدگی کافی است.
 • چند جا برچسب نیازمند منبع دارد.
 • در بخش زندگی زناشویی بیش از اندازه بر دیدگاه اهل سنت و در مقابل در بخش بعد از وفات پیامبر بر دیدگاه شیعه تاکید شده است. یعنی از هر دو جهت مقاله قدری از توازن خارج شده است و نیاز به این همه جزئیات نیست.
 • بخش آیات و روایات نیاز به توسعه دارد.
 • بخش دیگر موارد به کلی زاید است.--سید (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۲ (UTC)
لید را که بگذارید برای آخر کار.
منابع را هم درحال مطالعه هستم، اما شاید برود برای برگزیدگی.
مورد چهار را که شدیداً موافقم و نقد خودم هم هست. زندگی‌نامه متکی بر دانشنامهٔ اسلام است که باید با منابع دیگری تعدیل شود. شما منابع معتبر دیگری می‌شناسید؟ من هرچه گشتم به نتیجه‌ای نرسیدم. برچسب‌ها هم با منابع جدید حذف می‌شود.
بخش آیات و روایات را هم هنوز می‌توانم بیشتر بسط دهم. کم‌کم می‌افزایم اما مراقب هستم تا مطلب زاید نشود. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۲۷ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۷ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، شما به این منبع دسترسی دارید؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۱۸ (ایران) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۸ (UTC)

سلام. خیر شاید @طاها: دسترسی داشته باشد؟--سید (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۹ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، منبع معتبری از شیعه سراغ دارید که برای تعدیل بخش زندگی استفاده کنیم؟ من هرچه گشتم به نتیجه‌ای نرسیدم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۵۱ (ایران) ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۱ (UTC)

@Kamranazad: این دیدگاه که حضرت زهرا (س) به علت جراحت شهید شده باشد، یک دیدگاه خاص شیعه است که الان به عنوان دیدگاه اصلی آمده است. من فکر می کنم تاریخ صدر اسلام دکتر جعفریان در بیان روایت رایج خوب باشد. [۱] فراتر از این، دیدگاه خاص شیعه است. منابع این مقاله [۲] را هم ببین. --سید (بحث) ‏۱۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۰ (UTC)
@Sa.vakilian: مطلب مربوط به شهادت را با منبع جناب جعفریان جایگزین کردم. منابع آن مقاله را هم نگاه کردم. سه منبع پیدا کردم که در آن‌ها هم مطلبی از دید شیعه بیان نکرده‌بودند. منبعی از آن مدنظر شما بود؟ چون اکثر منابع یا اولیه بود یا در مقاله استفاده شده. یک نکته: مسئلهٔ اصلی بخش زندگی‌نامه که خود شما هم گفتی، این است که براساس منابع اهل سنت است. اکثر منابع غربی هم بر همان اساس است. الان دو بخش ازدواج و زندگی زناشویی شدیداً متکی به منابع اهل سنت است. مطلبی هم که من برای شهادت افزوده‌بودم برای همین بود که بخش درگذشت تعدیل شود. اما خب شما گفتی حذف کنم و حذف کردم. :) حالا منبع معتبر براساس منابع شیعه برای بخش ازدواج و زناشویی نداریم. چه کنیم؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۰۱ (ایران) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۱ (UTC)
@Kamranazad: البته منظور من حذف مطلب قبلی و جایگزینی کامل نبود. عرض کردم روایت رایج را بنویسیم و دیدگاه خاص شیعه را هم در کنارش بیاوریم، نه آنکه دیدگاه شیعه را کلا حذف کنیم. در خصوص ازدواج و زندگی زناشویی کتاب بانوی نمونه اسلام اثر ابراهیم امینی را ببینید. خیلی وقت پیش خوانده ام و فکر کنم کتاب خوبی بود. البته الان یادم نیست که دقت علمی و کیفیت مرجع دهی در آن چطور بود. --سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۹ (UTC)
آهان، بسیار خب. ویرایش می‌کنم. ممنونم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۱:۳۰ (ایران) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۰ (UTC)
پیشنهاد می کنم مجادلات کلامی و حدیثی بخش زناشویی را به پانویس مقاله منتقل کنید. مثلا اینکه یکی با استناد به حدیثی ضعیف چیزی را گفته و دیگری گفته این حدیث ضعیف و نا معتبر است، جایش در متن اصلی مقاله نیست. --سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۱ (UTC)

