ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/عیسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

عیسی[ویرایش]

Symbol star2.svg پیشاخوبیدگی عیسی
ویرایش ورودی‌ها
اندازهٔ مقاله ۲۳۶٬۷۵۳
آیا مقاله ترجمه از ویکی‌های دیگر است؟ بله
املا و انشای خوب انجام شد
دیباچهٔ مناسب انجام شد
منبع‌دارکردن همهٔ مطالب انجام نشد
یادکرد صحیح منابع انجام شد
جایگزینی منابع نامعتبر (به‌خصوص منابع ویکیایی) با منابع معتبر انجام شد
بررسی حق نشر (متن و پرونده‌ها) انجام شد
جعبهٔ اطلاعات و جعبهٔ گشتن مناسب انجام شد
رده و میان‌ویکی مناسب انجام شد
تصویر(های) مناسب انجام شد
پیوند به محتوا(ها)ی مرتبط در پروژه‌های خواهر انجام شد
پیوند پایدار منابع برخط به‌زودی انجام می‌شود
هنوز ناظر وپ:گمخ صحت ورودی‌ها را تأیید نکرده‌است.

 عیسی (ویرایش | تاریخچه) • بحثپی‌گیری


نامزدکننده: Shawarsh (بحثمشارکت‌ها)

تاریخ نامزد کردن: ‏۱۱ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۳۹ (UTC)

  • ۲۴ روز پیش نامزد شده‌است.
  • ترجمه از مقاله برگزیده انگلیسی. در #زندگی، بنا بر عهد جدید، به جای منابع ثانویه، به منابع اولیه (انجیل‌ها) پیوند به بیرون داده‌اند اما من آن پیوندها را فعلا اضافه نکردم تا نظر دوستان را جویا شوم — Shawarsh (بحث) ‏۱۱ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۹:۳۹ (UTC)
  • مقاله قوی خیلی است.انجیل ها منبع اولیه هستند و پیوند به آنها نه به عنوان منبع بلکه برای استشهاد مثل پیوند به آیات قرآن در مقالات پیامبران است.
  • یک بخش قبل از بیان زندگی عیسی بنا بر روایت انجیلی و روایت تاریخی اضافه کنید. این بخش باید توضیح دهد که چرا ما چند روایت تا این حد گوناگون از وی داریم و در مقاله هم اینها مجزا بیان شده است. به بیان دیگر ما یک روایت مسیحی از «عیسی مسیح»، یک روایت غیرمسیحی از «عیسی ناصری» داریم و البته چند پاره روایت هم در منابع دیگر نظیر منابع اسلامی هست که تفاوت هایی با هر دو دارد. معمولا کم پیش می آید که زندگی شخصی اینچنین دستخوش اختلاف نظر باشد. خواننده باید بفهمد که هر روایت بر اساس چه دیدگاهی بنا شده است و تا چه حد مقدمات کلامی در بیان روایت زندگی وی دخیل است.--سید (بحث) ‏۱۹ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۱۷ (UTC)
    @Sa.vakilian تلفیقی از آنچه می‌گویید در سه ریسه #انجیل‌ها، بخش آغازین #زندگی، از دیدگاه تاریخی و #منابع زندگی وجود دارد. می‌توان از ترکیب این‌ها بخش جدیدی ایجاد کرد. لذا در این مقاله، انجیل‌ها تنها منابع اولیه زندگی عیسی محسوب شده‌اند، و نه متون مقدس مسیحیان. روایت تاریخی نیز آنالیز همان‌هاست و روایتی مستقل نیست — Shawarsh (بحث) ‏۱۹ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۱:۲۰ (UTC)
متوجه هستم. عرضم این است که خواننده بفهمد که چرا با دو خط روایتی مختلف مواجه است. اینکه عیسی همان مسیح بمثابه پسر باشد با اینکه عیسی یک پیامبر یا رهبر دینی تاریخی بدون آن وجه الوهی باشد، به دو خط روایت بر اساس همان منابع منجر می شود. پس لازم است قبل از شروع زندگی نامه این منظرها در یک بخش توضیح داده شود.--سید (بحث) ‏۲۱ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۲:۲۳ (UTC)
@Sa.vakilian ساختار مقاله را تغییر دادم. آیا همین را در نظر داشتید؟ — Shawarsh (بحث) ‏۲۱ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۱۳ (UTC)
بله خیلی خوب شده . فقط جمله «موجودی فراتر از محدودیت‌ها و توانایی‌های انسانی است» مبهم است. ضمنا برخی از مطالب مقاله که به صورت فکت آمده اما مورد اتفاق نظر نمی باشد، باید به صورت دیدگاه دانشوران نوشته شود. چنانچه مطلبی بر اساس دیدگاه دینی خاصی نظیر کلیسای کاتولیک است، باید این موضوع صریحا بیان شود. --سید (بحث) ‏۲۲ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۴:۴۹ (UTC)
این عبارت اصلی است: The Jesus portrayed in the gospels transcends human abilities and categories. که جمله درستی هم هست زیرا عیسیِ انجیل‌ها را نه بشر توانمش گفت. مورد دوم را اگر با مصداق بگویید بهتر است — Shawarsh (بحث) ‏۲۲ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۰۱ (UTC)
جمله درسته اما باید قدری مشروح تر گفته بشه. الان این عبارت اصلا نشان نمی ده که این جهت توانایی فوق بشری با آنچه که مثلا در فرهنگ ما برای انبیا و اولیا قائل هستند، چه فرق اساسی دارد. شاید مطالب هانری کربن در تاریخ فلسفه اسلامی و منابع دیگر در بیان آموزه تجسد و تاریخیت قدری مشکل را کم کند. --سید (بحث) ‏۲۴ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۰۵:۱۱ (UTC)
@Sa.vakilian کتاب را دانلود کردم اما مطلب مورد نظر یافت نشد. البته متوجه نمی‌شوم مشکل در چیست؛ عیسی در انجیل‌ها شخصیتی ‌فوق‌بشری است و این به روشنی آب است — Shawarsh (بحث) ‏۲۶ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۳ (UTC)
عیسی در مسیحیت شخصیتی الوهی است. این فوق بشری بودن در بافتار فرهنگی ما لزوما الوهی بودن را نمی رساند. حالا از این بگذریم اگر برای برگزیدگی آمد درستش می کنیم.--سید (بحث) ‏۲۶ نوامبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۸:۵۱ (UTC)