ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/فاطمه زهرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فاطمه زهرا[ویرایش]

Symbol star2.svg پیشاخوبیدگی فاطمه زهرا
ویرایش ورودی‌ها
اندازهٔ مقاله ۱۲۰٬۲۸۱
آیا مقاله ترجمه از ویکی‌های دیگر است؟ تا حدودی
منبع‌دارکردن همهٔ مطالب انجام نشد
جایگزینی منابع نامعتبر (به‌خصوص منابع ویکیایی) با منابع معتبر انجام شد
بررسی تک‌تک منابع ارجاع‌داده‌شده انجام نشد
استانداردسازی منابع با الگوهای یادکرد انجام شد
افزودن الگو(ها)ی جعبهٔ اطلاعات انجام شد
افزودن الگو(ها)ی جعبهٔ گشتن انجام نشد
افزودن رده و میان‌ویکی مناسب انجام شد
افزودن تصاویر مناسب انجام شد
پیوند به محتوا(ها)ی مرتبط در پروژه‌های خواهر انجام شد
رفع اشتباه‌های تایپی و املایی (به کمک وپ:املا) انجام نشد
پیوند پایدار منابع برخط (کد) به‌زودی انجام می‌شود
هنوز ناظر وپ:گنخ صحت ورودی‌ها را تأیید نکرده‌است.

فاطمه زهرا (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری

نامزدکننده: Kamranazad (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۷ (UTC)

سلام بر دوستان، نوشتار فاطمه زهرا برای بررسی خوبیدگی ارائه می‌شود. پیش از هر چیز باید از دوستانی که پیشتر در بهبود این مقاله بیش از بنده کوشیده‌اند سپاس‌گزاری کنم و شایسته است در خوبیدگی زحمت این عزیزان هم دیده شود. مقاله دردست ویرایش اساسی برای هدف برگزیدگی است. وزن‌دهی برخی منابع زیاد است که دردست تعدیل با دیگر منابع است. برخی موارد چون مقامات هنوز جای کار دارد. منابع اولیه هم باید با منابع معتبرتر جایگزین شوند. مشتاقانه منتظر نظرات اساسی و علمی دوستان هستیم. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۷ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۰:۰۰ (ایران) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۳۰ (UTC)


در کل خوب است:

  • بخش «اختلافات مالی با ابوبکر» قدری نیازمند منابع بهتر و جدیدتر است.

* بخش مقامات به نظرم در حد خوبیدگی کفایت می کند. اما خوب تکمیلش خوب است.

  • بخش «آثار» ناقص است. غیر از خطبه فدکیه دو خطبه دیگر هم در منابع هست. یک چیزی که جایش خالی است احادیث و روایات روایت شده از ایشان است. نظیر حدیث لوح فاطمه و مواردی که علی، سلمان، عمار، حسنین، اسماء و دو سه نفر دیگر روایت کرده اند.

--سید (بحث) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۳ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، ممنونم. هرچه که به نظرتان می‌رسد بفرمایید. موارد مطرح‌شده را ویرایش می‌کنم. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۷ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۰:۱۸ (ایران) ‏۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۴۸ (UTC)
برای بخش مقامات می توان این موارد را مورد توجه قرار داد: آیات و احادیث مرتبط با فاطمه زهرا نظیر سوره کوثر، سوره انسان، آیه تطهیر، آیه مباهله و نیز حدیث فاطمه بضعه منی
جایگاه فاطمه زهرا در فرهنگ عمومی به طور عام و ایام فاطمیه به طور خاص.