@Mhhossein: سلام. یک نگاهی به کل مقاله و بخصوص بخش زندگی زناشویی بیانداز و نظرت را لطفا بگو. به نظرم در بخش زندگی زناشویی حجم زیادی مطلب به مطالبی مبتنی بر یک حدیث ضعیف اختصاص یافته است و جایش حداکثر پاورقی است.--سید (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، تشکر از اینکه بنده را بحث دعوت کردید. فعلا این موارد به ذهنم میرسد:
- راستش من در مورد علم حدیث چیزی نمیدانم اما تعجب برانگیز است که این بخش صرفا به این پرداخته شده است که آیا اینها مجادله داشته اند یا خیر، در صورتی که ابعاد مهمتری از زندگی ایشان مغفول مانده است. بنظرم این بخش بهتر است خلاصه شود.
- برخی بخشها مثل "محل دفن" نیز نیاز به گسترش دارند. مقاله en:Burial place of Fatimah را نیز ببینید که بنده نوشته ام.
- در بخش "درگذشت" بهتر است ذکر شود که از نظر شیعه این شخصیت شهید محسوب میشود.
- بخش "فاطمه در نظر غیر مسلمانان" نیز به نظرم باید افزوده شود. --Mhhossein (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۹ (UTC)
این مورد آخر را موافق نیستم. به هر حال ما نظر غیرمسلمانان را در خلال مقاله ذیل بخش های مرتبط آورده ایم. مثلا اگر نظر علی شریعتی یا لوئی ماسینیون مهم باشد، باید در بخش مربوط به مقامات معنوی یا جایگاه اجتماعی یا نظایر آن بیاید. --سید (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۸ (UTC)
@Mhhossein و Sa.vakilian: سلام و ممنون از هردو عزیز، درمورد آن روایت بدبختی این‌جاست که در مقالهٔ دانشنامهٔ اسلام این موضوع خیلی پررنگ شده و مقاله هم اکنون متکی بر همان دانشنامه و به‌ویژه ویرایش دوم آن است. که قبلاً به سید هم عرض کردم این موضوع، نقد خود بنده هم بر مقاله است. (من درخواست منبع برای ویرایش سوم داده‌ام اما هنوز خبری نشده. نمی‌دانم در آن ویرایش هم همین‌گونه است یا نه؟) مسئله اینجاست که متأسفانه منابع آکادمیک و علمی که برپایهٔ منابع شیعه باشد کم داریم. همین می‌شود که غربیان هم بنا به پندار خود، منابع اهل سنت برایشان بیشتر جلوه می‌کند. من شدیداً دنبال منابعی در سطح همان دانشنامه بودم تا بتوانم مطلب را تعدیل کنم. نهایتاً مناسب‌ترین منبع را باز هم همان کتاب مرحوم شهیدی یافتم و به‌ناچار فعلاً از همان در بخش یادداشت‌ها استفاده کردم. اگر منبعی سراغ دارید به‌شدت خواهش می‌کنم معرفی کنید.
درمورد ابعاد زندگی که فرمودید، ما سعی کردیم برخی بخش‌ها را مانند منظر قرآن و اهل بیت و آثار بسط دهیم که هنوز جای کار زیادی دارد. هر بخشی که به‌نظرتان مغفول مانده، بفرمایید تا افزوده شود.
بخش مدفن هم متأسفانه بر همان منابع اهل سنت و دانشنامهٔ اسلام متکی است. درصورتی که شیعه نظرات دیگری مانند خانه خود ایشان یا مابین قبر و منبر هم دارد که شما هم در مقاله به آن اشاره کرده‌اید. و من هم به دنبال منبعی برای درج این مطالب در مقاله هستم. ممنون از مقاله.
دربارهٔ بخش نظر غیرمسلمانان، فعلاً یک بخش دیدگاه‌ها دربارهٔ فاطمه زهرا در انتهای مقاله موجود است. نیاز باشد در همین بخش می‌توان به این موضوع پرداخت.
یک مطلب دیگر: به‌نظرم جای یک مقاله با موضوع نحوهٔ برخورد شرق‌شناسان و اسلام‌شناسان غربی با موضوع ایران و اسلام در دانشنامه خالی است. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۵۱ (ایران) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۱ (UTC)
@Mhhossein: می‌توانم از شما خواهش کنم منابع الجبوری، جاودان و موسوی زنجانرودی را برای من ارسال کنید؟ و یا این‌که خودتان زحمت بخش مدفن را بکشید؟ شرمنده. :) با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۱۱ (ایران) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۱ (UTC)
@Kamranazad: در همان مقاله لینک به آرشیو کتاب جناب زنجان رودی را اضافه کردم، کتاب الجبوری که خودش نسخه کتاب گوگل است و برخط است و بنده غیر از آن چیزی ندارم. در مورد کتاب جاودان هم فقط یک روایت به آن ارجاع داده شده است که فکر میکنم از جاهای دیگر هم بتوانید پیدا کنید. به دلیل فرصت کم نمیتونم خودم ویرایش کنم، ببخشید. --Mhhossein (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۲ (UTC)
@Mhhossein: خواهش می‌کنم. سپاس‌گزارم. :) با مهر --‍‍‍‍‍‍ |کامران آزاد| ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۴۳ (ایران) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۳ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، لطف می‌کنید ویرایش‌ها از این نسخه به بعد را بررسی کنید؟ در بند سوم بخش دیدگاه‌ها هم مطلبی افزوده‌ام که بیشتر به نقش حضرت زهرا در جهان‌بینی شیعه اشاره دارد، اما چون بخش مستقلی در این‌باره نداریم به‌ناچار فعلاً در این‌جا آورده‌ام. نظر شما چیست؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۳ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۰۵ (ایران) ‏۲۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)

تشکر خیلی خوبه ، فقط به نظرم احادیث مرتبط با مقام اهل بیت نظیر سفینه، نجوم و ثقلین را باید در مقاله خودش آورد و در اینجا به آن ارجاع داد. یعنی با توجه به اسلوب ویکی پدیا در اینجا ذکر اسامی آن احادیث کفایت می کند و مناسب نیست که در مقاله هر یک از اهل بیت تمام این احادیث تکرار شود. کارتون که تمام شد خبر دهید تا یک بار دیگر کل مقاله را مرور کنم.--سید (بحث) ‏۲۶ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۰:۵۴ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، چند پرسش دارم:

 1. در Fatima, The daughter of The Prophet Muhammad نوشتهٔ Verena Klemm مطالبی بیشتر از آنچه در ویکی آمده، دربارهٔ ارتباط حضرت مریم و حضرت زهرا دارد. نیاز هست در مقاله وارد کنم یا نه؟
 2. در کتاب ارض ملکوت کوربن هم مطالب خوبی دربارهٔ جایگاه حضرت زهرا در عرفان شیعی و همان پلرومای موردگفتگو دارد. به‌نظر خودم که مطالب بسیار جالبی است، اما نمی‌دانم در مقاله نیاز هست و می‌توان استفاده کرد یا نه؟ هرچه شما بگویید.
 3. این سه کتاب منبع معتبری محسوب می‌شوند یا نه؟:
 • الاسرار الفاطمیه نوشتهٔ محمدفاضل مسعودی
 • الخصائص الفاطمیه نوشتهٔ محمدباقر کجوری
 • تفسیر اطیب البیان فی تفسیر القرآن نوشتهٔ عبدالحسین طیب

با مهر -- |کامران آزاد| ۸ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۳۵ (ایران) ‏۳۰ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۰۵ (UTC)