--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۳۰ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، شما به نسخه چاپی کتاب Fatima the Gracious اثر ابومحمد اردنی دسترسی دارید؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۸ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۴۶ (ایران) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۳:۱۶ (UTC)

خیر--سید (بحث) ‏۳۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۱۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، آیا در بخش مقامات و آیات و احادیث آن می‌توان از کتاب‌های تفسیر مانند المیزان یا نمونه — صرفاً از منظر قرآنی و کلامی و نه تاریخی — استفاده کرد؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۱۰ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۳۴ (ایران) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۰۴ (UTC)

@Kamranazad: شما در هر موردی اعم از کلام و قران و ... می توانید برای بیان نظر شیعه به المیزان و نمونه استناد کنید. البته المیزان فراتر از آن نظر اهل سنت را هم در مواردی بیان کرده است که به نظرم آن هم با توجه به وثاقت علامه طباطبایی قابل استناد است، هرچند اگر بتوان منابع تفسیر خود اهل سنت نظیر تفسیر آلوسی و ... را یافت ، ارجح است.--سید (بحث) ‏۱ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۳۳ (UTC
به نظرم یک بخش هم میشه به سیره نویسی ایشان اختصاص داد و برخی از منابع معتبر سیره در باب ایشان را ذکر کرد. از سوی دیگر به نظرم بعضی بخش ها مثل مصحف فاطمه می تواند حجیم تر شود.م.شرف (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۳۲ (UTC)
@Mehdi ghaed: سلام و سپاس از توجه شما، بله، درست می‌فرمایید. بخش‌های شش تا نه هنوز جای کار زیادی دارد. خوشحال می‌شویم نظرات تکمیلی‌تان را بفرمایید. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۱۸ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۷:۴۸ (UTC)
بحث سیره نویسی در مرحله خوبیدگی الزامی نیست. اما اگر خواستید، منبع‌شناسی دوران آغازین اسلام موجود است.--سید (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۰۹ (UTC)
@Sa.vakilian: ممنونم. ضمناً مقداری ویرایش انجام دادم. فعلاً درحال مطالعهٔ روح المعانی هستم. لطفاً بررسی و موارد لازم را بفرمایید. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۲:۵۲ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۲۲ (UTC)
  • لید نیاز به توسعه دارد تا بیانگر همه ابعاد مقاله باشد.
  • بخش منابع ناقص است البته برای خوبیدگی کافی است.
  • چند جا برچسب نیازمند منبع دارد.
  • در بخش زندگی زناشویی بیش از اندازه بر دیدگاه اهل سنت و در مقابل در بخش بعد از وفات پیامبر بر دیدگاه شیعه تاکید شده است. یعنی از هر دو جهت مقاله قدری از توازن خارج شده است و نیاز به این همه جزئیات نیست.
  • بخش آیات و روایات نیاز به توسعه دارد.
  • بخش دیگر موارد به کلی زاید است.--سید (بحث) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۳۲ (UTC)
لید را که بگذارید برای آخر کار.
منابع را هم درحال مطالعه هستم، اما شاید برود برای برگزیدگی.
مورد چهار را که شدیداً موافقم و نقد خودم هم هست. زندگی‌نامه متکی بر دانشنامهٔ اسلام است که باید با منابع دیگری تعدیل شود. شما منابع معتبر دیگری می‌شناسید؟ من هرچه گشتم به نتیجه‌ای نرسیدم. برچسب‌ها هم با منابع جدید حذف می‌شود.
بخش آیات و روایات را هم هنوز می‌توانم بیشتر بسط دهم. کم‌کم می‌افزایم اما مراقب هستم تا مطلب زاید نشود. با مهر -- |کامران آزاد| ۱۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۲۷ (ایران) ‏۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۸:۵۷ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، شما به این منبع دسترسی دارید؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۳:۱۸ (ایران) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۸ (UTC)

سلام. خیر شاید @طاها: دسترسی داشته باشد؟--سید (بحث) ‏۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۸:۴۹ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، منبع معتبری از شیعه سراغ دارید که برای تعدیل بخش زندگی استفاده کنیم؟ من هرچه گشتم به نتیجه‌ای نرسیدم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۱ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۲۳:۵۱ (ایران) ‏۱۲ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۹:۲۱ (UTC)

@Kamranazad: این دیدگاه که حضرت زهرا (س) به علت جراحت شهید شده باشد، یک دیدگاه خاص شیعه است که الان به عنوان دیدگاه اصلی آمده است. من فکر می کنم تاریخ صدر اسلام دکتر جعفریان در بیان روایت رایج خوب باشد. [۱] فراتر از این، دیدگاه خاص شیعه است. منابع این مقاله [۲] را هم ببین. --سید (بحث) ‏۱۳ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۰ (UTC)
@Sa.vakilian: مطلب مربوط به شهادت را با منبع جناب جعفریان جایگزین کردم. منابع آن مقاله را هم نگاه کردم. سه منبع پیدا کردم که در آن‌ها هم مطلبی از دید شیعه بیان نکرده‌بودند. منبعی از آن مدنظر شما بود؟ چون اکثر منابع یا اولیه بود یا در مقاله استفاده شده. یک نکته: مسئلهٔ اصلی بخش زندگی‌نامه که خود شما هم گفتی، این است که براساس منابع اهل سنت است. اکثر منابع غربی هم بر همان اساس است. الان دو بخش ازدواج و زندگی زناشویی شدیداً متکی به منابع اهل سنت است. مطلبی هم که من برای شهادت افزوده‌بودم برای همین بود که بخش درگذشت تعدیل شود. اما خب شما گفتی حذف کنم و حذف کردم. :) حالا منبع معتبر براساس منابع شیعه برای بخش ازدواج و زناشویی نداریم. چه کنیم؟ با مهر -- |کامران آزاد| ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۰۱:۰۱ (ایران) ‏۱۴ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۳۱ (UTC)
@Kamranazad: البته منظور من حذف مطلب قبلی و جایگزینی کامل نبود. عرض کردم روایت رایج را بنویسیم و دیدگاه خاص شیعه را هم در کنارش بیاوریم، نه آنکه دیدگاه شیعه را کلا حذف کنیم. در خصوص ازدواج و زندگی زناشویی کتاب بانوی نمونه اسلام اثر ابراهیم امینی را ببینید. خیلی وقت پیش خوانده ام و فکر کنم کتاب خوبی بود. البته الان یادم نیست که دقت علمی و کیفیت مرجع دهی در آن چطور بود. --سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۱۹ (UTC)
آهان، بسیار خب. ویرایش می‌کنم. ممنونم. با مهر -- |کامران آزاد| ۲۴ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۱:۳۰ (ایران) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۷:۰۰ (UTC)
پیشنهاد می کنم مجادلات کلامی و حدیثی بخش زناشویی را به پانویس مقاله منتقل کنید. مثلا اینکه یکی با استناد به حدیثی ضعیف چیزی را گفته و دیگری گفته این حدیث ضعیف و نا معتبر است، جایش در متن اصلی مقاله نیست. --سید (بحث) ‏۱۵ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۶:۰۱ (UTC)