مطالب کربن را در حد یکی دو پاراگراف می توانید بیاورید. مطالب ورنا کلم را ندیده ام. فکر می کنم لویی ماسینیون هم نظر مشابهی دارد و فاطمه فاطمه است شاید از جهانی نقد این دیدگاه باشد که ارزش ایشان به شخصیت خودشان است و نه خویشانشان. کلا این هم در حد یک پاراگراف در بخش «شخصیت فاطمه زهرا از دیدگاه مسلمانان » می تواند بیاید. این سه کتاب را ندیده ام، اگر لطف کنید قدری راجع بهشان توضیح دهید.--سید (بحث) ‏۳۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۹ (UTC)
@Sa.vakilian: کتاب گونتر که مطلب کلم را دارد دوستان زحمت کشیدند فرستادند. برایتان بفرستم؟ در مورد ماسینیون بله، درست است. می‌توانم از فاطمه فاطمه است هم استفاده کنم؟ دربارهٔ آن سه کتاب اولی درمورد مقامات است، مانند ولایت، حجّیّت و معرفت ایشان. دومی دربارهٔ زندگی و برخی مقامات است. سومی هم تفسیری با رویکرد شیعی است. مورداستفادهٔ من از این سه کتاب بیشتر دربارهٔ مقامات و برخی احادیث از اهل بیت دربارهٔ ایشان است مانند حدیث حجیت ایشان بر ائمه یا معرفت به نورانیت. کتاب تفسیر را هم فعلاً از لحاظ حدیث حجیت ایشان درنظر دارم، چون این کتاب اولین جایی است که این حدیث آورده شده‌است. اما اگر به مطالب مفید دیگری هم برخورد کردم، استفاده خواهم‌کرد. حالا نظر شما چیست؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۹ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۱:۴۶ (ایران) ‏۳۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۱۶ (UTC)
@Kamranazad: با تشکر از زحمات شما؛ به نظرم الان مهمترین مانع خوبیدگی بخش زندگی زناشویی است. شما می توانید بعدا در مرحله برگزیدگی بخش مقامات و دیدگاه ها را بیشتر توسعه دهید. اما برای بخش زندگی زناشویی ، عدم بیان نظرات شیعه یک ضعف بزرگ است و پیشنهاد می کنم با استفاده از آثاری نظیر کتاب های ابراهیم امینی و اردنی این بخش را اصلاح بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۴۴ (UTC)
@Sa.vakilian: خب. خدا را شکر ویرایش اولیهٔ دیگر مطالب هم‌اکنون تمام شد. حالا با خیال راحت برویم سراغ زندگی. چشم، ویرایش می‌کنم. فقط چند پرسش: اول این‌که دقیقاً کدام بخش‌های مطلب را ویرایش کنم؟ آن حدیث را یا مطالبی دیگر؟ لطفاً موردی بفرمایید. دوم این‌که این کتاب اسرار الفاطمیه (هم زندگی‌نامه و هم بخش مقاماتش) را بررسی کردم. به‌نظرم بد نیامد. زحمت می‌کشید شما هم بررسی بفرمایید ببینید چطور است؟ که اگر خوب بود برای بخش زندگی استفاده کنم. سوم این‌که کتاب رنج‌های زهرا(س) ترجمهٔ کتاب مأساة الزهراء جعفر مرتضی عاملی هم هست. تأیید می‌کنید؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۱۰ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۳۷ (ایران) ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۷ (UTC)
@Sa.vakilian: سیدجان شرمنده، مطلب بالا را می‌خوانید؟ :) با مهر -- |کامران آزاد| ۱۱ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۴۸ (ایران) ‏۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۸ (UTC)
نه هنوز. بگذاریم برای چهارشنبه. الان سرم شلوغه.--سید (بحث) ‏۳ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۲۴ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام، هر زمان فرصت داشتید من در خدمتم. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۵ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۱۷ (ایران) ‏۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)
@Sa.vakilian: اگر صلاح می‌دانید زودتر خوبیدگی را جمع کنیم تا روند برگزیدگی را آغاز کنیم. برای برگزیدگی کار زیادی داریم. من منتظر نظرتان دربارهٔ مطلب بالا هستم. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۵۴ (ایران) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۴ (UTC)
خب هنوز مشکل بخش زندگی زناشویی رفع نشده است. ضمنا من منتظرم @Mhhossein: هم بیاید و نظر دهد.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۲ (UTC)
@Sa.vakilian: خب من که عرض کردم دقیقاً موردی بفرمایید در کدام بخش‌های بخش زناشویی ویرایش شود تا انجام دهم. این‌طوری بهتر پیش می‌رویم. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۲۴ (ایران) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۵۴ (UTC)
من در بالاتر گفتم که نظرات شیعه را هم با وزن متناسبی اضافه کنیم. مثلا از کتاب های اردنی و امینی استفاده کنید.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۰۱ (UTC)

جز آن یک بخش، مابقیش خوب شده است. یک بار مقاله را بازخوانی کردم. مواردی که نیاز به اصلاح دارم:

 • لید ناقص است. یک پاراگراف درباره حوادث مهم زندگی ایشان در بین دو پارگراف فعلی باید اضافه بشود.
 • یک مقدار نیاز به ویراستاری و سجاوندی دارد.

--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۸ (UTC)