@Mhhossein: سلام. یک نگاهی به کل مقاله و بخصوص بخش زندگی زناشویی بیانداز و نظرت را لطفا بگو. به نظرم در بخش زندگی زناشویی حجم زیادی مطلب به مطالبی مبتنی بر یک حدیث ضعیف اختصاص یافته است و جایش حداکثر پاورقی است.--سید (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۲:۵۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام، تشکر از اینکه بنده را بحث دعوت کردید. فعلا این موارد به ذهنم میرسد:
- راستش من در مورد علم حدیث چیزی نمیدانم اما تعجب برانگیز است که این بخش صرفا به این پرداخته شده است که آیا اینها مجادله داشته اند یا خیر، در صورتی که ابعاد مهمتری از زندگی ایشان مغفول مانده است. بنظرم این بخش بهتر است خلاصه شود.
- برخی بخشها مثل "محل دفن" نیز نیاز به گسترش دارند. مقاله en:Burial place of Fatimah را نیز ببینید که بنده نوشته ام.
- در بخش "درگذشت" بهتر است ذکر شود که از نظر شیعه این شخصیت شهید محسوب میشود.
- بخش "فاطمه در نظر غیر مسلمانان" نیز به نظرم باید افزوده شود. --Mhhossein (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۵:۲۹ (UTC)
این مورد آخر را موافق نیستم. به هر حال ما نظر غیرمسلمانان را در خلال مقاله ذیل بخش های مرتبط آورده ایم. مثلا اگر نظر علی شریعتی یا لوئی ماسینیون مهم باشد، باید در بخش مربوط به مقامات معنوی یا جایگاه اجتماعی یا نظایر آن بیاید. --سید (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۰۹:۰۸ (UTC)
@Mhhossein و Sa.vakilian: سلام و ممنون از هردو عزیز، درمورد آن روایت بدبختی این‌جاست که در مقالهٔ دانشنامهٔ اسلام این موضوع خیلی پررنگ شده و مقاله هم اکنون متکی بر همان دانشنامه و به‌ویژه ویرایش دوم آن است. که قبلاً به سید هم عرض کردم این موضوع، نقد خود بنده هم بر مقاله است. (من درخواست منبع برای ویرایش سوم داده‌ام اما هنوز خبری نشده. نمی‌دانم در آن ویرایش هم همین‌گونه است یا نه؟) مسئله اینجاست که متأسفانه منابع آکادمیک و علمی که برپایهٔ منابع شیعه باشد کم داریم. همین می‌شود که غربیان هم بنا به پندار خود، منابع اهل سنت برایشان بیشتر جلوه می‌کند. من شدیداً دنبال منابعی در سطح همان دانشنامه بودم تا بتوانم مطلب را تعدیل کنم. نهایتاً مناسب‌ترین منبع را باز هم همان کتاب مرحوم شهیدی یافتم و به‌ناچار فعلاً از همان در بخش یادداشت‌ها استفاده کردم. اگر منبعی سراغ دارید به‌شدت خواهش می‌کنم معرفی کنید.
درمورد ابعاد زندگی که فرمودید، ما سعی کردیم برخی بخش‌ها را مانند منظر قرآن و اهل بیت و آثار بسط دهیم که هنوز جای کار زیادی دارد. هر بخشی که به‌نظرتان مغفول مانده، بفرمایید تا افزوده شود.
بخش مدفن هم متأسفانه بر همان منابع اهل سنت و دانشنامهٔ اسلام متکی است. درصورتی که شیعه نظرات دیگری مانند خانه خود ایشان یا مابین قبر و منبر هم دارد که شما هم در مقاله به آن اشاره کرده‌اید. و من هم به دنبال منبعی برای درج این مطالب در مقاله هستم. ممنون از مقاله.
دربارهٔ بخش نظر غیرمسلمانان، فعلاً یک بخش دیدگاه‌ها دربارهٔ فاطمه زهرا در انتهای مقاله موجود است. نیاز باشد در همین بخش می‌توان به این موضوع پرداخت.
یک مطلب دیگر: به‌نظرم جای یک مقاله با موضوع نحوهٔ برخورد شرق‌شناسان و اسلام‌شناسان غربی با موضوع ایران و اسلام در دانشنامه خالی است. با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۴:۵۱ (ایران) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۰:۲۱ (UTC)
@Mhhossein: می‌توانم از شما خواهش کنم منابع الجبوری، جاودان و موسوی زنجانرودی را برای من ارسال کنید؟ و یا این‌که خودتان زحمت بخش مدفن را بکشید؟ شرمنده. :) با مهر و سپاس -- |کامران آزاد| ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۶:۱۱ (ایران) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۴۱ (UTC)
@Kamranazad: در همان مقاله لینک به آرشیو کتاب جناب زنجان رودی را اضافه کردم، کتاب الجبوری که خودش نسخه کتاب گوگل است و برخط است و بنده غیر از آن چیزی ندارم. در مورد کتاب جاودان هم فقط یک روایت به آن ارجاع داده شده است که فکر میکنم از جاهای دیگر هم بتوانید پیدا کنید. به دلیل فرصت کم نمیتونم خودم ویرایش کنم، ببخشید. --Mhhossein (بحث) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۵۲ (UTC)
@Mhhossein: خواهش می‌کنم. سپاس‌گزارم. :) با مهر --‍‍‍‍‍‍ |کامران آزاد| ۲۶ مرداد ۱۳۹۶، ساعت ۱۹:۴۳ (ایران) ‏۱۷ اوت ۲۰۱۷، ساعت ۱۵:۱۳ (UTC)