 • سلام دوباره بر سید و کامران. راستش من بخشی از متن بخش مورد بحث رو سعی کردم با منابع مطابقت دهم. بنظرم یک بازبینی جدی نیاز است. مثلا جمله "به‌نوشتهٔ امیرمعزی بنوهشام بن مغربه..." اصلا در منابع 60 و 61 موجود نیست و اصلا من ندیدم امیر معزی اینها را در ایرانیکا آورده باشد. البته در منبع 59، یعنی دانشنامه اسلام آورده شده است که نویسنده‌اش واگلیری است که آن هم همه مطالب را از منابع اهل سنت نوشته است. در کل من هم با نظر سید موافقم و متعجبم چرا تاکنون به این بخش از متون مبتنی بر احادیث شیعه چیز جدیدی افزوده نشده است؟ --Mhhossein (بحث) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۵۲ (UTC)
@Mhhossein: سلام بر شما و ممنونم از شما، خطا از من بوده، عذرخواهی می‌کنم. جمله را ویرایش کردم، اما مطلب آن سه منبع با هم تجمیع شده. نیاز هست مطالب تفکیک شود؟ ضمن این‌که همهٔ منابع را دوباره بررسی خواهم‌کرد. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۸ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۰۹:۴۶ (ایران) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۶ (UTC)
اگر به نوعی تلفیق شده باشد که مصداق وپ:تحقیق باشد، حتما باید جدا شود.--سید (بحث) ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۴ (UTC)
@Mhhossein: منابع را دوباره بررسی کردم. و تلفیق مطالب را هم زدودم تا تحقیق دست اول نشود. اما دربارهٔ مطالب شیعه: که پیشترها به سید عرض کردم که این موضوع نقد بنده هم هست. اما منبعی شیعی در سطح دانشنامهٔ اسلام پیدا نکرده‌بودم تا استفاده کنم. بااین‌حال، با پیشنهاد سید، با توجه به کتاب بانوی نمونهٔ اسلام اثر ابراهیم امینی چند ویرایش در بخش زناشویی انجام دادم. لطفاً بررسی بفرمایید. @Sa.vakilian: لطفاً شما هم بررسی بفرمایید. یک نکتهٔ دیگر: منبع The Image of Fatima in Classical Muslim Thought پایان‌نامهٔ PhD است و هرچند پایان‌نامه‌های PhD معتبر محسوب می‌شوند، اما اگر مناسب نیست باید به فکر جایگزینی‌اش باشیم. نظر شما چیست؟ با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۴۸ (ایران) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)
پیوند دو ویرایش مذکور: ۱ و ۲ با مهر -- |کامران آزاد| ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۵۶ (ایران) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۲۶ (UTC)
پایان نامه های phd اگر در دانشگاه معتبری انجام و تایید شده باشد، معتبر است.--سید (بحث) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۵۲ (UTC)
@Sa.vakilian: نظرتان را دربارهٔ آن دو ویرایش نگفتید. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۱ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۰۵ (ایران) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۳۵ (UTC)
فعلا خوبه، هرچند فکر می کنم که احتمالا منابع سنی هم تصویر مشابهی می دهند. این نیاز به تحقیق در منابع معتبر اهل سنت دارد. این هم چند منبع شیعی دیگر [۳]
برای نظرات شریعتی [۴]
یک کتاب معتبر هم پیدا کردم که آلمانیه [۵] اگر تونستیم یک آلمانی دان بیابیم، قابل استفاده است.--سید (بحث) ‏۱۲ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۵۳ (UTC)
@Sa.vakilian: من لینک منابع شیعی را که داده‌بودید بررسی کردم. چند منبع دیگر هم پیدا کردم. اما مسئله بر سر مواردی است که نیاز مقاله است. مثلاً در اکثر منابع به ماجرای شب عروسی و حجله و تقسیم کار خانه اشاره شده، اما گمان نمی‌کنم نیاز به نقل در دانشنامه داشته‌باشد. همان‌طور که قبلاً گفتم، مسئله اکنون چیستیِ کاستیِ دقیق مقاله است و من نمی‌دانم باید به کدام قسمت از زندگی زناشویی بپردازم، وگرنه کار سرعت بیشتری داشت. اگر برایتان مقدور است لطفاً یک ویرایش راهنما در مقاله داشته‌باشید تا من بهتر متوجه شوم. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۴۱ (ایران) ‏۱۴ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۱ (UTC)
فراموش کردم بگویم: لینکی که برای نظرات شریعتی بود خیلی جالب و مفید است، اما بیشتر مناسب بخش دیدگاه‌هاست. در برگزیدگی حتماً از آن استفاده خواهیم‌کرد. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۴ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۴۸ (ایران) ‏۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)
@Kamranazad: ببینید ، بخش زندگی زناشویی حتما پیرامون یک موضوع مبتنی بر یک حدیث ضعیف که به دلایل فرقه ای خیلی نقل شده، گشته است. جالب است که نه تنها مسلمانان بلکه حتی مستشرقان هم موضوع را معتبر نمی دانند. خب، برفرض که این حجم از اطلاعات درباره چنین موضوعی معقول باشد، آیا نباید دست کم معادل آن ، روایت رایج سنی و شیعه را هم بیاوریم؟--سید (بحث) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۴ (UTC)
@Sa.vakilian: آهان، حالا شد. :) خب من هم دقیقاً همین را می‌گویم. مشکل همین مطلب است که در دانشنامهٔ اسلام آمده و پیشترها هم در مقاله وارد شده‌است. اما حالا دو کار می‌شود کرد: این‌که کل مطلب را در دو،سه سطر خلاصه کرد. و یا این‌که مطلبی که از مرحوم شهیدی در یادداشت‌ها آورده‌ام، در متن وارد کنم. خودم شخصاً با خلاصه‌کردن موافقم. نظر شما چیست؟ خلاصه کنیم؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۵۲ (ایران) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۲ (UTC)
یک تست زدم و خلاصه کردم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۵ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۵۹ (ایران) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۹ (UTC)
خلاصه کردن خوبه اما افزودن مطالب شیعه و سنی درباره زندگی زناشویی هم لازمه. فعلا اینها را که حذف کردید به بخش یادداشت مقاله ببرید، تا بعدا برایش فکری بکنیم.--سید (بحث) ‏۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۳۸ (UTC)
 • @Kamranazad: من معمولا در مرحله خوبیدگی به منبع شناسی مقالات گیر نمی دهم. اما استثنائا خوب است که منبع شناسی این مقاله را قبل از خوبیدگی بر اساس مقاله فاطمه در ویراست سوم دانشنامه اسلام بریل اثر ورنا کلم، که براتون ایمیل کردم، تکمیل کرد. همچنین، در بهبود بخش دیدگاه ها نیز مناسب است.--سید (بحث) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۲۴ (UTC)
 • @Sa.vakilian: موافقم، چشم، سمعاً و طاعتا :) با مهر -- |کامران آزاد| ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۲:۲۶ (ایران) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۵۶ (UTC)
@Sa.vakilian: یک منبع عالی برای آن روایت کذایی پیدا و خلاصه‌اش را در مقاله وارد کردم. به‌نظرم کار آن روایت مجعول با این ویرایش تمام است. البته به یکی دو روایت از همین موضوع در کتاب‌های شیعه مثل علل‌الشرائع، بحارالانوار و جلاءالعیون هم برخورد کردم که روایت آن را به فردی شقی نسبت می‌دهند. اما منبع ثانویهٔ معتبری فعلاً برایش پیدا نکردم. فکر کنم همین مطلب برایش کفایت است. لطفاً بررسی بفرمایید. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۰۸ (ایران) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۳۸ (UTC)
خوب است اما فعلا این را هم بگذاریم در پاورقی، آخرسر برایش تصمیم بگیریم. در حاشیه، من وقتی مقاله منبع‌شناسی دوران آغازین اسلام را می ساختم دیدم نقش آل زبیر در حدیث و تاریخ اهل سنت اگر بیش از امویان نباشد، کمتر هم نبوده است. البته این موضوع مغفول است و عمدتا بر منبرها از حدیث سازی معاویه می گویند. اما به نظر می رسد اهل حدیث بیشتر گرایش به آل زبیر، ابن عباس و نیز جماعت قاعدین در فتنه اول همچون سعد بن ابی وقاص و ابوموسی اشعری داشته اند و کمتر سراغ منابع اموی رفته اند. هرچند در برخی گرایش های فقهی و کلامی رد امویان تا حدی پررنگ است اما نه آن قدر که ما بزرگنمایی می کنیم.--سید (بحث) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۰۶ (UTC)
@Sa.vakilian: بله، دقیقاً. فعلاً با توجه به منبع‌شناسی دوران آغازین اسلام و EI3 و دائرةالمعارف اسلامی درحال نوشتن منبع‌شناسی هستم. ان‌شاءالله مشکلی پیش نیاید پیش‌نویسش را تا فردا آماده می‌کنم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۷ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۵۵ (ایران) ‏۱۸ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۲۵ (UTC)
@Sa.vakilian: مطلب اولیه برای منبع‌شناسی را وارد کردم. البته هنوز کار دارد. ولی لطفاً یک بررسی بفرمایید کم و کاستش را بگویید. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۸ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۱۷ (ایران) ‏۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۷ (UTC)
@Sa.vakilian: فراموش کردم بگویم: من با استفاده از زحمات شما در آن سه مقالهٔ وابسته این بخش را نوشتم و از کتاب‌ها دربارهٔ زندگی و سیرهٔ پیامبر استفاده کردم. چون همپوشانی زیادی با زندگی حضرت زهرا دارند. نمی‌دانم مرتکب تحقیق دست اول شده‌ام یا نه؟ لطفاً این را هم بررسی بفرمایید. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۸ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۲۲ (ایران) ‏۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۲ (UTC)
برای خوبیدگی بیش از حد لازم است. البته در مرحله برگزیدگی باید حتی الامکان دقیق تر باشد. فقط قدری جزئیاتی را که آورده اید حذف می کنم تا خلاصه تر شود.--سید (بحث) ‏۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۱۴ (UTC)
@Sa.vakilian: با دوستان زحمت بازنگری و بررسی نهایی را می‌کشید؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۲۹ شهریور ۱۳۹۶، ساعت ۱۵:۳۵ (ایران) ‏۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)
هفته آینده ان شاء الله.--سید (بحث) ‏۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۱۳ (UTC)
@Sa.vakilian: اگر صلاح می‌دانید و امکان‌پذیر است، تا قبل از تاسوعا پروندهٔ خوبیدگی را ببندیم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۲۵ (ایران) ‏۲۴ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۵۵ (UTC)
متاسفانه بعید است برسم. تا پنجشنبه همه وقتم پر است. می ماند برای همان روزها.--سید (بحث) ‏۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۰۱ (UTC)

@Kamranazad: در بخش مناقب فاطمه زهرا از منظر شیعه می توانید از این منبع [۶] استفاده کنید.--سید (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۵۶ (UTC)

 • بخش احادیث پیامبر امامان ناقص و مبهم است. مثلا صدیقه و شهیده بودن نیاز به توضیح دارد و نیز برخی موارد دیگر. همین طور در بخش احادیث پیامبر جای حدیث «سرور زنان عالم» خالی است.--سید (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۴۸ (UTC)
 • این بخش دیدگاه ها یک جوریه. به نظرم ارتباطش با بقیه بخش ها روشن نیست. برخی جاهایش با بخش های دیگر همپوشانی دارد. به نظر شما چه مواردی را اینجا بیاوریم؟--سید (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۵۷ (UTC)
@Sa.vakilian: بله، حتماً استفاده خواهم‌کرد. اتفاقاً درنظر داشتم. یکی دو کتاب دیگر هم برای مناقب هست که استفاده خواهم‌کرد.
 • چشم، احادیث مربوط را بیشتر بسط می‌دهم.
 • دربارهٔ بخش دیدگاه‌ها پیش‌فرض من این بود که مطالب تحلیلی — و نه اعتقادی — پژوهشگران چه مسلمان و غیر آن، در این بخش بیاید. مثلاً مانند همان مطالب ارتباط حضرت زهرا و حضرت مریم یا مطالب علی شریعتی که این‌ها را برای این بخش درنظر داشتم. یا می‌توان همپوشانی‌ها را از دیگر جاها به این بخش منتقل کرد. یک کار دیگر هم می‌شود کرد: این‌که براساس بخش‌بندی مقالهٔ امیرمومنان پیش رویم. البته نمی‌دانم ایده‌تان برای بخش‌بندی آن مقاله در روند برگزیدگی آینده‌اش چیست. شخصاً می‌پسندم که روح و پایهٔ این دو مقاله بر یک روش استوار باشد، حالا با تفاوت‌هایی که هرکدام مختص به خود دارد. تلاشم هم در بخش‌بندی‌ها این بوده که تا حد امکان به مقالهٔ امیرمومنان شبیه شود. باز هم هرطور شما بفرمایید. با مهر -- |کامران آزاد| ۷ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۱۶ (ایران) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۶ (UTC)
برای مقاله علی بن ابی طالب ما با حجم بسیار زیادی مطلب مواجهیم. شاید اگر بخواهم آن را برگزیده کنم بر اساس ساختار دانشنامه اسلامیکا کار کنم. اما در خصوص فاطمه زهرا برخی از این موارد اصلا وجود ندارد یا اطلاعات در حد ساخت یک بخش هم نیست چه برسد به یک مقاله مستقل. مثلا چیزی حدود 16000 صفحه حدیث و خطبه و اثر از امیرمومنان در دسترس که بعد از امام باقر و امام صادق بیشترین حجم را در میان امامان دارد. اما برای فاطمه زهرا شاید به سختی بتوان صد تا دویست حدیث را یافت. به همین ترتیب دیدگاه ها در مورد امیرمومنان به قدری زیاد است که اگر بخواهیم کار کنیم اصلا در یک مقاله جمع نمی شود.(در کار گلاب و گل حکم ازلی این بود...) بنابراین به نظرم نمی رسد ساختار مشابه پیشنهاد خوبی باشد. به هر حال باید مشکل همپوشانی بخش دیدگاه ها با دیگر بخش های مقاله حل شود. --سید (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۰ (UTC)

@4nn1l2 و Mahdy Saffar: سلام. ما این مقاله را در سطحی بالاتر از سطح متعارف خوبیدگی کار کردیم. لطفا نظرتان را بفرمایید و اگر صلاح می دانید جمع بندی کنید.--سید (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۴۵ (UTC)

سلام. چشم. من طبق قولی که به کامران آزاد داده‌ام، مقاله را ویرایش صوری می‌کنم و سپس جمع‌بندی هم خواهم کرد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۱ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام بر سید گرامی. عذرخواهم که دو سه روز اخیر فرصتی برای فعالیت مفید در ویکی‌پدیا نداشتم. با توجه به این که خودتان زحمت جمع‌بندی را تقبل کرده‌اید، تنها می‌توانم به فراوان بودن پیوندهای قرمز اشاره کنم. شاید بتوانم در ساخت برخی در آیندهٔ نزدیک بکوشم؛ ولی نیازمند یادآوری است. مهدی صفار ۹ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۲۱:۳۲ (ایران) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۲ (UTC)

@Sa.vakilian: هوم، چه بد! هرچند که ماجرا دقیقاً همان شعری است که گفتید. این پوشیدگی وجودی ایشان، حکایت‌ها دارد، مانند قبرشان و یا بعد امامت‌شان. افسوس که لزوم و وجوب منابع معتبر و ثانویه به بالا و همین‌طور بی‌طرفی ویکی‌پدیا دست ما را بسته است، ورنه در حد توان و دانسته‌های ناقص که آن هم لطف خودشان بوده، آن‌چنان ویرایش می‌کردیم که نیاز به بسیار مقاله‌های دختر بیفتد. یک نمونه‌اش همان فاطریت و آیهٔ فطرت و یا مقولهٔ حنیفیت که متأسفانه درحال‌حاضر هیچ مرجع معتبر ثانویه‌ای برایش نداریم، چه رسد به منابع بالاتر! هرچند که این فقر را در هیچ‌جای جهان فعلاً چاره نیست. ویکی‌شیعه‌اش که آن باشد، ویکی‌پدیا دیگر جای خود دارد. باشد، چشم، فکری به حال همپوشانی‌اش می‌کنیم. شاید دوستان هم پیشنهادی داشته‌باشند و ما را یاری رسانند. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۸ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۱۷ (ایران) ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)

@4nn1l2 و Mahdy Saffar: سلام بر دو دوست عزیز، زحمت شما مثل همیشه. همان‌طور که جناب فور گفتند، پیشتر زحمت به ایشان داده‌ام. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۸ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۱۷ (ایران) ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۴۷ (UTC)

@Sa.vakilian: راستی یک پرسش: این‌که مناقب آل ابی‌طالب متعلق به ابن شهرآشوب است، خیلی مشهور است. اما در کتاب THE LIFE OF FATIMA AZ-ZAHRA'، باقر شریف قرشی نام ابن قتیبه را می‌آورد! نمی‌دانم منظورش روایت ابن قتیبه در مناقب است یا کتابی به این نام از ابن قتیبه؟! مطلب موردنظر در مقاله، مربوط به پانویس شمارهٔ ۸۹ است. ماجرا چیست؟! متن مطلب در کتاب شریف قرشی:

Ibn Qutayba

Ibn Qutayba said, Muhsin was aborted after the pressure of Qunfudh al-Adawi.‘[3]

[3] Manaqib Aal Abi Talib, vol. 3 p. 133.

-- |کامران آزاد| ۸ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۲۰:۵۴ (ایران) ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۲۴ (UTC)
@Kamranazad: سلام. نمی دانم. سعی کنید یکی دو منبع دیگر را پیدا کنید تا مشخص شود که مطلب چه بوده است.--سید (بحث) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)

@4nn1l2: با توجه به اینکه مقاله را با سطحی بالاتر از مقالات خوبیده متعارف تکمیل کرده ایم با اجازه خودم جمع بندی می کنم. شما بعدا اصلاحات مدنظرتان را اعمال بفرمایید. --سید (بحث) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۶:۰۲ (UTC)

مشکلی نیست. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۲۶ (UTC)

@Kamranazad: سلام. ان شاء الله تا پایان هفته مقاله خوبیده می شود. اگر خواستید برای برگزیدگی اقدام کنید قبلش موارد ذیل را اصلاح کنید تا کمتر در فرایند برگزیدگی معطل شود.

 • آبی کردن لینک های قرمز
 • افزودن بخش زمانه
 • روشن کردن وضعیت بخش دیدگاه ها و رابطه اش با دیگر بخش ها
 • کامل تر کردن بخش احادیث
 • افزودن نظر اهل سنت با تفصیل بیشتر
 • افزودن نظر دیگر فرق شیعه بخصوص اسماعیلیه و زیدیه

--سید (بحث) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۵۹ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، چشم، ان‌شاءالله. بلافاصله اصلاح موارد را شروع می‌کنم. راستی چون شما هم در خوبیدگی کمتر از بنده زحمت نکشیده‌اید، جمع‌بندی‌اش از جانب شما مشکلی ندارد؟ چون دوستان باید به زحمات شما در خوبیدگی هم توجه داشته‌باشند. با مهر -- |کامران آزاد| ۹ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۳۵ (ایران) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۵ (UTC)
خیر من اغلب ناقد بودم. البته اگر این دو بزرگوار مخالف نظر من بودند هم اعلام می کردند و سکوتشان علامت رضاست.--سید (بحث) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۰ (UTC)
@Sa.vakilian: هرچند که من شما را از مشارکت‌کنندگان اصلی می‌دانم و پیشینهٔ مقالهٔ هم همین را می‌گوید، بااین‌حال هرطور شما و دوستان صلاح بدانید. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۰۰:۲۱ (ایران) ‏۱ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۵۱ (UTC)
مشارکت کننده اصلی شخصی است که در مقام دفاع از مطالب و پاسخ به نقدهاست نه کسی که در مقام نقد مطالب است.--سید (بحث) ‏۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۰۴:۲۴ (UTC)
@Sa.vakilian: باشد، حالا شما می‌گویید. ولی در برگزیدگی دیگر باید قبول کنید. ؛) با مهر -- |کامران آزاد| ۱۰ مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۸:۲۳ (ایران) ‏۲ اکتبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۳ (UTC)